Wymiana ukraińskiego prawa jazdy na polskie

7 lipca 2022

Wiele osób z Ukrainy zastanawia się, czy konieczna jest wymiana ukraińskiego prawa jazdy na polskie, aby móc w pełni legalnie poruszać się po polskich drogach. Wyjaśniamy, w jaki sposób przebiega taka procedura i kiedy będzie ona konieczna.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Specustawa przedłuża ważność prawa jazdy

Do tej pory ukraińskie prawo jazdy należało wymienić w momencie kiedy nasz pobyt w Polsce przekraczał 185 dni. Jeżeli po przekroczeniu granicy zameldowaliśmy się w tym kraju na pobyt stały lub czasowy, wówczas otrzymywaliśmy pół roku na przejście procedury zmiana prawa jazdy. Aktualna sytuacja jest jednak niecodzienna i nieco zmodyfikowano te przepisy. Zgodnie ze specustawą wszystkie ukraińskie prawa jazdy będą ważne do 31.12.2022, nawet jeżeli międzyczasie utraciły one wartość. Po tym okresie, jeżeli zdecydujemy się na dalszy pobyt w Polsce, będziemy musieli dokonać ich wymiany.

Jak wymienić prawo jazdy?

Pierwszy krok to wizyta w odpowiednim urzędzie, który znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Zazwyczaj jest to urząd miasta, urząd dzielnicy lub starostwo. Na miejscu otrzymamy odpowiedni wniosek, który należy szczegółowo wypełnić. Wzór takiego wniosku możemy zobaczyć również TUTAJ. Poza wypełnionym wnioskiem musimy przygotować jeszcze następujące dokumenty:

– fotografia o wymiarach 35×45 mm. Dokładne informacje, jakie kryteria powinno spełniać zdjęcie do prawa jazdy, znajdziemy pod tym linkiem,

– ksero ukraińskiego prawa jazdy,

– sporządzone przez tłumacza przysięgłego tłumaczenie prawa jazdy,

– paszport lub inny dokument potwierdzający legalny pobyt w Polsce,

– dowód opłacenia obowiązkowej opłaty za wydatnie prawa jazdy w wysokości 100,50 zł (ok. 650 UAH). Opłaty można dokonać bezpośrednio w urzędzie lub przelać ją na indywidualny numer bankowy naszego najbliższego urzędu i załączyć potwierdzenie nadania przelewu.

Po tak złożonym wniosku pracownicy urzędy przekażą je dalej do Ambasady, aby pracownicy zweryfikowali ważność i poprawność załączonego przez nas prawa jazdy. W tym celu trzeba także uregulować opłatę konsularną, która aktualnie wynosi 125 złotych. Trzeba ją opłacić, robiąc przelew na konto Generalnego Konsulatu Ukrainy, który przynależy do naszego miejsca zamieszkania.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Kary za brak ważnego prawa jazdy

Kary za brak ważnego prawa jazdy w Polsce są bardzo dotkliwe, dlatego lepiej nie wsiadać za kółko, jeżeli nie posiadamy takiego dokumentu. Jeżeli dana osoba nigdy nie posiadała prawa jazdy, a mimo to zdecydowała się na prowadzenie auta, wówczas może spodziewać się grzywny nawet do 30 tysięcy złotych i sprawy w sądzie. Jeżeli natomiast nasze prawo jazdy straciło już ważność (co nastąpi po 31.12), w takiej sytuacji naliczony może zostać mandat do 1500 zł.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

Możliwość komentowania została wyłączona.