Obchody zimowych świąt w Polsce

Irina Turaieva
Polska | 23 października 2022
Komentarze 0
Lampki choinkowe na święta w Polsce - PL

Dowiedz się, jak obchodzi się Boże Narodzenie i Nowy Rok w Polsce, a także kiedy będą miały miejsce ferie zimowe w tym roku.

Do Nowego Roku pozostało nieco ponad dwa miesiące. Warto więc dowiedzieć się, kiedy i jak Polska rozpoczyna przygotowania do ferii zimowych. Najbardziej uroczystym i ważnym świętem zimowym dla Polaków, jak i dla innych Europejczyków, nie jest sam Nowy Rok, ale Boże Narodzenie, które według kalendarza katolickiego obchodzone jest 25 grudnia. Wigilia i Boże Narodzenie w Polsce to zazwyczaj rodzinne święta, które spędza się w spokojnej atmosferze z bliskimi. A już 31 grudnia, w Sylwestra w kraju oficjalnie rozpoczyna się hałaśliwa świąteczna zabawa.

Kiedy ludzie w Polsce zaczynają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku?

kobieca ręka zawiesza ozdoby na choince w Polsce 2022-PL

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w Polsce tradycyjnie rozpoczynają się pod koniec listopada. To właśnie w tym czasie ulice i domy zaczynają być dekorowane, centra handlowe wypełniają się zimowymi ozdobami i świątecznymi produktami, a we wszystkich miastach Polski otwierane są jarmarki świąteczne, na których można znaleźć pyszne ciepłe potrawy, tradycyjne zimowe napoje, ręcznie robione pamiątki oraz oczywiście choinkę i św. Mikołaja. Wcześniej pisaliśmy o 5 najlepszych parkach rozrywki w Polsce.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Obchody Bożego Narodzenia w Polsce

Ozdoby świąteczne na choince w czasie ferii zimowych w Polsce - PL

Obchody Bożego Narodzenia w Polsce rozpoczynają się wieczorem 24 grudnia, w Wigilię. W tym czasie cała rodzina zbiera się przy stole na świąteczną kolację. Siadają do niej, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka. Niezmiennymi atrybutami kolacji wigilijnej są opłatek (cienki placek z mąki pszennej zwykle w kształcie prostokąta z wytłoczonymi na nim obrazami religijnymi), kutia, smażony karp, kolędy i choinka. Obiad rozpoczyna się modlitwą i czytaniem Pisma Świętego, po czym członkowie rodziny dzielą się opłatkiem, składając sobie życzenia, degustując przygotowane potrawy i śpiewając kolędy. Po obiedzie wielu udaje się na uroczystą Mszę Świętą. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, gdzie można znaleźć cerkwie w największych miastach Polski.

Co ciekawe, choinka, którą w święta stawia się również w Polsce, oprócz bombek, jest zwykle ozdobiona mnóstwem smakołyków (cukierki, orzechy, ciasteczka). Na jej czubku musi koniecznie znajdować się Gwiazda Betlejemska, a pod nią umieszczany jest żłóbek z małym Jezusem. Prezenty wkłada się też pod choinkę i rozdaje w Wigilię.

Obchody Nowego Roku

kot pod choinką udekorowany na święta w polsce - PL

W Sylwestra niektórzy wybierają relaks przed telewizorem, ale wielu decyduje się na aktywne świętowanie, dołączając do uroczystości z głośną muzyką, śpiewem, życzeniami i zabawą. Często w Sylwestra ludzie udają się na centralne place, gdzie stoi udekorowana choinka, a wszystko wokół jest oświetlone świąteczną iluminacją. Zazwyczaj każde miasto planuje swój specjalny program, w którym biorą udział znani wykonawcy i inni artyści. W większości przypadków zabawie na dużą skalę towarzyszą wesołe gry, żarty, konkursy oraz poczęstunek – kiełbaski pieczone na ognisku, a także słodycze. O północy odpalane są świąteczne fajerwerki.

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2022/2023

palenie sztucznych ognii na święta w Polsce 2023 - PL

W tym roku święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok w Polsce zapowiadają się znacznie skromniej niż zwykle. I jest wiele powodów, dla których tak się dzieje. Rosnące ceny energii, gwałtownie rosnąca inflacja, napięta sytuacja społeczno-polityczna w Polsce związana z wojną w Ukrainie zmuszają zarówno samorządy gminne, jak i zwykłych ludzi do ponownego przemyślenia kosztów tegorocznych obchodów zimowych. 21 września stołeczny ratusz podjął więc dość radykalną decyzję – o całkowitej rezygnacji z obchodów Nowego Roku, czyli nie organizowaniu żadnych uroczystości. Powinno to pozwolić Warszawie na znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy.

Zobacz też: Dzisiejsza sytuacja na polskiej granicy: ilu Ukraińców przekroczyło granicę z Polską w 2023 r.

Zwykli Polacy również planują oszczędzać podczas świąt noworocznych. Jak wynika z badań społecznych, prawie połowa Polaków w tym roku planuje znacznie ograniczyć wydatki na obchody Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Ograniczą wydatki na jedzenie i alkohol, a także na zakup dekoracji i prezentów.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *