Darmowy transfer z Polski do Wielkiej Brytanii dla Ukraińców

Irina Turaieva
13 marca 2023
Komentarze 1
Flaga Wielkiej Brytanii symbolizująca program dla Ukraińców Source: Vista Create

Od pierwszych dni pełnowymiarowej inwazji Rosji na ukraińską ziemię, Wielka Brytania wspierała Ukrainę w każdy możliwy sposób. Aby pomóc ukraińskim uchodźcom uciekającym przed wojną uruchomili także specjalny program o nazwie Homes for Ukraine.

Jak działa program UK Homes for Ukraine

18 marca 2022 roku rząd brytyjski uruchomił charytatywny program sponsoringowy Homes for Ukraine w ramach wsparcia dla Ukraińców dotkniętych rosyjską agresją. Zgodnie z warunkami programu Homes for Ukraine zamieszczonego na stronie rządowej, Brytyjczycy mogą zostać tzw. sponsorami dla uchodźców z Ukrainy, oferując im zakwaterowanie w swoich domach przez co najmniej 6 miesięcy. Ważne jest, że sponsorem może być nie tylko osoba czy rodzina, ale także firma czy organizacja. Sponsor może mieć dowolne obywatelstwo i status imigracyjny, o ile posiada tymczasowe pozwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii przez co najmniej sześć miesięcy.

Zakwaterowanie zostanie zapewnione przez sponsorów wyłącznie bezpłatnie. W ramach programu określonego przez rząd brytyjski każde gospodarstwo domowe, które udziela schronienia uchodźcom, otrzymuje miesięczną wypłatę w wysokości 350 funtów na pokrycie kosztów osiedlenia Ukraińców. Kwota ta nie podlega opodatkowaniu.

Homes for Ukraine w Walii i Szkocji

Od początku istnienia brytyjskiego programu dołączyły również Szkocja i Walia. Wybrali jednak nieco inną strategię. Rządy tych regionów sponsorowały bezpośrednio ukraińskich uchodźców, zapewniając przymusowym migrantom mieszkania, opiekę i edukację dla dzieci, opiekę medyczną i zatrudnienie. Bardzo szybko jednak napływ uchodźców przekroczył realne możliwości regionu.

Według międzynarodowej agencji informacyjnej BBC, od 24 lutego 2022 roku sama Szkocja udzieliła schronienia około 10 tysiącom Ukraińców i wydała uchodźcom 20% wszystkich wiz wydanych w Wielkiej Brytanii. Aby poradzić sobie z zakwaterowaniem migrantów, rząd zdecydował się nawet na nietypowy krok, jakim jest wynajęcie pasażerskiego statku wycieczkowego w celu przesiedlenia ludzi.

Znaczenie programu

Program Homes for Ukraine zyskał niezwykłe poparcie wśród Brytyjczyków. Już pierwszego dnia programu Boris Johnson, niedawny premier Wielkiej Brytanii, poinformował na Twitterze, że ponad 100 tys. osób i organizacji wykazało zainteresowanie wsparciem Ukraińców uciekających przed rosyjską agresją. Do tej pory liczba sponsorów, którzy mogą zapewnić Ukraińcom mieszkania w Anglii, została znacznie ograniczona.

Z powodu niewystarczającej liczby miejsc noclegowych potrzebnych do przyjęcia osób, Walia zawiesiła swój program wizowy dla obywateli Ukrainy od 10 czerwca 2022 r. A od 13 lipca Szkocja tymczasowo zawiesiła program pomocowy na trzy miesiące.

Co projekt oferuje uchodźcom?

Po znalezieniu sponsora ukraińscy uchodźcy otrzymują bezpłatne mieszkanie w Wielkiej Brytanii przez co najmniej sześć miesięcy. Jednocześnie rodzic lub opiekun musi mieszkać z dziećmi u sponsora. Jak zapewnia rząd brytyjski, każdy, kto przyjmuje i sponsoruje przymusowych migrantów z Ukrainy, przechodzi kontrolę oraz musi spodziewać się wizyty władz lokalnych. Taka wizyta powinna potwierdzić, że mieszkanie naprawdę istnieje i co najważniejsze – nadaje się do udostępnienia go uchodźcom.

Państwo przyjmujące nie jest zobowiązane do zapewnienia Ukraińcom wyżywienia i dodatkowych kosztów utrzymania. Zakres pomocy humanitarnej dla uchodźców jest określany dla każdego sponsora indywidualnie.

Wszystkie dzieci przybywające do Wielkiej Brytanii w ramach programu dla Ukraińców mają prawo do uczęszczania do szkół i przedszkoli. Nie ma żadnych przywilejów ani pierwszeństwa dla ukraińskich uczniów, ale lokalne samorządy gminne muszą wyjaśnić rodzicom proces przyjęcia do szkoły i udzielić informacji o dostępności miejsc.

Kto może wziąć udział w programie?

Program Homes for Ukraine jest otwarty dla każdego Ukraińca pod warunkiem, że:

 • posiada obywatelstwo ukraińskie i może zaświadczyć, że przebywał na Ukrainie w dniu 1 stycznia 2022 r. lub krótko przed tą datą;
 • znajduje się poza granicami Wielkiej Brytanii;
 • znalazł sponsora, który spełnia wszystkie wymagania projektu i jest skłonny zapewnić zakwaterowanie.

W programie mogą wziąć udział wszystkie osoby, które na początku stycznia 2022 roku mieszkały w Ukrainie, a także członkowie ich najbliższej rodziny (małoletnie dzieci, małżonek, partnerzy cywilni, którzy są w związku od ponad dwóch lat).

Bezpłatny transfer z Warszawy do Wielkiej Brytanii

W dniu 19 marca 2023 roku zaoferujemy transfer z Warszawy do Wielkiej Brytanii. Podróż odbędzie się autokarem do Szkocji lub Wielkiej Brytanii. W cenę biletu wliczone są również posiłki. Transfer nie obejmuje jednak zakwaterowania.

Aby skorzystać z transferu, należy spełnić następujące wymagania:

 • Być obywatelem Ukrainy;
 • Mieć sponsora w Wielkiej Brytanii;
 • Posiadać brytyjską wizę.

Możesz również zabrać ze sobą swoje zwierzęta domowe. Nie mogą one jednak podlegać regulacjom brytyjskiej Agencji Zdrowia Zwierząt i Roślin. Również Twoje zwierzęta domowe muszą mieć wszystkie niezbędne dokumenty, wszystkie szczepienia i przebywać w UE przez co najmniej 90 dni.

Aby skorzystać z transferu, wymagana jest rejestracja wstępna. Podczas rejestracji należy podać:

 • Twoje imię i nazwisko;
 • Swoją datę urodzenia;
 • Swój numer telefonu;
 • Numer swojego paszportu i datę jego ważności;
 • Twój numer wizy;
 • Twój adres e-mail;
 • Dane Twojego sponsora: imię i nazwisko, numer telefonu, adres itp;

Aby się zarejestrować, należy wysłać wiadomość e-mail na adres helenduth40@hotmail.com i podać wszystkie powyższe informacje. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz zadzwonić do centrum telefonicznego pod numer +44-794 847 6059. Można również skorzystać z WhatsApp.

Jak szukać sponsora w Wielkiej Brytanii?

Oczywiście, idealną opcją znalezienia sponsora w Wielkiej Brytanii jest zwrócenie się do przyjaciół lub znajomych, którzy tam przebywają. Ale co z kimś, kto nie ma takich znajomości? Ponieważ uchodźcy z Ukrainy, którzy już wyjechali w ramach programu, dzielą się własnymi doświadczeniami, skuteczne może być poszukiwanie gospodarza w sieciach społecznościowych, na przykład na Facebooku. Na specjalnie utworzonej stronie internetowej można również znaleźć kontakty Brytyjczyków chętnych do pomocy Ukraińcom.

Złożenie wniosku i następująca procedura

Migranci, którzy już zdecydowali się na sponsora i zakwaterowanie, mogą ubiegać się o wizę w ramach programu sponsorowania dla Ukrainy. Aplikacja ta jest całkowicie darmowa i nie wymaga uiszczania żadnych opłat medycznych ani biometrycznych. Po wypełnieniu dokumentów wnioskodawca musi otrzymać oficjalne pismo z Brytyjskiego Urzędu Wizowego i Imigracyjnego (UKVI) potwierdzające zgodę na wjazd do Wielkiej Brytanii. Dopiero po otrzymaniu tego listu można kupić bilet lotniczy lub inną formę transportu do Wielkiej Brytanii.

Zobacz też: Darmowe zakwaterowanie dla Ukraińców na Airbnb

W momencie wjazdu Ukrainiec musi pokazać brytyjskim pogranicznikom swój list z pozwoleniem. Następnie straż graniczna wbije do paszportu pieczątkę, która będzie dowodem na legalny pobyt migranta na terytorium Wielkiej Brytanii przez sześć miesięcy. Aby przedłużyć swój pobyt do trzech lat, uchodźca musi uzyskać Biometric Residence Permit (BRP) w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od przyjazdu. Posłuży to jako dowód statusu imigracyjnego. Informacje biometryczne można przekazać poprzez stronę UK Immigration: ID Checkapp lub bezpośrednio w jednym z centrów aplikacyjnych w Wielkiej Brytanii.

Zastrzeżenia ONZ dotyczące programu

Jak podaje brytyjska agencja informacyjna Reuters, ONZ wyraziła pewne zaniepokojenie programem Homes for Ukraine pomagającym uchodźcom. W końcu, zdaniem przedstawicieli organizacji, program nie daje wystarczających gwarancji bezpieczeństwa dla migrantów. ONZ twierdzi, że jest wiele doniesień od ukraińskich kobiet, które nie czują się bezpiecznie z powodu swoich męskich sponsorów. Organizacja zaleciła, aby Ukrainki i matki z dziećmi były sponsorowane przez pary lub rodziny, a samotni mężczyźni ograniczyli uczestnictwo w programie.

Komentarze 1
Polecane
Najnowsze
Popularne

Jedna odpowiedź do “Darmowy transfer z Polski do Wielkiej Brytanii dla Ukraińców”

 1. ufaland pisze:

  This is my first time pay a quick visit at here and i am really happy to read everthing at one place

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *