Jak skorzystać z opieki medycznej w Polsce?

18 marca 2022
Lekarz w Polsce

Lista punktów w Polsce, w których każdy obywatel przybyły z Ukrainy może skorzystać z pomocy lekarskiej, jest naprawdę długa. Swoje wsparcie zaoferowały zarówno placówki prywatne, jak i publiczne. 

Bezpłatny dostęp do publicznej opieki

Obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na teren Polski po 24 lutego, przysługują podobne prawa, co Polakom. Oznacza to, że mogą oni skorzystać z publicznych przychodni i placówek opieki medycznej. Aby to uczynić, wystarczy wyszukać najbliższą przychodnię, udać się do niej bezpośrednio i można zarejestrować się na wizytę. Należy dać do wglądu dokument podróży, np. paszport z pieczęcią Straży Granicznej, który będzie potwierdzał tożsamość oraz legalność pobytu na terenie Polski.

Prywatne placówki oferujące darmową pomoc

Przychodnie LuxMed oraz Enel-med to sieć prywatnych placówek mieszczących się na terenie Polski. Posiadają oni wiele oddziałów na terenie całego kraju. LuxMed oferuje pomoc zarówno w nagłych przypadkach, jak i przy leczeniu chorób przewlekłych. Można również zgłosić się do specjalisty, który będzie sprawował opiekę nad ciążą. Aby skorzystać z ich oferty, należy skontaktować się z infolinią 22 45 87 00 lub napisać na adres mailowy a.kontakt@luxmed.pl.

Przychodnia Enel-Med oferuje natomiast dostęp do pediatry oraz internisty. Można z niej skorzystać w jednej z wybranych placówek:

Warszawa:

  1. Rzeczypospolitej 14
  2. Aleksandra Prystora 8
  3. Zgrupowania AK „Kampinos” 15 (3 piętro)

Kraków:

  1. Wadowicka 3A

Katowice:

  1. Chorzowska 152

Portal ZnanyLekarz

Portal ZnanyLekarz.pl to jedna z najpopularniejszych platform do wyszukiwania specjalistów w Polsce. Stworzyli oni również kategorię dla osób przyjeżdżających z Ukrainy. Wszystkich medyków można znaleźć pod adresem: https://www.znanylekarz.pl/dla-ukrainy. Lekarze zaznaczyli w jakich językach się porozumiewają, najczęściej jest to ukraiński, rosyjski lub angielski. Konsultacje, których udzielają, są całkowicie bezpłatne. Aby mogli oni wystawić receptę, potrzebują jedynie podania numeru paszportu. W przypadku pytań lub problemów technicznych z umówieniem wizyty, można skorzystać z pomocy konsultantów infolinii. Porozumiewają się oni w języku rosyjskim oraz ukraińskim i są do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–16:00. Zgłaszać można się pod numer 22 357 40 40 lub 22 343 35 63.

Pomoc w nagłych sytuacjach

Standardowo lekarze przyjmują w godzinach porannych oraz popołudniowych od poniedziałku do piątku. Istnieją często sytuacje, kiedy zachorujemy w weekend bądź coś niedobrego przydarzy nam się w nocy. Na szczęście w takich przypadkach powstała Teleplatforma First Contact (TPK). Jej konsultanci mówią w języku ukraińskim i dostępni są w tygodniu między godziną 18:00 a 8:00, a także całodobowo w weekendy i święta. Można się z nimi kontaktować pod numerem telefonu 800 137 200. We wskazanych godzinach można także kontaktować się za pośrednictwem formularza zamieszczonego na ich stronie: https://dom.mz.gov.pl/nocna-swiateczna-opieka/ua. Zgłaszając się pod ten numer, możemy liczyć zarówno na konsultację z lekarzem, jak i na wydanie recepty, skierowanie na test w covid, a także skierowanie bezpośrednio do szpitala.

Portal Lekarze dla Ukrainy

Portal https://lekarzedlaukrainy.pl/ua na terenie całej Polski oferuje darmowe konsultacje medyczne skierowane dla osób przybyłych z Ukrainy. Wszyscy, którzy w związku z nagłą chorobą potrzebują konsultacji lekarskiej, bądź też chcieliby odnowić receptę na przyjmowane leki, mogą skorzystać z usług dostępnych lekarzy. Na stronie wystarczy wybrać miasto oraz specjalizację. Wówczas wyświetlą nam się dane kontaktowe do wybranych lekarzy, do których należy umówić się telefonicznie lub mailowo.

Grupa Medycy dla Ukrainy

Ponad 13 tysięcy specjalistów z polski zrzeszyło się, aby nieść pomoc osobom z Ukrainy. Jeżeli zmagamy się z konkretnym problemem zdrowotnym, możemy poprosić o radę mailowo: kontakt.medycydlaukrainy@gmail.com. Lekarze posługują się językiem zarówno polskim i ukraińskim, jak i angielskim oraz rosyjskim. Możemy również skorzystać bezpośrednio z przygotowanego formularza kontaktowego: https://medycydlaukrainy.pl/?page_id=112

Portal uamed.pl

Kolejną inicjatywą polskich oraz ukraińskich lekarzy było powołanie do życia portalu https://uamed.pl/. Znajdziemy na nim spis lekarzy większości specjalizacji, którzy udzielają darmowych porad medycznych. Pośród nich znajdują się tacy specjaliści jak kardiolog, ginekolog, proktolog, pediatra, onkolog i wiele innych. . Po wyborze konkretnej specjalizacji pojawi się numer telefonu, pod który należy się zgłosić, aby skonsultować swój przypadek z lekarzem wybranej specjalizacji.

Darmowa pomoc dentystyczna

Portal https://dentysciukrainie.pl/ udostępnia listę placówek w całej Polsce, w których możemy skorzystać z całkowicie darmowej pomocy stomatologów. Wystarczy wybrać interesujący nas punkt na mapie, zadzwonić pod wskazany numer i umówić się na wizytę. Dla potwierdzenia naszej tożsamości potrzebny będzie jedynie paszport z pieczątką wjazdu, nie jest wymagany numer PESEL.

Zobacz też: Jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce?

LikarPL

Polskie Ministerstwo Zdrowia stworzyło specjalną aplikację, która ma na celu ułatwienie konsultacji z lekarzem obywatelom Ukrainy. Osoby, które chcą z niej skorzystać, muszą najpierw wypełnić niezbędne informacje odnośnie swojego stanu zdrowia. Aplikacja automatycznie tłumaczy język rosyjski lub ukraiński na polski (oraz na odwrót), dzięki czemu konsultacja z lekarzem przebiega w uproszczony sposób i nie nastręcza tyle trudności. Aby skorzystać z porady lekarskiej należy wejść na stronę https://likar.mz.gov.pl/ i wypełnić wspomniany formularz.

Dimedic

Za pośrednictwem platformy Dimedic osoby z Ukrainy mogą skorzystać z darmowej konsultacji lekarskiej lub odnowić receptę na leki. Konsultacje odbywają się w języku rosyjskim, ukraińskim lub angielskim. Aby odbyć taką wizytę, należy wejść na stronę https://www.dimedic-ukrayina.eu/ wypełnić krótki formularz i maksymalnie w ciągu dwóch godzin otrzymamy odpowiedź z poradą lub receptą od lekarza.

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.