Polska stworzyła interaktywną mapę z punktami pomocy dla Ukraińców

31 października 2022
screen: https://mapujpomoc.pl/

Aby skuteczniej pomagać Ukraińcom, Polska stworzyła specjalny serwis internetowy. Dowiedz się, czym jest ta platforma i jak z niej korzystać!

Ukraińcy, którzy przebywają obecnie w Polsce jako uchodźcy i potrzebują pomocy, mogą ją szybko znaleźć, korzystając z platformy internetowej Mapuj Pomoc. Serwis powstał specjalnie z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy w wyniku rosyjskiej agresji militarnej znaleźli się na terytorium Polski i często nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami, jakie napotykają w obcym kraju. Platforma Mapuj Pomoc ma więc na celu usprawnienie i ułatwienie procesu poszukiwania i pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Czym jest Mapuj Pomoc?

screen: https://mapujpomoc.pl/

Mapuj Pomoc to internetowa przestrzeń mapowania dla każdego, kto szuka lub chce zaoferować pomoc w Polsce. Portal tworzy ogólnopolską bazę instytucji, które aktywnie pomagają uchodźcom z Ukrainy i przewiduje dwie możliwości korzystania: poszukiwanie pomocy i wsparcie. KPRM informuje, że w projekcie zarejestrowanych jest już ponad 100 ośrodków pomocy z całej Polski. Przypominamy, że Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć potrzebne im rzeczy również dzięki serwisowi Lalafo.

Jak znaleźć pomoc poprzez platformę Mapuj Pomoc?

screen: https://mapujpomoc.pl/

Dla uchodźców, którzy mają konkretne potrzeby, strona ma zakładkę Mapa. Wybierając funkcję „Znajdź pomoc”, użytkownicy mają dostęp do mapowej przestrzeni informacyjnej, w której mogą łatwo znaleźć lokalne ośrodki w dowolnym regionie kraju, świadczące pomoc materialną, instytucjonalną i socjalną. Aby wyszukać potrzebne wsparcie, należy sprecyzować swoje zapytanie, wpisując konkretną frazę kluczową lub wskazując:

 • rodzaj potrzebnej pomocy materialnej lub rzeczowej (finansowa, leki, zabawki dla dzieci, ubrania lub buty itp.)
 • rodzaj potrzebnych usług (prawne, asystent językowy, tłumacz, psycholog itp.);
 • lokalizację (województwo, region, miasto);
 • format pożądanej pomocy (usługa online, infolinia, ośrodki stacjonarne itp.)

Zobacz też: Homes for Ukraine – brytyjski program pomocy uchodźcom

Dzięki filtrowaniu informacji zgodnie z zapytaniem, zobaczysz ośrodki, które zapewniają pomoc, której potrzebujesz w Twojej lokalizacji lub w jej pobliżu. Odpowiednie ośrodki można również wyszukać dzięki interaktywnej mapie, na której można od razu zobaczyć lokalizację ośrodków i ocenić ich bliskość względem swojej lokalizacji. Poprzednio pisaliśmy o tym, jak uzyskać opiekę medyczną w Polsce.

Kto może dołączyć do inicjatywy Mapuj Pomoc?

screen: https://mapujpomoc.pl/

Każdy – zarówno osoby prawne, jak i fizyczne – może dołączyć do projektu wolontariackiego Mapuj Pomoc i zaoferować pomoc obywatelom Ukrainy, którzy przebywają obecnie w Polsce:

 • placówki oświatowe i ośrodki doskonalenia nauczycieli;
 • organizacje i instytucje pozarządowe;
 • lokalne centra pomocy;
 • schrony zbiorowe;
 • ośrodki dzienne i schroniska nocne;
 • domy kultury i ośrodki kultury;
 • inne firmy, które wspierają uchodźców z Ukrainy.

Zobacz też: Airbnb znów zapewnia darmowe noclegi dla Ukraińców na całym świecie

Inicjatywa Mapuj Pomoc łączy zatem wszystkie rodzaje zorganizowanego wsparcia. Aby dołączyć do projektu i udzielić wsparcia Ukraińcom, organizacje muszą założyć własne konto w serwisie, dodając profil swojej organizacji poprzez funkcję „Udziel wsparcia”. Rejestracja w MapujPomoc.pl jest prosta i intuicyjna: należy przejść na stronę rejestracji, wypełnić podstawowe informacje i zaakceptować regulamin. Po założeniu konta można publikować reklamy. Reklamy dodaje się za pomocą narzędzia Dodaj ogłoszenie. Każda organizacja ma możliwość zareklamowania gdzie, komu i w jakim zakresie pomaga i w ten sposób staje się bardziej widoczna. Osoby, które chcą pomóc indywidualnie (np. oferując własne usługi jako lekarz, prawnik czy tłumacz) mogą również dodać ogłoszenie. Fundacja CultureLab zapisze ich formularze w bazie danych i poinformuje o inicjatywie ośrodki wsparcia w regionie.

Wspieranie organizacji pomagających Ukraińcom

screen: https://mapujpomoc.pl/

Należy zaznaczyć, że z pomocy oferowanej w serwisie mogą korzystać nie tylko obywatele Ukrainy w trybie indywidualnym, ale również organizacje, które pracują bezpośrednio z uchodźcami i również potrzebują wsparcia, brakuje im np. żywności, środków higieny osobistej, artykułów papierniczych lub mebli, asystentów językowych czy kierowców. Aby znaleźć i uzyskać potrzebną pomoc, instytucja powinna stworzyć ogłoszenie opisujące jej działalność i aktualne potrzeby. Dzięki temu organizacja może nawiązywać różne formy współpracy, zwiększając tym samym własną efektywność. Odwiedź serwis internetowy Mapuj Pomoc pod następującym linkiem.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *