Gdzie w Polsce szukać pomocy w walce z alkoholizmem?

Sofiia Verhulesovа
Medycyna | 13 kwietnia 2023
Komentarze 0
Mężczyzna leczony w Polsce z alkoholizmu https://create.vista.com/

Pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę znacznie zwiększyła poziom stresu wśród Ukraińców. Próbując poradzić sobie z niepokojem i trudnymi warunkami psychologicznymi, ludzie zwracają się do alkoholu. Zagłuszanie bólu alkoholem może łatwo przerodzić się w uzależnienie. Podpowiadamy, jak uzyskać pomoc w leczeniu alkoholizmu w Polsce.

Etapy uzależnienia od alkoholu

Istnieją różne klasyfikacje faz uzależnienia od alkoholu. Eksperci najczęściej wyróżniają 13 etapów, w których osoba uzależniona:

  • pije alkohol okazjonalnie (np. podczas spotkań towarzyskich), nie czuje potrzeby picia;
  • upija się do tego stopnia, że pojawiają się u niej zaniki pamięci;
  • ma silne pragnienie alkoholu;
  • upija się do utraty przytomności, nie kontroluje picia;
  • szuka pretekstów do picia, zaprzecza, że ma problem z alkoholem;
  • doświadcza objawów odstawienia (kilka godzin po wypiciu ostatniej dawki alkoholu pojawiają się objawy odstawienia: drżenie, ból głowy, niepokój, osłabienie i zmęczenie, wzrost tętna i ciśnienia krwi, wymioty, pocenie się itp;)
  • ma zachcianki na sam alkohol;
  • ma problemy z układem nerwowym (np. wybuchy agresji):
  • koncentruje się na piciu, nie uczestniczy w życiu rodzinnym, zaniedbuje obowiązki zawodowe i inne;
  • odczuwa wyrzuty sumienia, ale nie może zrezygnować z alkoholu ze względu na uzależniający charakter organizmu;
  • doświadcza stałego, chronicznego niepokoju;
  • pije do utraty przytomności i nie potrafi zwalczyć chęci napicia się;
  • nie może obejść się bez abstynencji, ma ciągłe nawroty.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli w ostatnim czasie odczuwasz objawy alkoholizmu i zdajesz sobie sprawę, że trudno jest Ci przestać, powinieneś poszukać pomocy u specjalisty. Leczenie alkoholizmu w Polsce jest całkowicie bezpłatne. Jest pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), niezależnie od tego, czy masz ubezpieczenie, czy nie.

Jak leczy się alkoholizm w Polsce?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest udanie się do dowolnego ośrodka leczenia uzależnień. Nie ma potrzeby umawiania się na wizytę ani otrzymywania skierowania, ponieważ może tam przyjść każdy. Psycholog i narkolog przeprowadzą konsultację i przepiszą najskuteczniejsze leczenie dla pacjenta. Rehabilitacja w Polsce zawsze wiąże się ze wsparciem psychologicznym i terapią. Uważa się, że terapia, a nie leki, jest najlepszym sposobem na pozbycie się uzależnienia, ponieważ pomaga zrozumieć problem alkoholizmu i jego konsekwencje, a także znaleźć motywację do zachowania trzeźwości.

Pierwszy rodzaj leczenia to leczenie ambulatoryjne: pacjent przychodzi do kliniki kilka razy w tygodniu, uczestniczy w terapii grupowej lub indywidualnej, otrzymuje wsparcie od specjalistów. Jeśli ta opcja nam odpowiada, można poszukać mieszkania socjalnego w Polsce w pobliżu miejsca terapii. Jednak ta metoda leczenia nie jest zalecana we wczesnych etapach alkoholizmu, ponieważ osoba pozostaje w znanym sobie środowisku, w którym ma wiele pokus do picia.

Uważa się, że najlepszą metodą jest leczenie stacjonarne. Pacjent zostaje umieszczony na stałym oddziale w zakładzie lecznictwa odwykowego, gdzie otrzymuje niezbędne leki pomagające w odbudowie organizmu oraz stałe wsparcie ze strony specjalistów i psychologów. Ponadto istnieje szpital dzienny, gdzie osoba z alkoholizmem ma obowiązek przychodzić od poniedziałku do piątku na co najmniej 5 godzin i uczestniczyć w terapii psychologicznej.

Można też udać się do prywatnych klinik, w których w ośrodku jest niewielka liczba osób, telewizory i łącza internetowe, zajęcia sportowe i joga oraz dodatkowe rozrywki, takie jak basen, magiel, boiska do koszykówki itp. Koszt rehabilitacji w takich klinikach nie jest refundowany przez NFZ. Jedną z największych prywatnych sieci leczenia alkoholizmu i innych uzależnień jest Oaza.

Leczenie można rozpocząć od detoksykacji alkoholowej. Aby złagodzić pierwsze dni trzeźwości i objawy odstawienia, podaje się dożylnie witaminy, środki uspokajające i leki odżywcze. Nawadnia to organizm, przywraca równowagę wodną i poziom glukozy, uzupełnia niedobory witamin, przyspiesza regenerację układu nerwowego. Jeśli przepisano Ci dodatkowe witaminy lub leki, możesz je kupić za 500 zł od Health4Ukraine, jeśli uczestniczysz w tym programie.

Czy w Polsce można wyleczyć alkoholizm za pomocą «zaszywania»?

W Polsce stosuje się także tzw. «zaszywanie». Nie leczy ono alkoholizmu, ale pomaga pozostać trzeźwym przez długi czas i rozwijać wstręt do alkoholu. Metoda polega na podaniu alkoholikowi preparatu, który hamuje etapy rozpadu i przyswajania alkoholu w organizmie. W wyniku tego, po spożyciu najmniejszej dawki alkoholu (nawet w cukierkach), u osoby pojawiają się nieprzyjemne objawy, które utrzymują się przez kilka godzin:

  • zaczerwienienie twarzy;
  • nadmierne pocenie się;
  • uczucie gorąca;
  • nudności i wymioty;
  • trudności w oddychaniu;
  • bóle i zawroty głowy;
  • palpitacje serca;
  • uczucia strachu i niepokoju.

Gdzie mogę znaleźć listę placówek leczniczych?

Polska posiada rozbudowany system placówek leczniczych dla osób uzależnionych. Obejmuje on poradnie i placówki stacjonarne, a także schroniska dla nieletnich uzależnionych. Najbliższą placówkę leczniczą można znaleźć na specjalnej mapie Krajowego Centrum Profilaktyki Uzależnień, a także w specjalnym serwisie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), gdzie należy wpisać województwo, w którym się mieszka i rodzaj placówki (Leczenie uzależnień od alkoholu).

Można też dołączyć do ukraińskojęzycznych grup AA. Lista grup AA w różnych miastach Polski znajduje się tutaj.

Czy mogę być zmuszony do leczenia alkoholowego?

Leczenie alkoholizmu w Polsce jest dobrowolne. Istnieją jednak przypadki, w których sąd może nakazać przymusowe leczenie. Dzieje się to wówczas, kiedy taka osoba:

  • powoduje rozkład życia rodzinnego;
  • demoralizuje małoletnich;
  • systematycznie narusza porządek publiczny;
  • uchyla się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny.

Zobacz też: Jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce?

Jeśli złożysz wniosek do sądu na własną rękę, zostanie on odrzucony, dlatego najpierw powinieneś skontaktować się z lokalną komisją rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuraturą. Instytucje te przeprowadzą wywiad i test na obecność uzależnienia. Jeśli alkoholizm zostanie potwierdzony, prokuratura lub Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych skieruje sprawę do sądu, który na podstawie zebranych dowodów zaleci leczenie lub odrzuci wniosek, jeśli osoba nie jest uzależniona. Wszystkie koszty sądowe pokrywa miasto.

Jeśli ponosisz konsekwencje alkoholizmu osoby bliskiej, masz prawo do bezpłatnej terapii.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *