Egzamin na kartę stałego pobytu

Yana Zakharchuk
5 czerwca 2023
Komentarze 0
Formularz egzaminacyjny dla karte stalego pobytu Source: Vista Create

Zezwolenie na pobyt stały to polski dokument potwierdzający prawo cudzoziemca do przebywania w kraju przez dłuższy czas. Dokument ten wydawany jest osobom, które posiadają Kartę Polaka, pozostają w związku małżeńskim z obywatelem polskim od co najmniej 3 lat lub przebywają w kraju na podstawie zezwolenia czasowego (karty pobytu) od co najmniej 5 lat itp. Aby uzyskać taką Kartę, należy dobrze posługiwać się językiem polskim, znać polską historię i tradycje. Przeczytaj więcej o tym, kto musi przystąpić do egzaminu i jaką wiedzę musisz posiadać w naszym artykule!

Gdzie i kiedy mogę przystąpić do egzaminu na Stalową Kartę?

W celu uzyskania karty stałego pobytu cudzoziemiec musi zdać egzamin z języka polskiego, który jest uważany za najważniejszy etap uzyskania takiej karty.

Po złożeniu dokumentów o wydanie karty stałego pobytu, Urząd Wojewódzki rozpatruje wniosek. W przypadku stwierdzenia braków w dokumentacji, do wnioskodawcy wysyłane jest zawiadomienie z wykazem brakujących dokumentów. Po uzupełnieniu braków ustalana jest dokładna data i godzina rozmowy kwalifikacyjnej, która odbywa się w urzędzie wojewódzkim. O dacie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej zostaniesz powiadomiony na dane kontaktowe, które podałeś podczas składania dokumentów osobowych. Warto zaznaczyć, że nie musisz posiadać certyfikatu językowego, ponieważ będziesz musiał zdać egzamin ustny. Egzamin jest bezpłatny. Urząd wojewódzki ogłosi wynik egzaminu, a jeśli wnioskodawca zda go pozytywnie, otrzyma zaświadczenie o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo

Jeśli posiadasz Kartę Polaka, nie musisz podchodzić do egzaminu po raz drugi, ale mogą pojawić się pytania, więc lepiej powtórzyć materiał.

Zachęcamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz Instagrama pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Jak przebiega egzamin na Kartę Zrównoważonego Życia?

Rozmowa kwalifikacyjna na Kartę Zrównoważonego Życia odbywa się w formie wywiadu i wygląda następująco

  • wyłącznie w języku polskim;
  • nie dopuszcza się tłumacza ani innych źródeł informacji;
  • egzamin trwa najczęściej godzinę;
  • składa się z dialogu (egzaminator zadaje konkretne pytania, a kandydat musi udzielić jasnych i poprawnych odpowiedzi).

Co trzeba wiedzieć przed egzaminem na Stalową Kartę?

Jakie podstawowe informacje o Polsce należy znać, aby zdać ten egzamin:

  • ogólne informacje o Polsce (godło, flaga, hymn, geografia, stolica), należy umieć odpowiedzieć na pytania z tego zakresu i umieć opisać np;
  • polscy pisarze, aktorzy, laureaci Nagrody Nobla, naukowcy, artyści, kompozytorzy, reżyserzy, muzycy, sportowcy (powinieneś znać krótkie informacje o sławnych ludziach w Polsce i być w stanie ich wymienić);
  • historia Polski (słynni królowie Polski, bitwy, legendy, kiedy Polska wstąpiła do NATO i Unii Europejskiej, Święto Niepodległości Polski);
  • polskie święta (Nowy Rok, Trzech Króli, Wielkanoc, Święto Pracy, Święto Konstytucji, Boże Ciało, Święto Wojska Polskiego, Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Niepodległości, Boże Narodzenie);
  • Polskie tradycje (np. Święconka, Śmigus Dyngus);
  • polskie tradycyjne potrawy (żurek, bigos, pączki, pierogi, naleśniki, gołąbki, mizeria);
  • Miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Historyczne Centrum Krakowa, Kopalnie Soli w Wieliczce, Obóz Koncentracyjny Auschwitz, Białowieski Park Narodowy, Historyczne Centrum Warszawy, Stare Miasto w Zamościu, Zamek Krzyżacki w Malborku, Średniowieczne Miasto Toruń, Kalwaria Zebrzydowska: Klasztorny Zespół Architektoniczno-Parkowy, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły na południu Małopolski, Park Mużakowski w Łęknej, Hala Stulecia we Wrocławiu).

Wskazówki jak zdać egzamin na zezwolenie na pobyt

Wiele osób, które ubiegały się o kartę pobytu, zostało odrzuconych z powodu egzaminu, ponieważ pytania są czasami dość długie i złożone. Cudzoziemcom może być trudno nauczyć się polskich zwyczajów, piosenek, historii itp. na pamięć, ale jest to możliwe.

Sugerujemy skorzystanie ze wskazówek, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej:

  1. Ważne jest, aby korzystać z interpretacji niektórych wydarzeń historycznych przedstawionych w polskiej oficjalnej literaturze, ponieważ nieporozumienia mogą być powodem odrzucenia.
  2. Aby przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, należy skorzystać z różnych opcji przygotowania: tekstów, filmów i plików audio.
  3. Zaleca się nauczenie się na pamięć polskiego hymnu narodowego.
  4. Naucz się z wyprzedzeniem krótkiej historii o swojej rodzinie, ponieważ to pytanie zostanie zadane, aby dowiedzieć się o Twoich planach na przyszłość w Polsce.

Co zrobić w przypadku niezdania egzaminu i czy można przystąpić do niego ponownie?

Jeśli nie zdasz egzaminu z akceptowalnym wynikiem, otrzymasz decyzję odmowną z urzędu wojewódzkiego, w którym zdawałeś egzamin. Niezdanie egzaminu może być spowodowane słabym przygotowaniem do egzaminu lub niskim poziomem znajomości języka polskiego. Pracownik urzędu wojewódzkiego może wyznaczyć termin kolejnej rozmowy, jeśli pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem. W większości przypadków karta zostanie odrzucona. Zgodnie z prawem, możesz ubiegać się o kartę pobytu kilka razy, ale musisz zrozumieć, że musisz mieć legalny pobyt w Polsce.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *