FOP za granicą: jak otworzyć konto bankowe

22 lutego 2023
Source: Vista Create

Wielu Ukraińców prowadzących działalność gospodarczą myśli o otwarciu konta bankowego za granicą. I jest to możliwe, ponieważ ukraińskie ustawodawstwo nie zabrania takich działań. Istnieją jednak pewne niuanse. O nich i jak otworzyć konto bankowe za granicą dla FOP – w naszym materiale.

Jakie są niuanse otwarcia konta bankowego dla jednoosobowej działalności gospodarczej za granicą

Ustawodawstwo ukraińskie nie zabrania otwierania rachunków bankowych za granicą. Co więcej, od 2018 r. do otwarcia rachunku FOP nie jest nawet wymagana licencja. Więc możesz to zrobić całkowicie swobodnie i nawet nie zgłaszać tego do Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy (SST).

Sprawa komplikuje się, gdy pojawia się kwestia rezydencji podatkowej. Faktem jest, że jeśli jesteś rezydentem podatkowym Ukrainy, musisz płacić podatki w tym kraju. Nawet gdy jednoosobowa działalność gospodarcza otwiera rachunek w celu prowadzenia działalności gospodarczej, nadal jest uznawana za rezydenta podatkowego Ukrainy. Tak więc, nawet jeśli uzyskałeś dochody na terytorium innego kraju, musisz złożyć sprawozdanie na ten temat na Ukrainie.

W okresie stanu wojennego Uchwała Narodowego Banku Ukrainy nr 18 z dnia 24.02.2022 r. przewiduje, że faktury za import lub eksport muszą wpłynąć na Ukrainę w ciągu 90 dni. Ale ta zasada nie dotyczy tych, którzy otrzymują dochód mniejszy niż 400 tysięcy hrywien za jedną operację. Pamiętaj, że musisz zadeklarować zarówno towary, jak i usługi, które świadczysz.

Jakie są zagrożenia dla FOP podczas otwierania konta za granicą

Otwarcie konta w banku zagranicznym wiąże się również z pewnym ryzykiem. Wśród nich warto wyróżnić następujące:

 1. Kontrola waluty;
 2. Możesz odmówić otwarcia konta bankowego, ponieważ jesteś obywatelem Ukrainy i jest to ryzykowne dla większości banków zagranicznych. Z tego powodu będziesz musiał udowodnić swoją wypłacalność;
 3. Jeśli na Twoim koncie nie ma żadnych transakcji finansowych, będziesz musiał uiścić wysokie opłaty.
 4. Czasami banki mogą odmówić otwarcia konta nawet bez wyjaśnienia przyczyny.
 5. Jeśli otworzyłeś zwykłe konto, a nie do prowadzenia działalności gospodarczej, będziesz musiał zapłacić wyższy podatek na Ukrainie. Faktem jest, że takie konto jest interpretowane jako konto na potrzeby osobiste, a nie na potrzeby biznesowe.
 6. Jeśli otworzysz konto w międzynarodowym systemie płatności, pieniądze, które zostaną na nie wpłacone, będą uważane za elektroniczne. Będą też musieli zapłacić wyższy podatek. Ponadto pieniądz elektroniczny nie może być opodatkowany w systemie uproszczonym.

Jeśli więc zdecydowałeś się na otwarcie konta w banku zagranicznym, powinieneś być przygotowany na to, że będziesz musiał udowodnić swoją wypłacalność. Ponadto musisz otworzyć konto firmowe, aby opodatkować środki w systemie uproszczonym. Najlepiej otworzyć konto w samym banku, a nie w systemie płatności.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz Facebooka pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Ciebie najlepsze wiadomości i najtrafniejsze porady.

Jaka jest odpowiedzialność za niewypłacanie zarobków na konto bankowe Ukrainy

Pomimo faktu, że DPS Ukrainy tak naprawdę nie monitoruje otwierania rachunków w bankach zagranicznych, istnieje odpowiedzialność za nieopodatkowanie. Ponadto, gdy tylko na Ukrainie zacznie działać automatyczny system wymiany informacji z zagranicznymi jurysdykcjami, DPS uzyska wszystkie informacje o transakcjach na rachunkach Ukraińców za granicą. Dlatego nie zaniedbuj ukraińskiego ustawodawstwa.

Pieniądze na rachunkach zagranicznych można trzymać przez 180 dni w okresie stanu wojennego. Obecnie przewidziana jest następująca odpowiedzialność za nieopodatkowanie dochodów zagranicznych jednoosobowej działalności gospodarczej w ukraińskich bankach:

 1. Za brak przekazania środków na konto ukraińskiego banku – do 51 tysięcy hrywien.
 2. Począwszy od półrocznej kadencji – 0,3% kwoty nieodebranych pieniędzy za każdy dzień przedłużenia.

Jak już wspomniano, normy te nie mają zastosowania do transakcji finansowych, których kwota jest mniejsza niż 400 tysięcy hrywien. Ponadto nie dotyczy to również spraw dotyczących usług prawnych i własności intelektualnej.

Zobacz też: Oferujemy wzór CV do skutecznego ubiegania się o pracę w Polsce

Karę nakłada się w ciągu 6 miesięcy od dnia stwierdzenia naruszenia, nie później jednak niż w ciągu 3 lat od dnia jego popełnienia. Oznacza to, że jeśli nie zadeklarowałeś kwoty 5 lat temu, nikt cię za to nie ukarze. Naruszenia wykrywane są podczas kontroli planowych i pozaplanowych. W związku z tym, że pandemia koronawirusa i wojna miały miejsce w ostatnich trzech latach, trudno powiedzieć, w jakim okresie będą prowadzone kontrole.

Jak zadeklarować dochód uzyskany na koncie zagranicznym

Jeśli chcesz uniknąć problemów i przestrzegać ukraińskiego ustawodawstwa, będziesz musiał zadeklarować swoje dochody. Można to zrobić w następujący sposób:

 1. Kwotę otrzymaną na koncie zagranicznym należy pomnożyć przez kurs NBU.
 2. Kwotę uzyskaną po obliczeniach należy zaliczyć do przychodu z działalności gospodarczej.
 3. W zależności od sytuacji konieczne jest wskazanie uzyskiwanych dochodów w ten sposób: jeśli płacisz podatek co miesiąc – dopisz do deklaracji miesięcznej, jeśli płacisz podatek raz na kwartał – dopisz do deklaracji kwartalnej.

Ważne jest również, aby zrozumieć, czy twój dochód jest przedsiębiorczy. Bo jeśli tak, to jest opodatkowane w systemie uproszczonym. Jeśli twój dochód nie może być uznany za przedsiębiorczy, zostanie opodatkowany jako osobisty.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *