Nova Poliklinika umożliwia bezpłatne konsultacje lekarskie

Agnieszka Zugaj
Medycyna | 19 kwietnia 2022
Komentarze 0
Врач из поликлиники во время осмотра пациента

Dostęp do opieki medycznej dla osób z Ukrainy przebywających w Polsce często jest utrudniony i kłopotliwy. Do niektórych specjalistów czasami ciężko się dostać, a kolejki i bariera językowa w publicznych placówkach mogą zniechęcać. Ukraińcy mają jednak możliwość skorzystania z oferty Novej Polikliniki, dzięki której skonsultują się bezpośrednio z lekarzem ze swojego kraju.

Złóż deklarację

Aby skorzystać z usług przychodni Nowa Poliklinika trzeba uprzednio złożyć deklarację. Placówka ma zawartą umowę z NHSU (National Health Service of Ukraine), dzięki której wszystkie wizyty oraz usługi odbywać się mogą bezpłatnie. Mimo że bardzo duża rzesza osób przebywa teraz poza granicami Ukrainy, to placówka otworzyła możliwość konsultacji także online. Bezpłatna pomoc jest jednak możliwa wyłącznie po złożeniu odpowiedniego wniosku. Na szczęście zajmie to nie dłużej niż 20 minut.

Można tego dokonać za pośrednictwem chatbotów, które dostępne są pod linkami:

Telegram https://t.me/NovaabroadBot

Viber https://pipe.bot/viber/15622

Z ich pomocą i wskazówkami zostaniemy przeprowadzeni przez proces złożenia deklaracji.

Skorzystaj z wizyty lekarskiej

Po złożeniu deklaracji możemy umówić się na wizytę z wybranym lekarzem z Ukrainy. Musimy ustalić dzień i godzinę kontaktu z doktorem, a następnie chatbot wyśle nam link do portalu ZOOM, za pośrednictwem którego odbywają się wszystkie zdalne spotkania. W ramach konsultacji możemy liczyć na wydawanie zwolnień oraz orzeczeń lekarskich, wypisywanie recept, ogólną kontrolę stanu zdrowia. Wszyscy lekarze są oczywiście ukraińskojęzyczni.

Deklaracja a pobyt w Polsce

Wiele osób zastanawia się, w jakim celu składać deklarację, skoro aktualnie nawet nie przebywają na Ukrainie i nie wiedzą, kiedy będą mogli wrócić do kraju. Jest to jednak inicjatywa, która powstała właśnie z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy zatrzymali się teraz w różnych krajach poza granicami swojego państwa. To, co mogą otrzymać oni w zamian, to właśnie konsultacje w ich ojczystym języku, możliwość konsultacji ze specjalistą w dowolnym czasie oraz na bieżąco zadawania im pytań. Na konsultacje można także zapisać swoje dziecko i monitorować oraz konsultować jego stan zdrowia.

Wypełniona deklaracja a powrót do Ukrainy

Pojawiają się również pytania, co się stanie w momencie powrotu na Ukrainę. Czy osoby, które wcześniej złożyły swoją deklarację do Nowej Polikliniki, będą już z nią związane na stałe? Sprawa jest jednak zdecydowanie prostsza. W przypadku powrotu do kraju i potrzeby skorzystania z usług lekarzy z innej przychodni wystarczy wypełnić nowy dokument. Deklaracja przystąpienia do Nowej Polikliniki jest jednorazowa i możemy zmienić ją w każdym momencie. Nie istnieją żadne limity złożonych deklaracji w ciągu roku.

Zobacz też: Szczepienia ochronne w Polsce dla dzieci

Więcej informacji zasięgnąć można również na stronie Polikliniki: https://novapoliklinika.com/

Lub na ich facebooku: https://www.facebook.com/novapoliklinika1/

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.