Bezpłatna klinika leczenia niepłodności zostanie otwarta w Warszawie

Tetiana Sharapova
23 maja 2023
Komentarze 0
Kobieta przeszła leczenie niepłodności w Polsce i urodziła dziecko Source: Vista Create

Pierwsza publiczna klinika leczenia niepłodności zostanie otwarta w stolicy Polski. Wszystkie usługi będą bezpłatne. Poinformował o tym na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Co znajdzie się w programie leczenia niepłodności?

Bezpłatne leczenie niepłodności odbędzie się w warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiety. W ramach leczenia kobiety będą mogły liczyć na:

  1. Konsultację z lekarzem.
  2. Pełną diagnostykę.
  3. Przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań i procedur.
  4. Przepisywanie leczenia.
  5. Wsparcie podczas ciąży.
  6. W razie potrzeby wsparcie psychologiczne i opieka nad noworodkiem.

Jak zauważa Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze:

Warszawiacy tworzą rodzinną wspólnotę. Niezależnie od wieku i płci. A my ich wspieramy. Budujemy szkoły i przedszkola, zapewniamy bezpłatne żłobki, rozszerzamy programy dla osób starszych, inwestujemy w transport publiczny i ofertę kulturalną.

A teraz otworzymy pierwszy w Polsce publiczny szpital oferujący kobietom zapłodnienie in vitro. W warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiety kobiety otrzymają bezpłatną pomoc od momentu podjęcia decyzji o urodzeniu dziecka do momentu opuszczenia szpitala z dzieckiem w ramionach.

Według burmistrza, dzięki miejskiemu programowi leczenia niepłodności urodziło się już około 2000 dzieci. Dlatego też lokalne władze przeznaczą 40 milionów złotych, aby pomóc kobietom doświadczyć radości macierzyństwa.

Statystyki niepłodności w Polsce i na świecie

Na koniec 2022 r. z problemem niepłodności borykało się w Polsce ok. 1,5 mln par. To około 15-20% wszystkich par w wieku reprodukcyjnym. Według lekarzy:

Spadek płodności przyspieszają niektóre czynniki związane ze stylem życia, takie jak długotrwały stres, palenie tytoniu, narażenie na chemikalia cywilizacyjne, zanieczyszczenie środowiska, konserwanty żywności, chemia gospodarcza czy leki.

Nie wszystkie rodziny borykające się z tym problemem zgłaszają się do lekarza. W Polsce jest to około 20% par. Jeśli mówimy o statystykach na całym świecie, to obecnie na niepłodność cierpi od 10 do 18% par.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *