Od 23.04 można wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Nawet 12 tysięcy złotych mogą otrzymać rodziny z Ukrainy, które posiadają dwójkę lub więcej dzieci. Na stronie ZUS działa już oficjalny formularz w języku ukraińskim. Wyjaśniamy, jak zawnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.
Jak składać wnioski?
Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy należy składać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Po zalogowaniu się na stronie należy wybrać odpowiedni wniosek, czyli w tym przypadku RKO-U. Jest to wniosek dedykowany właśnie obywatelom Ukrainy. Co ważne, aby skorzystać ze świadczenia, niezbędny będzie także numer PESEL zarówno rodzica, jak i dziecka. Zostaniemy również poproszeni o wskazanie naszego adresu mailowego, polskiego numeru telefonu, a także polskiego rachunku bankowego, na które będą przelewane środki. Wszystkie wymienione elementy są niezbędne do tego, aby złożyć wniosek. Jeżeli nie posiadamy numeru PESEL, polskiego numeru telefonu lub rachunku bankowego, musimy najpierw takowe założyć. Jest to świadczenie, które wypłacone zostaje na każde drugie oraz kolejne dziecko, co oznacza, że we wniosku zostaniemy również poproszeni o wskazanie danych starszego dziecka.
Pomoc finansowa ze strony gminy w trudnych sytuacjach życiowych
Kto może ubiegać się o RKO?
Aby ubiegać się o dofinansowanie z ZUS, należy spełnić kilka niezbędnych warunków. Przede wszystkim należy być obywatelem Ukrainy lub małżonkiem obywatela Ukrainy i przybyć do Polski po 24 lutego. W sytuacji, kiedy na terenie Polski pozostawaliśmy już wcześniej, jednak nasze dziecko przekroczyło granicę po 24.02, wówczas również możemy wnioskować o dofinansowanie. Co ważne, świadczenie przysługuje zarówno w sytuacji, jeżeli wychowujemy dwójkę lub więcej naszych dzieci. Możemy również wystąpić o wypłatę świadczenia na dziecko naszego małżonka lub partnera, które jest wspólnie wychowywane.
W jakim wieku muszą być dzieci?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na dzieci między 12 a 35 miesiącem życia. Wnioski możemy składać najwcześniej od 9 miesiąca, a maksymalnie do końca 12 miesiąca życia dziecka. Złożenie wniosku w tym okresie sprawi, że świadczenie będzie nam przysługiwać w dwóch wariantach. Sami możemy wybrać który jest dla nas bardziej korzystny.
- 1000 złotych miesięcznie wypłacane od 12 miesiąca życia dziecka do ukończenia przez nie 23 miesiąca życia
- 500 złotych miesięcznie wypłacane od 12 miesiąca życia dziecka do ukończenia przez nie 35 miesiąca życia
Czy do wniosku trzeba dołączyć dokumenty?
Jeżeli spełniamy wszystkie wyżej wymienione warunki, wówczas nie należy dołączać żadnych wniosków. Jednak w momencie kiedy:
– dziecko nie posiada numeru pesel lub ukończyło 18 rok życia, należy dołączyć dokument, który będzie potwierdzeniem, że jesteśmy rodzicem takiego dziecka. Może to być akt urodzenia lub potwierdzenie wydawane w ukraińskich konsulatach.
– rodzicem starszego dziecka jest nasz małżonek – wówczas należy załączyć akt urodzenia tego dziecka wraz z aktem małżeństwa lub też zaświadczeniem z konsulatu.
– rodzicem starszego dziecka jest nasz partner, w takiej sytuacji niezbędny będzie akt urodzenia starszego dziecka bądź też zaświadczenie z placówki konsularnej.
Zobacz też: Profil zaufany ePUAP: kiedy jest potrzebny dla dorosłych i dzieci?
Pomoc w przypadku problemów
Wszystkie wnioski muszą zostać złożone drogą elektroniczną, jeżeli jednak będziemy mieli problem przy ich składaniu, możemy skorzystać z różnych kanałów pomocy. Każdy pracownik dowolnej placówki ZUS udzieli nam wsparcia i pomoże ze złożeniem wniosku. Możemy również skorzystać z infolinii: 22 444 02 55 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–18:00) lub wysyłać pytania na maila ua@zus.pl.