Ruszyła szkoła on-line dla dzieci z Ukrainy

23 marca 2022

Za sprawą oddolnej inicjatywy fundacji Edu SEN oraz Stowarzyszenia Klanza, dzieci przybyłe z Ukrainy od 14 marca mogą korzystać z bezpłatnych lekcji on-line.

Jak będą wyglądać lekcje on-line?

Lekcje prowadzone w języku ukraińskim nie będą przypominać typowych zdalnych lekcji prowadzonych przez jednego nauczyciela. Jest to alternatywa dla dzieci, które przebywają na terenie Polski, jednak nie chcą tutaj osiąść na stałe, dlatego ich rodzice na razie wstrzymują się z zapisaniem ich do publicznych polskich placówek. Będzie to zatem platforma, na której umieszczone zostaną różnego rodzaju materiały dostosowane do wszelkich grup wiekowych oraz poziomów edukacji. Na stronie zamieszczone zostaną również podręczniki w wersji cyfrowej. Dzieci będą oczywiście mogły również bezpośrednio komunikować się z nauczycielami oraz rówieśnikami za pośrednictwem platformy ZOOM.  Idea jest taka, aby kontynuować w ten sposób ukraiński system edukacji, czyli 11 obowiązkowych klas do ukończenia. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w dwóch blokach: od godziny 9:00 do 11:00, a także między 17:00 a 19:00. Od 21 marca wystartują także zajęcia nauki języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. Jest to duża szansa przede wszystkim dla uczniów będących w ostatnich klasach, czyli przedmaturalnej oraz maturalnej. Istnieje duża szansa na to, że uda im się zakończyć obowiązkową edukację terminowo i zaplanować dalszy rozwój. Uczniowie swoją chęć wzięcia udziału w zajęciach mogą zgłosić pod adresem https://bit.ly/szkolaONLINE-uczniowie. Po zapisaniu się wszyscy uczestnicy otrzymają na adres mailowy plany zajęć oraz zaproszenia do dołączenia zajęć w formie on-line.

Obawy wokół szkoły on-line

Nie wszystkim pomysł stworzenia szkoły on-line przypadł do gustu. Wiele ukraińskich rodzin wciąż boryka się z brakiem stałego miejsca zamieszkania oraz dostępu do internetu, dlatego posyłanie dzieci do szkoły, nawet do takiej on-line, może nie być dla nich aktualnym priorytetem. Istnieją zatem obawy o to, jak wiele dzieci skorzysta z takiego przedsięwzięcia i czy szkoła on-line wywrze faktyczny wpływ na edukację dzieci z Ukrainy.

Nauczyciele poszukiwani

Fundacje, które postawiły na nogi inicjatywę szkoły on-line dla dzieci z Ukrainy, aktualnie poszukują darmowej pomocy ze strony nauczycieli. Mile widziane będą zarówno osoby, które poprowadzą lekcje z różnych przedmiotów w języku ukraińskim czy przygotują uczniów do matury. Bardzo potrzebni są oczywiście nauczyciele języków, a przede wszystkim języka polskiego. Poszukiwane są również osoby, które będą mogły wesprzeć portal od strony technicznej, aby można było na nim sprawnie przeprowadzać zajęcia. Wszyscy zainteresowani współpracą w ramach wolontariatu mogą zgłosić swoją chęć pomocy pod adresem https://bit.ly/szkolaONLINE-nauczyciele.

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

podziel się

Możliwość komentowania została wyłączona.