Co to jest ubezpieczenie zdrowotne EKUZ i jak je uzyskać za darmo

Tetiana Sharapova
Medycyna | 14 marca 2023
Komentarze 0
Author: Leeloo Thefirst Source: pexels.com

Chcesz się ubezpieczyć zdrowotnie na terenie całej Unii Europejskiej? Jest to możliwe dzięki systemowi EKUZ. Powiemy Ci, co to jest, kto może go otrzymać i jak uzyskać EKUZ za darmo.

Czym jest ubezpieczenie zdrowotne EKUZ?

EKUZ (Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to dokument potwierdzający dostępność ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. W języku angielskim skrót ten brzmi EHIC – European Health Insurance Card. Karta ta nie tylko świadczy o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, ale także umożliwia korzystanie z tego ubezpieczenia w innych krajach Unii Europejskiej.

EKUZ można uzyskać w następujących przypadkach:

  • Zakupy;
  • Turystyka;
  • Edukacja;
  • Praca;

Warto zaznaczyć, że usługi, które można odłożyć do czasu powrotu do Polski, nie mogą być realizowane w ramach ubezpieczenia EKUZ. Dotyczy to głównie stomatologii i zabiegów kosmetycznych. Jednak w nagłych przypadkach można skorzystać z ubezpieczenia również w tych dziedzinach.

Z reguły karta EKUZ służy do wyjazdu na wakacje poza granice Polski. Jeśli nie posiadasz tego ubezpieczenia, będziesz musiał zapłacić za usługi medyczne poza granicami Polski. Wykupienie tego ubezpieczenia nie jest jednak warunkiem koniecznym do wyjazdu za granicę.

Ubezpieczenie EKUZ obowiązuje w:

  • krajach UE;
  • Islandii;
  • Lichtensteinie;
  • Norwegii;
  • Szwecji;

W tych krajach można liczyć na bezpłatne usługi medyczne dzięki ubezpieczeniu EKUZ. Karta jest ważna przez 36 miesięcy od daty wydania.

Kto jest uprawniony do korzystania z EKUZ?

Do EKUZ uprawnieni są zarówno obywatele polscy, jak i cudzoziemcy. Jednocześnie należy spełnić co najmniej jeden z tych wymogów:

  1. Opłacać składki NFZ w czasie pracy w Umowie Zlecenia;
  2. Płacić składki NFZ pracując na rzecz Umowa o dzieło;
  3. Opłacać składki NFZ poprzez samodzielne zgłoszenie się do funduszu (przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia NFZ);
  4. Być członkiem rodziny osoby opłacającej składki NFZ;
  5. Płacić składki NFZ jako przedsiębiorca.

Zatem głównym wymogiem jest opłacanie składek NFZ. Jednocześnie ubezpieczenie mogą uzyskać dzieci, dorośli i emeryci. Z ubezpieczenia mogą skorzystać również studenci, którzy nie pracują.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz Instagrama pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będą Państwo na bieżąco z głównymi wiadomościami i najistotniejszymi wydarzeniami.

Jak jak wyrobić EKUZ za darmo

Karta EKUZ jest bezpłatna. Nie musisz więc płacić za ubezpieczenie. Aby przystąpić do ubezpieczenia EKUZ, należy:

  1. Wydrukować i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Jest formularz do zawarcia ubezpieczenia w celach turystycznych oraz formularz do zawarcia ubezpieczenia w celach zawodowych.
  2. Podać swój numer Pesel, nazwisko, imię i patronimik oraz status wnioskodawcy. Jeśli nie masz numeru Pesel, możesz podać dane z paszportu.
  3. Wydrukuj formularz, wypełnij go, podpisz i zeskanuj.

Możesz złożyć wniosek zarówno online, jak i offline. Jeśli składasz wniosek offline, musisz udać się do oddziału NFZ w swoim miejscu zamieszkania. Możesz też wysłać wniosek tradycyjną pocztą.

Jeśli chcesz złożyć wniosek online, musisz skorzystać z jednej z tych metod:

  1. Za pomocą swojego profilu ePUAP:
  2. Poprzez portal pacjenta;
  3. Drogą elektroniczną: ekuz.praca@nfz.gov.pl.

Do wniosku należy również dołączyć:

  • Dowód, że jesteś studentem, pracownikiem naukowym lub oficjalnie zatrudnionym w Polsce;
  • Dokument A1 wydany przez ZUS lub KRUS potwierdzający opłacanie podatków;
  • Dokument U2 – jeśli wyjeżdżasz w celu znalezienia pracy;
  • Pełnomocnictwo – jeśli przystępujesz do ubezpieczenia za inną osobę.

Zobacz też: Substytuty i zamienniki leków ukraińskich w Polsce

W niektórych przypadkach możesz zostać poproszony także o dodatkowe dokumenty. Okres oczekiwania wynosi od 3 do 5 dni. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że mogą być wymagane dodatkowe dokumenty, najlepiej zacząć składać wniosek o ubezpieczenie 2-3 tygodnie przed wyjazdem. Dokument można odebrać osobiście w oddziale NFZ lub drogą pocztową.

Jak odnowić utraconą kartę EKUZ

Kartę EKUZ można również zgubić lub zostać skradzionym. Można ją jednak przywrócić. Aby to zrobić, należy postępować według poniższego algorytmu:

  1. Wypełnić wniosek o wydanie zaświadczenia czasowo zastępującego kartę EKUZ.
  2. Skontaktuj się z przedstawicielem zakładu opieki zdrowotnej, w którym uzyskałeś świadczenia medyczne i poproś o przesłanie wszystkich dokumentów do NFZ w miejscu zamieszkania.
  3. Czekaj na odpowiedź.

Z reguły zaświadczenie otrzymasz w ciągu trzech dni od daty złożenia wniosku.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *