Nowe schematy oszustw w Polsce

28 stycznia 2023
Oszustwa internetowe w Polsce. Pl Source: Vista Create

Jak w każdym kraju, w Polsce występuje wiele cyberprzestępstw. Częstym powodem jest to, że mieszkańcy kraju nie wiedzą, które dane powinny być utrzymywane w tajemnicy, a które mogą być udostępniane. Rozmawiamy o tym, jakich danych osobowych nie można udostępniać osobom trzecim i co zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszusta.

Popularne rodzaje cyberprzestępczości w Polsce

Od początku pełnowymiarowej inwazji do Polski przyjechały miliony Ukraińców. I choć wielu ludzi autentycznie chce pomóc, inni szukają sposobu, by na tym zyskać. Oszuści wykorzystują fakt, że większość Ukraińców jest zmęczona i zdezorientowana. Dlatego bardzo ważne jest, aby zachować ostrożność i rozwagę.

Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów oszustw występujących w Polsce. Faktem jest, że ciągle pojawiają się nowe schematy. Niemniej jednak wśród najpopularniejszych można wyróżnić:

 1. Oszustwa związane z usługami bankowymi.
 2. Oszustwa na rynku nieruchomości.
 3. Oszustwa związane z zatrudnieniem.
 4. Oszustwa związane z usługami pocztowymi.
 5. Oszustwa na stronach kupna i sprzedaży.

Oczywiście lista nie ogranicza się tylko do tego. Są to jednak te rodzaje oszustw, z którymi można się spotkać najczęściej. Często to właśnie obcokrajowcy dają się nabrać na takie sztuczki, gdyż nie są świadomi rodzajów przestępstw w Polsce. Jednak w wielu przypadkach również obywatele Polski dają się nabrać na sztuczki oszustów. Najczęściej ofiarami są osoby starsze, które nie wiedzą, jakie dane należy zachować w tajemnicy. Istnieje jednak wiele przypadków, w których oszustom udało się oszukać także młodych ludzi.

Jakich danych osobowych nie można udostępniać?

Zdarza się, że mieszkańcy Polski nadal rozpowszechniają swoje dane osobowe. Błąd ten popełniają zarówno obywatele polscy, jak i cudzoziemcy. Ale w żadnym wypadku nie należy ujawniać następujących danych:

 1. seria i numer paszportu;
 2. numer PESEL;
 3. dane karty bankowej, takie jak kod cvv, słowo kodowe banku, data ważności i kod PIN;
 4. data urodzenia;
 5. dane rejestracyjne.
 6. pełne dane osobowe, w tym imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.

Oczywiście takie zasady nie dotyczą wszystkich przypadków, ponieważ czasem podanie danych osobowych jest konieczne. Na przykład podczas zatrudnienia lub wizyty u lekarza. Ważne jest, aby móc rozróżnić przypadki, w których dane osobowe mogą być udostępniane, a kiedy nie.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak rozpoznać, że komunikujesz się z oszustem?

Jeśli zadzwoni do ciebie nieznana osoba, powinieneś być bardzo ostrożny. W końcu istnieje prawdopodobieństwo, że komunikujesz się z oszustem. Zwróć uwagę na następujące czynniki:

 1. Język. Ponieważ jesteś w Polsce, najczęściej powinni mówić do Ciebie po polsku. Jeśli więc otrzymasz telefon od osoby, która mówi po rosyjsku lub ukraińsku i podaje się za przedstawiciela banku, powinieneś być zaniepokojony.
 2. Jesteś proszony o udostępnienie danych osobowych. Oszuści mogą poprosić o numer Twojej karty, kod BLIK itp. Nie rób tego pod żadnym pozorem.
 3. Zostanie wyświetlony monit o zainstalowanie programu zdalnego dostępu. Prawdziwy pracownik banku nigdy by tego nie zrobił.
 4. Podczas rozmowy telefonicznej dzwonią do banku, z którego nie korzystasz. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy oszuści biorą na celownik Twój bank. Jeśli jednak osoba przedstawia się jako pracownik banku, z którego usług nie korzystasz, to z pewnością jesteś oszukiwany.

Nawet jeśli usłyszysz, że Twoje dane wymagają weryfikacji, podkreśl, że możesz przyjść do oddziału banku i potwierdzić je osobiście. Po tym fakcie rozmowa powinna się zazwyczaj zakończyć.

Jeśli szukasz mieszkania lub sprzedajesz rzeczy na platformach internetowych, zwróć uwagę na następujące punkty:

 1. Komunikacja. Jeśli jesteś na platformie OLX, nie zgadzaj się na przełączanie do innych komunikatorów w celu komunikacji. Wszelką korespondencję prowadź wyłącznie na platformie.
 2. Cena. Jeśli szukasz mieszkania, zbyt niska cena za mieszkanie z bardzo wysokiej jakości naprawami powinna Cię zaniepokoić.
 3. Przedpłata W żadnym wypadku nie przelewaj pieniędzy przed obejrzeniem i sprawdzeniem produktu lub przed osobistym obejrzeniem domu.
 4. Nie korzystaj z linków stron trzecich, aby dokonać płatności lub otrzymać pieniądze. Jeśli korzystasz z OLX, nalegaj, aby istniała możliwość skorzystania z usługi dostawy OLX.

Jeśli szukasz pracy, powinieneś zwrócić uwagę na następujące punkty:

 1. Warunki. Umowę musisz podpisać pierwszego dnia zatrudnienia.
 2. Zostaniesz poproszony o przesłanie dokumentów. W żadnym wypadku nie udostępniaj swoich dokumentów osobom trzecim.
 3. Prośba o zapłatę za wolne miejsce. Jeśli nie masz 100% pewności, że masz do czynienia z renomowaną agencją pracy, nie dawaj swoich pieniędzy.
 4. Zwróć uwagę na proponowaną kwotę. Bardzo duże sumy powinny cię zaniepokoić.
 5. Zwracaj uwagę na jawność danych firmowych. Są to informacje, których nie należy ich ukrywać.

Innym częstym rodzajem oszustwa są wiadomości tekstowe od operatorów pocztowych, sprzedawców itp. SMS może informować o:

 1. Otrzymaniu nagrody na określoną kwotę od polskiej sieci sklepów, w szczególności Biedronki;
 2. Występowaniu zaległości w zapłacie podatku PIT-37;
 3. Konieczności zapłaty określonej kwoty za odbiór przesyłki.

A to nie jedyne opcje tekstowe. Co do zasady, aby wykonać dalsze czynności, należy wejść w link dołączony do SMS-a. Nie rób tego pod żadnym pozorem. W ten sposób ryzykujesz nie tylko przekazanie swoich danych osobowych osobom trzecim, ale także utratę pieniędzy.

Pamiętaj, że serwis podatkowy nie wysyła SMS-ów ani nie wykonuje połączeń. To samo dotyczy sieci supermarketów i operatorów pocztowych. Nawet jeśli za odbiór paczki trzeba dodatkowo zapłacić, można to zrobić bezpośrednio na poczcie. A jeśli bonusy przyznawane są w sieci sklepów, to pojawią się w aplikacji konkretnego sklepu.

Co zrobić, jeśli jesteś ofiarą cyberprzestępczości w Polsce?

Nawet jeśli zastosujesz się do wszystkich zaleceń i porad, nikt nie jest bezpieczny przed staniem się ofiarą oszusta. Jeśli więc spotkało Cię takie nieszczęście, powinieneś postępować zgodnie z następującym algorytmem:

 1. Zawiadomić policję lub prokuraturę. Należy to zrobić natychmiast. Możesz zadzwonić pod numer 112 lub 997.
 2. Skontaktuj się ze swoim bankiem i złóż raport o nieautoryzowanej transakcji.
 3. Zgłoś incydent administracji witryny, aby chronić innych użytkowników przed oszustwami.
 4. Zbierz też jak najwięcej dowodów na to, że zostałeś oszukany. To może pomóc.
 5. Skonsultuj się z prawnikiem. W Polsce można to zrobić za darmo.
 6. Jeśli masz problemy z nieuczciwym pracodawcą, złóż skargę do Inspekcji Pracy.

Nawet jeśli nic nie można zrobić w Twojej sprawie, przypadków oszustwa nie należy ignorować. Pamiętaj, że nikt nie jest bezpieczny przed staniem się ofiarą oszusta. Jeśli więc przydarzyło Ci się coś takiego, koniecznie zgłoś to, aby inni byli bezpieczni.

Jak uchronić się przed oszustwem w Polsce?

Podsumowując wszystkie powyższe fakty, należy podjąć następujące kroki, aby nie stać się ofiarą oszusta w Polsce:

 1. Nie udostępniaj swoich danych osobowych, takich jak kody bankowe i numer Pesel, osobom trzecim.
 2. Nie korzystaj z linków, które pochodzą od nieznanych osób.
 3. Nie klikaj linków, aby dokonać płatności lub otrzymać pieniądze.
 4. Nigdy nie wpłacaj zaliczki. Pieniądze powinny zostać przelane w momencie, kiedy już obejrzałeś produkt lub kwaterę, którą chcesz wynająć.
 5. Zwróć uwagę na to, w jakim języku się z Tobą komunikują i o jakie dane proszą.
 6. Nie dawaj nikomu swoich dokumentów;
 7. Upewnij się, że twoje zatrudnienie jest oficjalne. Żądaj podpisania umowy w pierwszym dniu pracy.
 8. Zwróć uwagę na proponowaną kwotę. Jeśli kwota ta jest znacznie wyższa niż średnia pensja za tę pracę, powinieneś się niepokoić.
 9. Jeśli padłeś ofiarą oszusta, koniecznie zgłoś to na policję.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny w Polsce dla Ukraińców

Dbaj o bezpieczeństwo swoich danych osobowych i bądź czujny. W końcu oprócz ludzi, którzy są gotowi ci pomóc, wciąż jest wielu ludzi, którzy chcą zarobić na twojej żałobie.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *