Wielkanoc katolicka i prawosławna 2023: jakie są podobieństwa i różnice?

Tetiana Sharapova
Ciekawostki
15 kwietnia 2022, 14:17
Data aktualizacji: 1 kwietnia 2023, 12:00
Komentarze 0
Jajka Wielkanocne podawane w święta przez katolików i prawosławnych Source: Vista Create

Już bardzo niedługo cały świat będzie obchodził Wielkanoc. To wielkie święto kościelne obchodzone jest przez wiernych na całym świecie. I Polska również nie stoi z boku. Oto spojrzenie na podobieństwa i różnice między katolicką a prawosławną Wielkanocą.

Kiedy jest katolicka i prawosławna Wielkanoc w 2023 roku?

W 2023 roku katolicka Wielkanoc przypada na 9 kwietnia. Dlatego w niedzielę, 2 kwietnia, sklepy i centra handlowe będą otwarte, a 8 kwietnia sklepy będą miały skrócone godziny pracy. Ponadto w poniedziałek, 10 kwietnia, Polska będzie miała dzień wolny od pracy.

Jeśli chodzi o prawosławną Wielkanoc, to w tym roku przypada ona w niedzielę, 16 kwietnia. Niestety na Ukrainie, z powodu działań wojennych, 17 kwietnia będzie dniem roboczym. Jednak wyznawcy prawosławia w innych krajach będą mieli w tym dniu dzień wolny.

Warto zauważyć, że w związku ze świętem supermarkety w Polsce mają promocyjne oferty na towary, które zwykle stawia się na świątecznym stole. Może to być czekolada, kwiaty itp. Z reguły zniżki na te grupy towarów można zaobserwować w miesiącu poprzedzającym święto.

Z reguły daty prawosławnej i katolickiej Wielkanocy nie pokrywają się. Rzecz w tym, że Kościół prawosławny do obliczania Wielkanocy stosuje kalendarz juliański, natomiast Kościół katolicki – kalendarz gregoriański. Z reguły więc różnica w dacie święta wynosi od jednego do dwóch tygodni. Czasami jednak daty te pokrywają się ze sobą. Przewiduje się, że w 2025 roku prawosławni i katolicy będą obchodzić Wielkanoc tego samego dnia.

Jakie są wspólne i różne tradycje w katolickiej i prawosławnej Wielkanocy?

Zarówno wyznawcy prawosławia, jak i katolicy przywiązują dużą wagę do Wielkanocy. Jednak ich podejście do świętowania może się różnić. Różne mogą być również tradycje. Ale są też wspólne zwyczaje.
Do wspólnych tradycji obchodów Wielkanocy wśród prawosławnych i katolików należą:

  • Wielkanoc obchodzona jest zawsze w niedzielę, ale data obchodów zmienia się co roku.
  • Prawosławni, podobnie jak katolicy, uczęszczają do kościoła w Wielkanoc i przez pewien czas przed świętem. Podczas gdy katolicy spędzają czas w kościołach, wyznawcy prawosławia, także w Polsce, chodzą na nabożeństwa do cerkwi.
  • Katolicy, podobnie jak prawosławni, farbują jajka i obdarowują się nimi nawzajem. W obu kościołach jajka symbolizują zmartwychwstanie i nowe życie.
  • W niektórych krajach, np. na Ukrainie i w Polsce, na Wielkanoc piecze się ciasta i ciasteczka.
  • W obu kościołach Wielkanoc jest świętem rodzinnym. Dlatego w tym dniu ludzie spędzają czas z rodziną.
  • Niedziela Palmowa. Podobnie jak wyznawcy prawosławia, katolicy obchodzą to święto w ostatnim tygodniu przed Wielkanocą. W tym roku katolicy obchodzą ten dzień 2 kwietnia, natomiast prawosławni 9 kwietnia. W niektórych krajach dzień ten nazywany jest Niedzielą Palmową.
  • Triduum Paschalne. Są to trzy święta poprzedzające Wielkanoc. Triduum rozpoczyna się w czwartek, a kończy w sobotę. W te dni zwyczajowo przygotowuje się dom do uroczystości, uczestniczy w kościele i czyta modlitwy.

Mówiąc o różnicach, warto zwrócić uwagę na następujące:

  • Różne daty obchodów, które prawie nigdy się nie pokrywają.
  • Obchody. Prawosławni obchodzą Wielkanoc bardziej hucznie i czasem nawet przez kilka dni, natomiast katolicy obchodzą święto tylko w określonym dniu.
  • Symbole religijne. Barwienie jajek na różne kolory jest bardziej typowe dla katolików, natomiast głównym kolorem dla prawosławnych jest czerwień. Symbolizuje on krew Chrystusa. Również katolicy mają obowiązkowy symbol Wielkanocy – zajączka wielkanocnego.

Jednak mimo różnic, święta są równie ważne zarówno dla katolików, jak i prawosławnych.

Jakie są różnice między ukraińską a polską Wielkanocą?

Polska jest krajem sąsiadującym z Ukrainą. Ale i tak obchody Wielkanocy na Ukrainie i w Polsce są różne. Faktem jest, że Polacy są katolikami. A Ukraińcy to w większości prawosławni. Wśród największych różnic w świętowaniu:

  1. Dekoracje. Ukraińcy dekorują jajka metodą woskową, natomiast Polacy często ograniczają się do farbowania jajek. Warto jednak zauważyć, że ozdabianie jaj ornamentami jest powszechne również w Polsce.
  2. Uroczystości. Polacy obchodzą Wielkanoc z dużą ilością potraw mięsnych. Z kolei Ukraińcy stawiają na stole pasztet, kiełbasę i chrzan.
  3. Potrawy świąteczne. Nieodzownym atrybutem w obu krajach jest ciasto wielkanocne lub babka. Jednak świąteczne menu znacząco się różni. Na Ukrainie popularnymi potrawami są pasztety mięsne, pierogi z ziemniakami, a w Polsce – żurek, kapusta z grzybami i kiełbasą.
  4. Różne tradycje wielkopostne. Kościół ukraiński wymaga abstynencji od mięsa, nabiału i jaj. Z kolei Kościół polski dopuszcza w okresie Wielkiego Postu spożywanie ryb i produktów mlecznych.
  5. Kwiaty. Na Ukrainie popularna jest tradycja zbierania gałązek wierzby. W Polsce natomiast dodatkowo zbiera się gałązki forsycji. Ponadto w przeddzień Wielkanocy w polskich domach często można zobaczyć bukiety wiosennych kwiatów. Zazwyczaj mają one żółty kolor.
  6. Obrzędy. Polacy, podobnie jak Ukraińcy, chodzą święcić wielkanocne ciasta i jajka. Ukraińcy mają jednak tradycję wymieniania się nimi z sąsiadami. W Polsce natomiast często można zobaczyć dzieci chodzące z koszyczkami i zbierające słodycze.
  7. Różne nazwy święta. W Polsce ten dzień nazywa się Wielkanoc, co dosłownie oznacza „wielką noc”. Na Ukrainie nosi on nazwę Wielkanoc.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, do naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz do naszego Instagrama pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziecie na bieżąco z głównymi wiadomościami i najistotniejszymi wydarzeniami.

Jakie są znaki i tradycje wielkanocne w Polsce?

Polska posiada ogromną ilość znaków i tradycji związanych z Wielkanocą. Jednak najciekawsze z nich to:

  1. Wodny poniedziałek. Dziś ta tradycja nie jest już tak powszechna, a czasem można nawet dostać za nią mandat. Wciąż jednak jest popularna w niektórych polskich miastach. Dzień ten nosi nazwę Śmigus-Dyngus. Wierzy się, że woda w tym dniu staje się lecznicza. Nawiasem mówiąc, ta tradycja jest również powszechna w niektórych regionach Ukrainy.
  2. Poszukiwanie zająca. Ponieważ w Polsce atrybutem Wielkanocy jest zajączek, dzieci często go szukają. Nikt nie wie, co kryje zajączek, ale ta zabawa sprawia dzieciom wiele radości.
  3. Niedziela Palmowa. Uważa się, że wierzba jest talizmanem przeciwko złym duchom. Dlatego na ulicy można spotkać przechodniów z gałązkami wierzby. Wierzy się, że jeśli zostaniesz pobity tymi gałęziami, będziesz chroniony przed złem.
  4. Pogrzeb w czasie Wielkiego Postu. Ta tradycja nie jest już zbyt popularna w Polsce, ale nadal można ją znaleźć. Odbywa się on w przeddzień święta. Uważa się, że w ten sposób wierni pozbywają się jedzenia, które męczy ich podczas Wielkiego Postu. Z reguły są to ryby.
  5. Odwiedzanie cmentarza. W niektórych regionach Polski Polacy po porannym śniadaniu w Wielkanoc odwiedzają cmentarze. Robi się to po to, aby podzielić się częścią świątecznych potraw ze zmarłymi. Po odwiedzeniu cmentarza Polacy zasiadają do uroczystego obiadu.

Zobacz też: Zezwolenie na pobyt w Polsce dla Ukraińców w 2024 roku

Tak więc ogólnie rzecz biorąc, Polska ma ciekawe tradycje obchodzenia Wielkanocy. A niektóre z nich są dość bliskie Ukraińcom.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *