Edukacja jest najważniejsza − praktyczny przewodnik

8 grudnia 2022
Uczące się dzieci pod okiem pedagoga

Oferujemy praktyczne zalecenia, jak pomóc dzieciom z Ukrainy skutecznie zintegrować się z polskim systemem edukacji i uzyskać swobodny dostęp do przydatnych materiałów edukacyjnych.

Dzieci z Ukrainy potrzebują pomocy w pokonaniu bariery językowej

Już od pierwszych dni pełnoskalowej agresji rosyjskiej na terytorium Ukrainy do Polski zaczęły wyjeżdżać dziesiątki tysięcy ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną. Według informacji przekazanych przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, od września 2022 r. około 1,36 mln obywateli Ukrainy uzyskało w Polsce ochronę tymczasową. Jednocześnie, według statystyk, 97% migrantów wojskowych to kobiety, a 90% z nich przyjechało z dziećmi.

Dzięki specjalnej ustawie przyjętej w Polsce 12 marca 2022 roku, dzieci i młodzież z Ukrainy zyskały dostęp do polskiego systemu edukacji oraz możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań na równi z dziećmi z Polski. Jednak mimo możliwości, jakie daje polska ustawa specjalna, bariera językowa i brak znajomości języka polskiego może być dla ukraińskich dzieci bardzo dużą przeszkodą w realizacji tych możliwości. Dlatego proponujemy dowiedzieć się, gdzie ukraińscy uczniowie i studenci mogą znaleźć przydatne materiały edukacyjne, które pomogą im jak najszybciej zaadaptować się do przestrzeni edukacyjnej Polski i ułatwią proces nauki w środowisku obcojęzycznym.

Zasoby i materiały edukacyjne dla dzieci z Ukrainy

Obecnie, szczególnie dla dzieci, które przyjechały do Polski z powodu wojny w Ukrainie i kontynuują tu swoją edukację, stworzono przydatne zasoby i usługi, które wzmacniają integrację edukacji i zapewniają świadczenie usług edukacyjnych na wysokim poziomie. Dzięki tym narzędziom uczniowie mogą znaleźć:

  • informacje praktyczne;
  • materiały szkoleniowe;
  • wsparcie ekspertów.

Do głównych usług edukacyjnych, które mogą być najbardziej przydatne dla ukraińskich dzieci, należą Zintegrowana Platforma Edukacyjna, platforma edukacyjna UNICEF oraz multimedialne usługi edukacyjne. Ponadto działa gorąca linia edukacyjna dla uczniów z Ukrainy i ich rodziców w Polsce.

Zintegrowana platforma edukacyjna

Zintegrowana Platforma Edukacyjna, zarządzana przez Ministra Edukacji i Nauki, zapewnia każdemu uczniowi otwarty i bezpłatny dostęp do wielu różnych narzędzi edukacyjnych. Dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym, powstała strona internetowa «Szkoła dla Ciebie», na której znajdują się zasoby i linki do bezpłatnych podręczników i materiałów. Platforma przeznaczona jest głównie dla uczniów (i nauczycieli) szkół podstawowych i średnich i zawiera kilka tysięcy materiałów elektronicznych ze wszystkich przedmiotów. Funkcjonalność wirtualnej usługi edukacyjnej pozwala:

  • korzystać z materiałów, w tym interaktywnych, bezpośrednio na platformie;
  • korzystać z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej poprzez aplikacje na smartfony, a także w trybie offline − bez konieczności stałego dostępu do Internetu;
  • zapisywać materiały na dysku i drukować je w miarę potrzeb.

Ponadto na platformie można znaleźć informacje o bezpłatnych lekcjach języka polskiego i angielskiego dla osób z Ukrainy (zakładki «Dla ucznia» i «Dla rodziców»), ukraińsko-polskich rozmówkach szkolnych (zakładka «Dla nauczyciela») oraz instrukcje dla użytkowników (dział «Wsparcie użytkownika»). Zasoby dostępne na platformie są stale uzupełniane i poszerzane. Aby móc korzystać ze wszystkich narzędzi serwisu, uczniowie i nauczyciele muszą założyć osobiste konta.

Platforma edukacyjna UNICEF

Platforma edukacyjna UNICEF ma również pomóc ukraińskim uczniom w rozwijaniu kompetencji kluczowych i społeczno-emocjonalnych. Globalna internetowa platforma edukacyjna stworzona przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) we współpracy z Microsoftem i Uniwersytetem w Cambridge przeznaczona jest również dla dzieci, młodzieży, rodziców i wychowawców. Platforma oferuje bezpłatny dostęp do wysokiej jakości materiałów edukacyjnych dla wszystkich typów i poziomów kształcenia, a liczba nowych kursów edukacyjnych stale rośnie. Wszystkie narzędzia oferowane przez serwis mogą być wykorzystywane w procesie edukacyjnym podczas nauki w trybie stacjonarnym, na odległość lub blended learning.

Multimedialne materiały szkoleniowe

Szeroką gamę bezpłatnych multimedialnych materiałów do nauki języka ukraińskiego oferuje serwis dzwonek.pl oraz mcourser.com. Edukacyjny katalog usług online prezentuje narzędzia edukacyjne do nauczania różnych przedmiotów, m.in.:

  • matematyki;
  • biologii;
  • geografii;
  • chemii.

Zobacz też: Darmowe aplikacje do nauki języka polskiego

Na platformach można znaleźć wszystko, co jest potrzebne do przeprowadzenia wysokiej jakości procesu edukacyjnego − od elektronicznych podręczników po wirtualną pracę laboratoryjną z testami oceniającymi, pozwalającymi określić poziom opanowania danego tematu.

Infolinia edukacyjna

Dla osób z Ukrainy, które potrzebują informacji na temat edukacji, szkoły, szkoleń itp. w Polsce powstała specjalna infolinia edukacyjna, którą prowadzi Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00, dzwoniąc pod numer +48 22 100 13 00, można uzyskać wszelkie informacje i porady dotyczące organizacji procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim. Konsultacje udzielane są bezpłatnie, koszt połączeń jest zgodny z cennikiem operatora.

Artykuł informacyjny w ramach projektu: „Konkretna pomoc dla Ukrainy: nauka języka, pomoc prawna, rozwój kompetencji kluczowych, aktywizacja zawodowa», realizowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przez Fundację Kadr.

Logo fundacji razem możemy więcej

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *