Co się zmieni dla ukraińskich kierowców od 1 września?

Od 1 września nastąpią istotne zmiany dla ukraińskich kierowców w Polsce. Zmiany dotkną również kierowców z Białorusi. Chcemy poznać wszystkie szczegóły.
Nowe zasady przekraczania granicy polsko-ukraińskiej
Od 1 września wchodzą w życie nowe zasady przekraczania granicy polsko-ukraińskiej. Od teraz kierowcy ciężarówek, przewożący towary o wadze do 7,5 tony, będą mogli przekraczać granicę w obu kierunkach tylko na czterech punktach kontrolnych: „Ustiług-Zosin”, „Hruszew-Budomierz”, „Smolnica-Krościenko” i „Ugregnow-Dołhobyczów”.
Kierowcy pojazdów przewożących 7,5 tony lub więcej będą mogli również przekraczać granicę w obu kierunkach tylko na czterech przejściach: „Shehyni-Medyka”, „Krakovets-Korczowa”, „Jagodzin-Dorohusk”, „Rava-Ruska-Hrebenne”.
Zmiany są wprowadzane w celu rozładowania przejść i zwiększenia ich przepustowości. Wydzielenie ciężarówek powinno zmniejszyć do minimum kolejki w punktach kontrolnych. Jak zauważa Państwowa Służba Celna:
Możliwości dalszej intensyfikacji operacji przekraczania granicy w ramach istniejącej infrastruktury granicznej są wyczerpane, co obiektywnie wymaga znalezienia nowych, nadzwyczajnych rozwiązań.
Jak Ukraińcy w Polsce mogą wyrobić prawo jazdy?
Innowacje te będą trwały od 1 września do 30 listopada 2022 roku. Zmiany będą dotyczyły tylko ciężarówek i nie dotkną kierowców samochodów osobowych. Tak więc, jeśli posiadasz samochód i musisz przekroczyć granicę ukraińsko-polską, możesz wybrać dowolne przejście graniczne dogodne dla Ciebie.
Oferta paliwowa kończy się
Akcja na paliwo kończy się 1 września. Właśnie teraz na polskich stacjach benzynowych trwa letnia akcja, według której można zaoszczędzić 30 groszy na litrze benzyny lub oleju napędowego. Jednak z dniem 1 września promocja się kończy.
Jeśli chcesz skorzystać z obniżonych cen, musisz odwiedzić sieci stacji paliw Orlen, Lotos, Shell, BP i Moya. Oczekuje się, że po zakończeniu akcji ceny paliw nieznacznie wzrosną. Od teraz olej napędowy będzie sprzedawany po 7,44-7,61 zł za litr, a benzyna po 6,55-6,66 zł za litr.
Otwarcie wiz dla kierowców ciężarówek w Polsce
Najistotniejsze zmiany dotyczyć będą kierowców ciężarówek dalekobieżnych. Będą zmiany w procesie otwierania dla nich wiz pracowniczych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wydało rozporządzenie przewidujące możliwość uzyskania polskiej wizy dla ukraińskich kierowców ciężarówek bez konieczności opuszczania kraju. Zmiany dotyczyć będą również obywateli Białorusi.
Rozporządzenie polskiego MSZ przewiduje, że obywatele Ukrainy i Białorusi, którzy zamieszkują w Polsce i pracują jako kierowcy ciężarówek, mogą ubiegać się o polską wizę do 31 grudnia 2022 roku, bez konieczności opuszczania kraju.
Zgodnie ze zmianami, Ukraińcy i Białorusini legalnie przebywający na terytorium Polski będą mogli:
- Ubiegaj się o wizę pracowniczą, aby pracować jako kierowca w międzynarodowym transporcie drogowym lub niekomercyjnym międzynarodowym transporcie drogowym.
- Jeśli są obywatelami Ukrainy, będą mogli ubiegać się o wizę pracowniczą w celu wykonywania pracy w charakterze pilota cywilnego statku powietrznego lub innego członka załogi, w tym niecertyfikowanego.
Zobacz też: Konsulat Ukrainy w Polsce: jak dołączyć do elektronicznej kolejki?
Takie zmiany są spowodowane brakiem kierowców z Ukrainy i Białorusi. Chodzi o to, że wielu z nich skończyły się wizy pracownicze, a uzyskanie nowej bez wyjazdu z Polski było niemożliwe. Jak zauważa Związek Pracodawców Transportu i Logistyki RP, od tego zależały losy polskich firm transportowych, gdyż katastrofalnie brakowało kierowców w transporcie międzynarodowym. Decyzja ta pomogłaby więc tysiącom polskich firm transportowych uniknąć upadłości.
Sprawą wiz dla kierowców ciężarówek z Ukrainy i Białorusi (oraz ukraińskich pilotów i załóg lotniczych) zajmie się bezpośrednio polskie MSZ. Ale zrobi to przez pośrednika, którym będzie prywatna firma. Klienci będą obciążani opłatą za usługi pośrednika.
Polski MSZ przygotował takie absolutorium na początku lata, ale zmiany zostaną wprowadzone dopiero teraz. Od teraz, po przedłużeniu wizy, kierowcy ciężarówek będą mogli kontynuować działalność w zakresie przewozów międzynarodowych.