Jak uzyskać receptę na leki w Polsce?

Tetiana Sharapova
Medycyna, Polska | 6 października 2023
Komentarze 0
Kobieta kupuje leki w aptece za pomocą elektronicznej recepty-PL Source: Vista Create

Nie jest tajemnicą, że znaczną część leków w Polsce można kupić wyłącznie na receptę. A jeśli jej nie posiadasz, farmaceuta odmówi sprzedaży leku. Dlatego dla wielu Ukraińców pójście do apteki może być prawdziwym problemem. Podpowiemy, jak uzyskać receptę na leki w Polsce.

Jakie leki w Polsce można kupić tylko na receptę?

W Polsce nie ma możliwości zakupu takich grup leków bez recepty:

 • Leki psychotropowe.
 • Antybiotyki.
 • Niektóre rodzaje środków uspokajających.
 • Niektóre rodzaje środków przeciwbólowych.
 • Leki na przewlekłe i ciężkie choroby.
 • Niektóre leki przeciwalergiczne.
 • Niektóre środki na obniżenie ciśnienia krwi.
 • Leki przeciwgrzybicze i inne.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Jeśli nie masz pewności, czy lek, którego potrzebujesz, jest dostępny bez recepty, powinieneś sprawdzić, czy ma on skrót OTC. Jeśli tak, lek można kupić w aptece. Ponadto gwarantuje się, że jest on dostępny bez recepty:

 • Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
 • Leki przeciw grypie, kaszlowi i przeziębieniu.
 • Podstawowe leki na alergię.
 • Podstawowe leki obniżające ciśnienie krwi.
 • Podstawowe środki uspokajające.

Kto może wypisać receptę na leki w Polsce?

W większości przypadków tylko lekarz może wystawić receptę. Nie ma znaczenia, czy odwiedzasz publiczną czy prywatną klinikę. Prawo do wystawiania recept mają również pielęgniarki, dentyści, położne, licencjonowani farmaceuci, ratownicy medyczni i starsi asystenci.

W Polsce istnieją dwa rodzaje recept: papierowe i elektroniczne. Obecnie lekarze preferują recepty elektroniczne, ponieważ jest to wygodniejsze. Recepta papierowa jest używana, jeśli:

 1. Pacjent nie ma dostępu do elektronicznego systemu recept.
 2. Jeśli recepta jest potrzebna do zakupu leków w innym kraju UE.
 3. Jeśli recepta została wystawiona na osobę, której nie można zidentyfikować (np. znaleziono ją nieprzytomną i bez dokumentów).
 4. Jeśli leki, na które wystawiona jest recepta, są zakazane w Polsce, ale zostały przywiezione do tego kraju na podstawie specjalnego zezwolenia.

Lekarze wystawiają również recepty papierowe na życzenie pacjenta. Z reguły jednak recepta na leki wystawiana jest elektronicznie. Warto również pamiętać, że lekarze nie mają prawa wystawić recepty na leki, które nie są związane z chorobą pacjenta.

Jak uzyskać elektroniczną receptę na leki w Polsce?

Jak już wspomniano, tylko specjalista może wystawić receptę na leki. Dlatego pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę u lekarza i odwiedzenie placówki medycznej. Jeśli posiadasz dowody na to, że musisz przyjmować te konkretne leki, musisz je dostarczyć. Wcześniej jednak wszystkie informacje i dokumentacja medyczna muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Zdarzają się przypadki, gdy pacjentom z Ukrainy odmawia się wydania recepty na leki. Dzieje się tak, ponieważ Polska i Ukraina mają różne podejście do leczenia. W związku z tym pacjent może zostać wysłany na dodatkowe badania, a dopiero potem przepisane mu leki.

Elektroniczną receptę można uzyskać z aplikacji mobilnej mojeIKP lub elektronicznego profilu pacjenta. Może ona wyglądać następująco:

 • Wiadomość SMS z kodem (jeśli jesteś zarejestrowany w swoim profilu elektronicznym).
 • Wiadomość e-mail z plikiem pdf.
 • Powiadomienie w aplikacji
 • Wydruk w formie papierowej.

Większość recept jest jednorazowa i ma ograniczony okres ważności. W zależności od rodzaju leku, terminy są podzielone w następujący sposób:

 1. Antybiotyki – 7 dni.
 2. Leki immunologiczne – 120 dni.
 3. Inne recepty elektroniczne są ważne przez 30 dni.

Możliwe jest również odnowienie recepty, jeśli niektóre leki muszą być przyjmowane regularnie.

Zobacz też: Substytuty i zamienniki leków ukraińskich w Polsce

Jak odnowić elektroniczną receptę za pomocą pacjent.gov.pl?

Aby zaktualizować elektroniczną receptę w profilu pacjenta, należy:

 1. Zaloguj się do witryny.
 2. Przejdź do zakładki Recepcja.
 3. Wybierz opcję Moje przepisy i kliknij żądany przepis z listy przepisów.
 4. Wybierz wszystkie potrzebne leki i kliknij Zamów receptę.

Można również skontaktować się z lekarzem telefonicznie lub mailowo. Może on wówczas odnowić receptę, która będzie dostępna na stronie internetowej.

Jak odnowić elektroniczną receptę za pomocą aplikacji mojeIKP?

Innym sposobem aktualizacji recepty elektronicznej jest skorzystanie z aplikacji mojeIKP. Aby otrzymać nową receptę w tej aplikacji mobilnej, należy:

 1. Otwórz aplikację i zaloguj się.
 2. Przejdź do zakładki e-zdrowie.
 3. Znajdź przepis, którego potrzebujesz (możesz użyć wyszukiwania).
 4. Kliknij Zamów e-receptę.

Jeśli chcesz umówić się na wizytę u lekarza w celu uzyskania recepty, możesz zadzwonić pod numer 800 137 200. Ta infolinia jest czynna od 6 do 8 oraz przez całą dobę w weekendy i święta. Kolejny numer to 800 190 590. Jest to całodobowa infolinia NFZ.

Jak Ukraińcy mogą uzyskać bezpłatną receptę na leki w Polsce?

Inną opcją uzyskania recepty jest skorzystanie z telemedycyny, czyli konsultacji online z lekarzem. W Polsce wiele przychodni oferuje taką możliwość. Ponadto niektóre instytucje medyczne nadal oferują wsparcie Ukraińcom i obsługują ich bezpłatnie. Wśród nich:

 • Dimedic. Zapewnia bezpłatne konsultacje medyczne Ukraińcom i ich rodzinom. Aby otrzymać receptę, należy zapisać się na bezpłatną konsultację medyczną, rejestrując się na stronie System poprosi o podanie danych kontaktowych do numeru Pesel. Następnie należy wybrać datę i godzinę wizyty w kolejnym formularzu online. Po chwili otrzymasz telefon z kliniki w celu potwierdzenia wizyty.
 • Centrum Medyczne Damiana. W ramach bezpłatnych usług można otrzymać elektroniczną receptę na leki. W tym celu należy podpisać deklarację z lekarzem rodzinnym. Można to zrobić korzystając ze strony pacjent.gov.pl. Można również zarejestrować się i podpisać deklarację z lekarzem na stronie przychodni.
 • Lekarze dla Ukrainy. Klinika ta zapewnia bezpłatną pomoc medyczną i psychologiczną. Aby zapisać się na konsultację online, należy wybrać miasto i specjalistę. Następnie należy skontaktować się z lekarzem w celu potwierdzenia wizyty.

Gdzie jeszcze mogę otrzymać elektroniczną receptę?

Jeśli nie możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji online, możesz zapłacić za otrzymanie elektronicznej recepty. Można to zrobić na następujących stronach internetowych:

 • Aby uzyskać elektroniczną receptę, należy wypełnić specjalny formularz online. Należy w nim określić postać leku, ilość leku w opakowaniu, dawkowanie oraz liczbę opakowań. Usługa ta kosztuje 60 zł.
 • info.pl. Aby otrzymać elektroniczną receptę, należy umówić się na konsultację online z lekarzem. Cena usługi wynosi 79 zł. Przed konsultacją należy wypełnić ankietę.
 • Erecept.pl. Po konsultacji online z lekarzem recepta zostanie wysłana pocztą elektroniczną. Aby skonsultować się z lekarzem, należy wypełnić formularz. Cena usługi zaczyna się od 58 zł, w zależności od pilności.

Niektóre leki w Polsce można otrzymać bezpłatnie. Aktualna lista takich leków dostępna jest tutaj.

Czy mogę kupić leki w Polsce na ukraińską receptę?

Czasami można kupić leki na ukraińską receptę. Jednak w takim przypadku recepta musi zawierać następujące informacje:

 1. Nazwa leku zapisana w języku łacińskim.
 2. Dawkowanie i ilość leku.
 3. Imię i nazwisko lekarza, który przepisał lek.
 4. Pełna data urodzenia pacjenta.
 5. Pełny adres miejsca zamieszkania pacjenta.
 6. Numer kontaktowy i adres e-mail pacjenta.
 7. Data otrzymania recepty.
 8. Podpis lekarza i pieczęć placówki medycznej.

Taka recepta może zostać zrealizowana nie później niż 30 dni po jej otrzymaniu. Należy również mieć przy sobie paszport lub inny dokument tożsamości.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *