Czy niepełnoletni Ukraińcy mogą pracować w Polsce?

Tetiana Sharapova
Dzieci, Polska, Praca | 18 listopada 2022
Komentarze 0
Niepełnoletnia dziewczyna szuka pracy w Polsce Source: Vista Create

Zapotrzebowanie na pracę w niepełnym wymiarze godzin jest bardzo rozpowszechnione wśród nastolatków. Niektórzy nie mają wystarczającego kieszonkowego, inni chcą pomóc rodzinie, a dla niektórych jest to po prostu ciekawe doświadczenie. Mówimy o warunkach, na jakich nieletni mogą pracować w Polsce.

W jakim wieku nastolatki mogą pracować w Polsce?

Zgodnie z polskim ustawodawstwem, dzieci w Polsce mogą rozpocząć pracę od 15 roku życia. W tym przypadku muszą być spełnione następujące kryteria:

 1. Nastolatek ukończył już 8 klas szkoły;
 2. Nastolatek posiada zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że praca nie będzie zagrażać jego zdrowiu;
 3. Nastolatek ma oficjalną zgodę na pracę od rodziców;
 4. Jeśli dziecko ma mniej niż 15 lat – zezwolenie na pracę od inspektora pracy.

Jeśli Twoje dziecko ukończyło już 8 klasę polskiej szkoły, ale nie ukończyło 15 lat, w większości przypadków nie może pracować. Pracownikiem małoletnim w Polsce jest dziecko w wieku od 15 do 18 lat.

Są przypadki, kiedy dziecko do 15 roku życia może pracować. Jest to praca w takich dziedzinach jak reklama, kultura, sztuka czy sport. Ale w tym przypadku potrzebuje ono również oficjalnej zgody rodziców i pozwolenia inspektora pracy.

Składając wniosek do inspektora pracy, należy posiadać następujące dokumenty:

 1. Pisemna zgoda na pracę od rodziców lub opiekuna prawnego;
 2. Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy z konsultacji psychologiczno-pedagogicznej;
 3. Zaświadczenie od lekarza o braku zagrożenia dla zdrowia;
 4. Wniosek dyrektora placówki oświatowej, w której uczy się dziecko.

Jaką umowę podpisuje się z nastolatkiem w Polsce?

Podobnie jak z dorosłymi, z nastolatkami zawierana jest umowa o pracę. Pozwala to uniknąć kłopotów, a także sprawia, że praca jest legalna. Dla nastolatków dostępne są następujące rodzaje umów:

 1. Umowa zlecenie;
 2. Umowa o pracę na czas określony;
 3. Umowa o pracę na czas nieokreślony lub okres próbny;
 4. Umowa o dzieło;
 5. Umowa agencyjna.

Ważne jest, że zgodnie z warunkami umowy o pracę możliwe jest podjęcie pracy dopiero od 16 roku życia. Nie zdziw się więc, jeśli Twojemu dziecku nie zostanie zaproponowana umowa o pracę.

Zapraszamy do naszego Telegrama pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Na jaką pracę mogą liczyć nastolatkowie w Polsce?

Dla nastolatków, którzy chcą zarobić dodatkowe pieniądze, dostępna jest niewielka lista ofert pracy. Z reguły mogą oni liczyć na pracę sezonową. Ważne jest, aby praca nie kolidowała ze studiami. Najczęściej nastolatki zatrudniani są jako kurierzy, sprzedawcy i kelnerzy. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszy się wyprowadzanie psów, roznoszenie ulotek i zamieszczanie ogłoszeń.

Ponadto wiele dzieci bierze udział w kręceniu reklam i seriali telewizyjnych, a niektóre pracują w branży modowej. Mimo, że taka praca może zająć dużo czasu, dzieci nadal się uczą. Również nastolatki w Polsce mogą testować gry komputerowe i robić zdjęcia.

Warto również pamiętać, że dziecku nie można powierzyć ciężkiej pracy fizycznej, pracy, podczas której mają kontakt z substancjami trującymi, oraz pracy, która może nieść ze sobą zagrożenie dla życia. Pełna lista rodzajów prac zabronionych dla młodocianych znajduje się pod tym linkiem. Twoje dziecko może być zaangażowane w jeden z tych rodzajów zatrudnienia tylko wtedy, gdy ma ukończone 16 lat i potrzebuje tej pracy do kształcenia zawodowego.

Średnio od 2022 roku nastolatki w Polsce mogą zarobić 2200 zł. To nieco mniej niż wynosi płaca minimalna w Polsce.

Ile godzin mogą pracować nastolatki w Polsce?

Istnieją również ograniczenia dotyczące godzin pracy dla nastolatków, ponieważ nie mogą oni pracować w pełnym wymiarze godzin jak dorośli. Każdy nieletni w Polsce nie może pracować więcej niż 8 godzin dziennie. Nastolatki poniżej 16 roku życia nie mogą pracować dłużej niż 6 godzin dziennie.

Zobacz też: Staż z Urzędu Pracy w Polsce: jak aplikować i ile można zarobić?

Nieletni nie mogą pracować w nocy. Jeśli dziecko ma ukończone 16 lat, nie może być na zmianie w godzinach 22.00-6.00. Jeśli dziecko nie ukończyło 16 lat, nie może natomiast pracować w godzinach od 20.00 do 6.00.

Jeśli dziecko pracuje w czasie wakacji, może pracować nie więcej niż 35 godzin tygodniowo i nie więcej niż 7 godzin dziennie. Pamiętaj też, że nastolatkowie mają prawo do nieprzerwanego wypoczynku przez 48 godzin (czyli dwa dni wolnego).

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *