Jak uzyskać dokumentację medyczną w Polsce

Sofiia Verhulesovа
Medycyna, Polska | 17 sierpnia 2023
Komentarze 0
Lekarz przekazujący dokumentacje medyczną Source: Vista Create

Sporządzanie dokumentacji medycznej jest ważne dla większości pracodawców w zakresie usług, cateringu, opieki medycznej, opieki nad dziećmi poniżej 6 roku życia itp. Czym jest książka medyczna? Jaki jest koszt jej wystawienia? Które instytucje i jak złożyć wniosek? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Czym jest dokumentacja medyczna w Polsce?

W Polsce książeczka zdrowia nazywana jest Książeczką sanepidowską lub Książeczką zdrowia. W rzeczywistości nie jest to wcale książeczka, a zaświadczenie potwierdzające, że przeszedłeś badania lekarskie i nie cierpisz na żadne choroby, które mogłyby przeszkadzać Ci w pracy lub zagrażać Twoim klientom. Dokument ten od 2008 roku nosi prawidłową nazwę „badania lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych”, ale z przyzwyczajenia nadal nazywany jest świadectwem sanitarnym lub świadectwem zdrowia.

Karta zdrowia może wyglądać różnie, gdyż polskie prawo nie określa konkretnej formy tego dokumentu. Aby książeczka zdrowia została uznana za ważną, musi zawierać następujące informacje:

  • nazwisko, imię i imię patronimiczne
  • miejsce/branża pracy
  • Nazwa testów, wyniki badań
  • pozwolenie na pracę
  • data aktualizacji analizy.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Aby uzyskać jakiekolwiek wyniki, należy przejść szereg badań. Wcześniej pisaliśmy o tym, jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce.

Założenie książeczki zdrowia (w tym jej opłacenie) musi zapewnić pracodawca, ale najczęściej jej dostępność jest jednym z wymogów zatrudnienia, więc będziesz musiał sam zadbać o zaświadczenie. Poniżej podpowiemy, jak to zrobić.

Gdzie złożyć wniosek o książkę medyczną?

Aby uzyskać dokumentację medyczną, większość osób najpierw prosi pracodawcę lub lekarza rodzinnego o skierowanie do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Przypominamy, że od 1 lipca 2023 r. w Polsce przywrócone zostały obowiązkowe badania lekarskie pracowników.

W rzeczywistości nie jest to konieczne: można samodzielnie udać się do stacji sanitarno-epidemiologicznej i poprosić o badanie lekarskie.

Jakie testy muszę wykonać?

Liczba testów różni się w zależności od zawodu. Zazwyczaj sprawdzają kał, a czasami mogą również pobrać mocz i krew do badań. Oczywiście nie będziesz musiał sam pobierać krwi, zrobią to profesjonalni lekarze. Otrzymasz jednak instrukcje dotyczące pobierania kału i moczu na miejscu.

W jaki sposób przeprowadzane jest badanie lekarskie do książki medycznej?

Badanie lekarskie do książeczki zdrowia jest bardzo proste. Należy udać się do stacji sanitarno-epidemiologicznej (ze skierowaniem, jeśli takie posiadamy), najbliższą można łatwo znaleźć w internecie. Tam należy poprosić o wgląd do dokumentacji medycznej. Następnie otrzymasz bezpłatnie pojemniki na testy i kwestionariusz do wypełnienia. Materiał należy odebrać w ciągu trzech dni i dostarczyć do placówki medycznej.

Następnie należy poczekać na wyniki badania. Może to potrwać około tygodnia. Nie zapomnij zapytać, kiedy masz przyjść po wyniki, ponieważ stacje sanitarno-epidemiologiczne nie informują dodatkowo o swojej gotowości. To proste wyjaśnienie pozwoli Ci zaoszczędzić czas na niepotrzebnych wycieczkach do centrum medycznego.

Po otrzymaniu wyników należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który na ich podstawie podejmie decyzję o dopuszczeniu do pracy lub przeciwwskazaniach do jej wykonywania. W razie potrzeby może on zalecić dodatkowe badania. Jeśli otrzymałeś tymczasowe lub stałe przeciwwskazania, nie będziesz mógł pracować na stanowiskach związanych z żywnością lub medycyną.

Ile kosztuje uzyskanie dokumentacji medycznej w Polsce?

Polskie stacje sanitarno-epidemiologiczne pobierają opłaty za badanie: zapłacisz od 60 do 100 zł. Dodaj do tego koszt wizyty lekarskiej, a otrzymasz koszt wydania książeczki zdrowia w Polsce. Uwaga: warto zachować paragony i dokumenty dotyczące wyników badań, ponieważ pomogą one odzyskać dokument w przypadku jego utraty.

Zobacz też: Stomatologia dla Ukraińców w Polsce

Należy pamiętać, że w Internecie istnieją serwisy oferujące „pomoc w uzyskaniu karty zdrowia”. Nie powinieneś korzystać z takich ofert, ponieważ najprawdopodobniej otrzymasz fałszywe zaświadczenie. Możesz nawet trafić do więzienia na okres do 5 lat za fałszerstwo i korupcję, nie wspominając o tym, że możesz potencjalnie zagrozić swoim współpracownikom i klientom, a także sobie, jeśli masz chorobę, której nie leczysz. Najlepszą opcją jest więc samodzielne załatwienie formalności. Nie wymaga to wiele czasu ani wysiłku.

Jak często muszę aktualizować swoją kartę zdrowia w Polsce?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ polskie prawo nie przewiduje terminu odnowienia karty zdrowia. Decyzję o tym, jak długo dokument będzie ważny, podejmuje lekarz, który go wystawił. Może on zaznaczyć „nie wymaga odnowienia” w kolumnie z datą odnowienia, a wtedy karta zdrowia będzie ważna na zawsze. Lekarz może również zalecić aktualizację tylko niektórych badań. Jeśli przejdziesz dodatkowe badania w trakcie zatrudnienia, Twój pracodawca za nie zapłaci.

Czy można pracować w Polsce z ukraińskim zaświadczeniem lekarskim?

Jeśli posiadasz dokumentację medyczną wydaną na Ukrainie, jest ona również ważna w Polsce. Aby została ona uznana za ważną, należy udać się do lekarza rodzinnego. Oczywiście będziesz musiał dostarczyć nie tylko samą książeczkę, ale także wyniki badań, na podstawie których została ona wydana oraz jej tłumaczenie na język polski. Jeśli lekarz będzie zadowolony z Twojego stanu zdrowia i wyników badań, uzna Twoją książeczkę zdrowia.

Niektórzy radzą pójść tą drogą, ponieważ teoretycznie powinno to być tańsze. Inni twierdzą, że lepiej wyrobić nową dokumentację medyczną w Polsce i nie komplikować sobie zadania tłumaczeniem dokumentów. W każdym razie każdy może wybrać najlepszy dla siebie sposób uzyskania dokumentacji medycznej.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *