Jak obchodzić Halloween w Polsce?

9 października 2022

Już niedługo w Polsce, podobnie jak w większości krajów europejskich, obchodzone będzie Halloween. Święto odbywa się corocznie 31 października. W tym czasie na ulicach odbywają się masowe uroczystości, a dodatkowo 1 listopada będzie nawet dniem wolnym od pracy.

Podobnie jak Ukraińcy, Polacy mają bardzo niejednoznaczny stosunek do tego święta. Podpowiadamy, jak odbywa się w Polsce i czego należy się spodziewać.

Jak przebiegają obchody Halloween?

Tradycyjnie wszystko zaczyna się od dekoracji domu. W tym celu ludzie kupują odpowiednie artykuły w różnych sklepach. Z reguły sprzedaż towarów świątecznych rozpoczyna się na miesiąc przed świętami, a czasami nawet jeszcze wcześniej.

Ponadto część Polaków przebiera się w kostiumy i chodzi na imprezy tematyczne. Można też spotkać dzieci, które chodzą od domu do domu z hasłem „Cukierek albo psikus!”.

Również wiele kawiarni i restauracji organizuje uroczystości. Dekorują swoje wnętrza odświętnymi rzeczami i przebierają się w kostiumy. Niektórzy nawet organizują przyjęcia. Jeśli więc chcecie świętować, to na pewno nie będziecie się nudzić.

Jakie tradycje panują w Polsce?

Halloween jest obchodzone w Polsce od 1990 roku. Jednak dla wielu Polaków 1 i 2 listopada to ważniejsze dni. Bo w te dwa dni przypadają inne święta – Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. A 1 listopada jest w kraju oficjalnym dniem wolnym od pracy. Pozostałe dni wolne do końca 2022 roku znajdziecie w tym artykule.

W tym czasie Polacy zbierają się z rodzinami i udają się na cmentarze. Modlą się za zmarłych i zapalają znicze przy nagrobkach. Dodatkowo groby są dekorowane kwiatami. Z zewnątrz wygląda to bardzo pięknie. Podczas tych dwóch dni ważne jest, aby skupić się na rodzinie i spędzić jak najwięcej czasu z bliskimi. W ten sposób czczona jest pamięć o tych, którzy już odeszli.

Co ciekawe, zapalanie świeczki to staropolska tradycja. Kiedyś kojarzyła się z ochroną przed wszelkim złem. Również dawniej istniała tradycja spożywania posiłku na cmentarzach. Polacy byli przekonani, że 1 i 2 listopada na nasz świat przychodzą ci, którzy już umarli. Dlatego zostawiali jedzenie nie tylko przy grobach, ale także przy domach. A żeby nie straszyć dusz zmarłych, starali się nic nie robić w domu.

Jak Polacy traktują Halloween?

Obchodzenie Halloween 31 października wywołuje bardzo mieszane reakcje wśród Polaków. Przede wszystkim to święto jest kochane przez polską młodzież. Starsze pokoleni raczej ma do tego negatywny stosunek.

Co więcej, polskie władze również nie popierają tego święta. Na przykład latem 2020 roku polski Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy, która przewidywała karanie za obchodzenie Halloween. Poprzedziła to petycja, która zebrała niezbędną liczbę głosów do rozpatrzenia.

Autor petycji zaproponował grzywnę w wysokości co najmniej 500 zł i areszt na 15 dni dla osób obchodzących to święto. Jak zauważył:

Halloween szkodzi pamięci zmarłych, niszczy tradycje katolickie, a także stanowi zagrożenie dla duszy.

Petycja została rozpatrzona, ponieważ uzyskała wymaganą liczbę podpisów. Sejm nie miał więc powodu, by ją odrzucić. Zaczęto więc pracować nad projektem ustawy na jej podstawie. Jednak do tej pory nic nie wiadomo w tej sprawie. Jeśli więc chcesz przebrać się w kostium 31 października – możesz to zrobić.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Jaka jest reakcja kościoła?

Polacy są jednym z najbardziej religijnych narodów na świecie. Nie dziwi więc, że opinia kościoła wiele znaczy w polskim społeczeństwie. A polski kościół na to święto ma oczywiście swój punkt widzenia.

Kościół katolicki jest kategorycznie przeciwny Halloween. Przedstawiciele kościoła nazywają je pogańskim świętem, które nie ma nic wspólnego z wiarą. Kościół uważa, że takie świętowanie jest zagrożeniem dla moralności, duchowości i tradycji chrześcijańskich.

Również Kościół podkreśla, że tradycja przebierania się w kostiumy i rozdawania smakołyków sprzyja mimowolnym kontaktom z drugim światem. Kościół polski nie wątpi w istnienie świata duchów. Dlatego w tej tradycji widzi ogromne zagrożenie.

Przede wszystkim przedstawicielom kościoła zależy na tym, aby w uroczystości nie brały udziału dzieci. Obawiają się, że po takim święcie będą miały koszmary w postaci duchów, czarownic i innych złych duchów.

A Wy co sądzicie o obchodzeniu Halloween?

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *