W jakich miejscach w Polsce można legalnie grillować?

Sofiia Verhulesovа
Ciekawostki | 28 kwietnia 2023
Komentarze 0
Miejsce na grilla w Warszawie Source: Vista Create

Nie wszyscy wiedzą, że nie wszędzie w Polsce dozwolone jest grillowanie i smażenie kiełbasek. Podpowiadamy, w których miejscach można to robić całkowicie legalnie i nie dostać grzywny.

Gdzie można rozpalić grilla w Polsce?

Pierwszą i najłatwiejszą opcją grillowania jest podwórko w pobliżu własnego domu. Masz pełne prawo do dysponowania prywatnym terytorium według własnego uznania. Jedyne, co eksperci radzą zrobić, to ostrzec sąsiadów, jeśli zamierzasz zachowywać się głośniej niż zwykle, aby nie wezwali nagle policji.

Ponadto polskie prawo nie zabrania grillowania na balkonach. Pamiętaj jednak, że jeśli pozostawisz grill bez nadzoru lub zakłócisz porządek publiczny, możesz zostać ukarany grzywną za chuligaństwo. Jeśli podczas takiego grillowania spowodujemy pożar, możemy nawet zostać ukarani więzieniem (dowiedz się, gdzie zadzwonić w tego typu nagłych wypadkach w Polsce, klikając link). Przed rozpaleniem grilla na balkonie należy jednak dowiedzieć się, czy nie jest to zabronione przez spółdzielnię mieszkaniową.

Prawo dotyczące smażenia grilla w lasach i parkach może się różnić w zależności od miasta lub gminy, ponieważ to władze lokalne ustanawiają zasady dotyczące grillowania na swoich terytoriach. Bardzo często przy wejściach do parków i lasów można zobaczyć znak ostrzegający, że zabrania się tu rozpalania grilla. Jeśli jest to dozwolone, policja radzi umieścić sprawne i dobrze wyposażone grille nie bliżej niż 100 metrów do granicy lasu, aby nie spowodować pożaru. Należy również uważnie rozejrzeć się, ponieważ w pobliżu może znajdować się specjalnie wyposażone miejsce na grilla.

W przypadku plaż sytuacja jest podobna – prawo zabrania grillowania nad morzem, a za nieprzestrzeganie tych zasad można dostać mandat. Ponadto na plażach znajdują się również znajdują się specjalne miejsca do grillowania, z których można skorzystać.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Mandaty za nielegalne grillowanie

Zwróć szczególną uwagę na poniższe sytuacje:

 • picie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione, nawet tam, gdzie są miejsca przystosowane do grillowania, za otwarcie butelki piwa można zapłacić grzywnę w wysokości 100 zł;
 • jeśli zabronione jest rozpalanie grilla w parku, grzywna za nieprzestrzeganie zasad wyniesie 500 zł;
 • za rozpalenie grilla ze śmieci, opakowań z kiełbas lub marynaty można zapłacić grzywnę w wysokości 500 zł, ponieważ takie działania szkodzą środowisku;
 • jeśli smażysz szaszłyki na balkonie i przeszkadzasz sąsiadom silnymi zapachami lub głośnymi dźwiękami, mogą wezwać policję, która wyda ostrzeżenie lub nawet ukarze grzywną w wysokości 500 zł;
 • za rozpalenie ogniska w niewłaściwym miejscu w lesie lub w parku można zapłacić od 20 do 5000 zł;
 • za niezachowanie ciszy od 22:00 do 6:00 grozi mandat w wysokości od 20 do 5000 zł, a w szczególnych przypadkach – ograniczenie wolności na miesiąc lub areszt od 5 do 30 dni;
 • stworzenie poważnego zagrożenia pożarowego jest zagrożone nie tylko grzywną, ale także karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Gdzie można grillować w Krakowie?

W Krakowie są trzy miejsca, w których można bezpiecznie korzystać z grilla:

W Parku Krowoderskim znajdują się stoły, ławki i miejsce do grillowania, ale należy przynieść własny grill. W obu lasach można bezpłatnie korzystać z ławek, stołów i ogniska w dni powszednie od 7:30 do 15:30, a w innych godzinach trzeba będzie zapłacić 200 złotych za wynajem terenu.

Krakowianie powinni zwrócić uwagę na fakt, że wcześniej dozwolony grill w Bagrach jest obecnie zamknięty. Legalnie można grillować tylko w trzech wyżej wymienionych miejscach.

Gdzie mogę wybrać się na grilla we Wrocławiu?

Wrocław posiada specjalnie wyznaczone miejsca zarówno na grilla, jak i ogniska. Oto najbardziej popularne z nich:

Można też wybrać się na grilla w mniej popularnych i dobrze wyposażonych miejscach:

Grillowanie w Warszawie

Stolica oferuje wiele miejsc, w których można legalnie odpocząć podczas smażenia kiełbasek. Wśród nich są najpopularniejsze parki:

Warto również odwiedzić wyposażone lasy:

i plaże:

Gdzie na grilla w Gdańsku?

Grill w Gdańsku można bezpiecznie smażyć w każdym parku z wyjątkiem terenów historycznych i zielonych, z wyjątkiem placów zabaw. Zakazane parki to:

 • Park Oliwski,
 • Park Oruński,
 • Park Brzeźnieński im. Stanisława Staszica Haffnera,
 • Park w Jasieniu im. Bronisława Kabata,
 • Park Przymorze,
 • Park Kuźniczki,
 • Park w Królewskiej Dolinie,
 • Park Ferberów,
 • Park Steffensów.

Jeśli chcesz zrobić ognisko na plaży, będziesz musiał złożyć wniosek do dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Urząd będzie miał 30 dni na rozpatrzenie i wydanie decyzji w sprawie twojego wniosku. Za wydanie decyzji zostaniesz obciążony opłatą w wysokości 30 zł. Do wniosku będziesz musiał wziąć zgodę właściciela terenu oraz mapę obszaru, na którym chcesz grillować.

Legalne grillowanie w Poznaniu

Grillowanie jest zabronione w większości miejsc w Poznaniu. Zasada ta dotyczy również balkonów i terenów przed budynkami. Na szczęście w niektórych parkach i terenach nadrzecznych można jednak znaleźć miejsce do grillowania:

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *