Świadczenie 400 plus: jak się ubiegać i jakie wydatki obejmuje

Komentarze 0
Małe dziecko na dywanie w polskim żłobku dla 400+. Pl Source: Vista Create

Jeśli wychowujesz małe dziecko w Polsce, masz prawo do otrzymania pomocy finansowej 400+. Może ona pomóc ci w pokryciu kosztów przedszkola. Podpowiemy Ci, jak się o nią ubiegać.

Na czym polega pomoc 400+?

400 plus to pomoc społeczna z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Ten nowy program, zaczął działać w 2022 roku. Tak więc pierwsze wnioski zostały już rozpatrzone w zeszłym roku. Z pomocą 400+ można pokryć miesięczne koszty opieki dziennej, ponieważ miejsc publicznych w przedszkolach nie starczy dla wszystkich.

Dzięki tej pomocy finansowej możliwe jest pokrycie kosztów pobytu dziecka w żłobku, specjalnych klubach dziecięcych czy przedszkolu. Jednocześnie pomoc nie obejmuje wydatków na żywność. Ważne, że możesz pokryć tylko 400 złotych. Jeśli miejsce w przedszkolu niepublicznym kosztuje więcej, rodzice muszą dopłacić różnicę z własnej kieszeni. Natomiast jeśli dziecko pozostaje pod opieką żłobka lub przedszkola krócej niż 14 dni, to świadczenie wyniesie 200 zł miesięcznie. Jeśli utrzymanie dziecka w przedszkolu kosztuje np. 300 zł, to kwota ta zostanie pokryta w 100%.

Co ważne, świadczenie to nie jest związane z dochodem materialnym rodziny. To znaczy, że można się o nie ubiegać na każde dziecko w rodzinie. Jednak nie można otrzymać tego świadczenia, jeśli dziecko chodzi do szkoły lub przysługuje nam Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Możesz otrzymać tylko jedno z tych świadczeń.

Kto jest uprawniony do ubiegania się o pomoc 400+?

Program 400+ przeznaczony jest dla rodzin, których dzieci uczęszczają do przedszkola, żłobka lub klubów dziecięcych. Aby się do niego zakwalifikować, należy spełnić następujące wymagania:

  1. Twoje dziecko ma od 12 do 36 miesięcy.
  2. Nie otrzymujesz pomocy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.
  3. Jeśli jesteś obcokrajowcem, Twoje dziecko musi mieszkać w Polsce i tu uczęszczać do przedszkola.
  4. Ty, jako rodzic lub rodzice, musisz być oficjalnie zatrudniony i opłacać wszystkie niezbędne podatki do ZUS.
  5. Musisz legalnie przebywać na terytorium Polski.

Tym samym zarówno obywatele polscy, jak i cudzoziemcy mogą liczyć na pomoc 400+. Ukraińscy uchodźcy również mają prawo do ubiegania się o to wsparcie.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak ubiegać się o pomoc 400+?

Aby ubiegać się o świadczenie 400+, należy skontaktować się bezpośrednio z ZUS. Zgłoszenia można dokonać wyłącznie w formie elektronicznej. Złożenie wniosku online wygląda następująco:

  1. Wchodzisz na stronę ZUS lub portal Empatia.
  2. Przejdź do sekcji eWnioski. Jeśli aplikujesz przez profil ZUS – Dofinansowanie do żłobka.
  3. Tam zobaczysz zakładkę, w której możesz złożyć wniosek. Kliknij na nią.
  4. Dołącz do wniosku swój Pesel oraz Pesel dziecka.
  5. Podaj swój polski numer telefonu i adres e-mail.
  6. Do wniosku dołącz dokumenty potwierdzające wydatki na przedszkole.
  7. W zależności od sytuacji należy dołączyć jeden z tych dokumentów: zaświadczenie z urzędu opiekuńczego o przysposobieniu dziecka, postanowienie sądu opiekuńczego o wyznaczeniu przedstawiciela ustawowego dziecka, zaświadczenie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie , dokument, w którym sąd wyznaczył Cię jako opiekuna dziecka. Ale jeśli ubiegasz się o własne dziecko, ta klauzula Cię nie dotyczy.

Będziesz także musiał wypełnić specjalny formularz. Należy go wypełnić w języku polskim. Informacja o tym, czy Twoje zgłoszenie zostało przyjęte, pojawi się na koncie e-mail. W przypadku odmowy masz 14 dni na odwołanie się od decyzji. Wypełnij więc dokumenty tak dokładnie, jak to możliwe.

Możesz aplikować co roku, począwszy od 1 kwietnia. Zgłoszenia przed upływem tego terminu nie będą przyjmowane. Wskazane jest, aby złożyć wniosek przed końcem maja. Ale późniejsze zgłoszenia również będą akceptowane.

Warto również wziąć pod uwagę, że w zależności od sytuacji, w której składany był wniosek, proces pokrywania wydatków na przedszkole przebiega nieco inaczej:

  • jeżeli wniosek został złożony w ciągu dwóch miesięcy od momentu zapisania dziecka do żłobka, państwo może pokryć koszty za te dwa miesiące.
  • jeżeli wniosek zostanie złożony po dwóch miesiącach, opłaty będą pokrywane od momentu złożenia wniosku.

Dodatkowo możesz skorzystać z bankowości elektronicznej. W tym celu należy zalogować się do aplikacji swojego banku i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami. We wszystkich przypadkach wniosek rozpatrywany jest w ciągu 48 godzin.

Jak długo będzie wypłacane świadczenie 400+?

Warto zaznaczyć, że pieniądze za opłacenie przedszkola nie zostaną przelane na konto rodziców. Trafią bezpośrednio do placówki, w której dziecko jest zapisane. Środki są przekazywane co miesiąc do 20 dnia miesiąca.

Płatności będą dokonywane do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia. Na każde dziecko należy złożyć osobny wniosek.

Zobacz też: Pomoc finansowa ze strony gminy w trudnych sytuacjach życiowych

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące pomocy, możesz skontaktować się bezpośrednio z ZUS. W tym celu możesz:

  1. zadzwonić pod numer 22 290 55 00 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00);
  2. zadzwonić do Centrum Informacji ZUS pod numer 22 560 16 00 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00).
  3. napisać wiadomość na cot@zus.pl.
  4. przyjść osobiście do najbliższej placówki ZUS.

Pamiętaj, że wniosku nie można złożyć wcześniej niż w dniu rozpoczęcia przez dziecko przedszkola.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *