Wielkanoc katolicka i prawosławna 2022: jakie są podobieństwa i różnice?

15 kwietnia 2022

W całej Polsce rozpoczęły się przygotowania do obchodów tegorocznej Wielkanocy. Większość uchodźców z Ukrainy wyznaje prawosławie, gdzie Święto Zmartwychwstania Pańskiego przypada tydzień później. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy Wielkanocą katolicką a prawosławną?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Na wstępie warto zaznaczyć, że bez względu na wyznanie, wszyscy chrześcijanie uważają Wielkanoc za najważniejsze święto, kiedy to dokonało się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to celebracja zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem i nadzieja na życie wieczne. Gorliwi chrześcijanie cierpliwie wyczekują tego święta, przestrzegając surowego 40-dniowego postu, kiedy to powstrzymują się od jedzenia mięsa czy spożywania alkoholu. W ten sposób przygotowują duszę i ciało do celebracji zmartwychwstania Chrystusa. Pomimo tych ogólnych podobieństw istnieją jednak pewne różnice.

Różnice w datach

W tym roku katolicka Wielkanoc przypada na 17 kwietnia, osoby prawosławne świętować ją będą natomiast 24 kwietnia. Zasady odliczania do dnia Wielkanocy są takie same, a mimo to w tym roku różnica sięga tygodnia. Dzieje się tak z jednej konkretnej przyczyny. Kościół prawosławny oraz wierni obrządków wschodnich posługują się kalendarzem juliańskim. Katolicy natomiast masowo przeszli na kalendarz gregoriański w 1582 roku, który jest dokładniejszy pod względem czasu astronomicznego. Zakładał on usunięcie dziesięciu dni oraz ustalił zasady obliczania lat przestępnych.

Wielkanocne przygotowania

Zarówno katolicy, jak i osoby prawosławne, przestrzegają 40-dniowego postu przed Wielkanocą. Ta liczba symbolizować ma ilość dni spędzonych przez Jezusa na pustyni bez jedzenia. Istnieją tutaj jednak pewne różnice. Prawosławni swój post zaczynają w poniedziałek po Niedzieli Przebaczenia Win i obchodzony jest on przez wszystkie dni, łącznie z Niedzielą Wielkanocną. Katolicy natomiast swój post zaczynają wraz z Środą Popielcową, a w niedzielę ich post dobiega już końca. Stąd też wynikają różnice – łączny post katolików wynosi 46 dni, natomiast u prawosławnych jest to już 48 dni.

U osób wyznania prawosławnego post jest zdecydowanie bardziej rygorystyczny. Wówczas, zgodnie z tradycją, całkowicie wykluczają oni ze spożycia wszelkie produkty odzwierzęce, w tym mięso, mleko, jajka czy ryby. U katolików wielki post ogranicza się głównie do zaprzestania spożywania mięsa. W obu religiach jest to również czas wzmożonej refleksji i modlitwy. Wierzący pokutują za swoje grzechy, chcą się oczyścić oraz pozbyć złych myśli, nawyków czy ulegania słabościom. Również w obu krajach państwo wspiera te tradycje religijne, starając się ograniczać huczne imprezy czy inne formy rozrywki.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Różnice w kulcie

Obowiązkowymi atrybutami nabożeństwa wielkanocnego są liturgia, święty ogień i procesja. Istnieje jednak wiele różnic. Dla prawosławnych chrześcijan święto rozpoczyna się po zstąpieniu Świętego Ognia w Kościele Zmartwychwstania Chrystusa w Jerozolimie, skąd cząstki ognia są dostarczane do wszystkich świątyń świata. Samo nabożeństwo rozpoczyna się o północy procesją, a kończy liturgią. Dla katolików proces nabożeństwa jest nieco inny. Parafianie biorą udział w procesji wokół kościoła. Wówczas kapłan niesie hostie w monstrancji, krzyż ozdobiony czerwoną stułą oraz figurę Chrystusa. Po procesji rozpoczyna się msza święta. W obu przypadkach, po zakończeniu nabożeństwa, wierni wracają do domów, aby dalej świętować Wielkanoc przy rodzinnym stole.

Stół wielkanocny

Głównym atrybutem obchodów Wielkanocy jest jajko, które symbolizuje triumf życia nad śmiercią oraz zmartwychwstanie Chrystusa. Chrześcijanie używają do tego celu jaj kurzych, które tradycyjnie maluje się w jasnych kolorach i wzorach. Katolicy często sięgają również po jajka czekoladowe, które chowają w różnych miejscach na podwórku lub w domu. Następnie dzieci mogą rywalizować o to, kto znajdzie ich jak najwięcej. Uważa się, że zwyczaj ten wywodzi się z legendy Dobrego Zajączka Wielkanocnego, który w ten sposób chciał bawić się z dziećmi. Bardzo często w domach katolików można znaleźć figurki królika, kurczaka i baranka, których prawie zupełnie nie ma w świątecznych dekoracjach u osób prawosławnych.

Istnieją również różnice w potrawach serwowanych na Wielkanoc. Katolicy tradycyjnie wypiekają mazurka, czyli kruche ciasto z owocowo-orzechowym nadzieniem. W tradycji prawosławnej głównymi daniami na stole są pascha i kulebiak. Pascha to placek z twarogiem z suszonymi owocami i bakaliami, a kulebiak to chleb z ciasta drożdżowego najczęściej nadziewany farszem z kapusty i grzybów.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Aleksey

Możliwość komentowania została wyłączona.