Zaktualizowana interaktywna mapa z punktami pomocy dla Ukraińców w Polsce

25 grudnia 2022
O Mapuj Pomoc screen: https://mapujpomoc.pl/

Aby skuteczniej pomagać Ukraińcom, w Polsce powstał specjalny serwis internetowy. Dowiedz się, jaka to platforma i jak z niej korzystać, a także sprawdź, gdzie i w jaki sposób najbardziej pomaga się dziś w Polsce Ukraińcom.

Czym jest Mapuj Pomoc?

Предложение о помощи

screen: https://mapujpomoc.pl/

Ukraińcy, którzy przebywają obecnie w Polsce jako uchodźcy i potrzebują pomocy, mogą ją szybko znaleźć korzystając z platformy internetowej Mapuj Pomoc. Serwis powstał specjalnie z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy w wyniku rosyjskiej agresji militarnej znaleźli się w Polsce i często nie są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami, jakie spotykają ich w obcym kraju. Dlatego platforma Mapuj Pomoc ma usprawnić i ułatwić proces poszukiwania i pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Mapuj Pomoc to internetowa przestrzeń mapowania dla wszystkich, którzy szukają pomocy w Polsce lub chcą ją zaoferować. Portal, stworzony przez Fundację CultureLab zaraz po 24 lutego 2022 roku, to ogólnopolska baza instytucji, które aktywnie pomagają uchodźcom z Ukrainy. Serwis przewiduje dwie możliwości korzystania: poszukiwanie pomocy i udzielanie wsparcia. Do tej pory w ramach projektu zarejestrowano ponad 1000 punktów pomocy z całej Polski, wśród których potrzebujący mogą znaleźć różne inicjatywy wsparcia (zarówno materialnego, jak i usługowego) na terenie całego kraju. Również w ostatnim czasie interaktywna mapa została zaktualizowana o placówki działające na terenie Ukrainy, a do końca stycznia zespół Fundacji planuje dodać 600 nowych punktów pomocy działających na terenie Ukrainy. Przypominamy, że Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć potrzebne im rzeczy również dzięki serwisowi Lalafo.

Organizatorzy portalu Mapuj Pomoc stale aktualizują dane portalu, starając się dostarczać rzetelnych i aktualnych informacji o tym, kto, gdzie i jak może pomóc ukraińskim uchodźcom. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi aktualizacjami serwisu.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Bieżące wyniki projektu Mapuj Pomoc

Aktualizacja bazy danych uczestników programu Mapuj Pomoc

W środę, 21 grudnia, Fundacja CultureLab opublikowała raport «Mapa pomocy w Polsce − trendy i zmiany», w którym opisuje zorganizowane działania na rzecz uchodźców z Ukrainy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a także podaje aktualne informacje o ponad 1000 organizacji i instytucji z całego kraju zgromadzonych w bazie Mapuj Pomoc.

Od sierpnia do listopada 2022 roku zespół Fundacji CultureLab przeprowadził kolejną kompleksową aktualizację programu, obejmującą 1104 placówki w Polsce, które udzielają różnorodnego wsparcia uchodźcom z Ukrainy. Dokładna aktualizacja bazy uczestników projektów pozwoliła zweryfikować kto, gdzie i w jakiej formie nadal prowadzi działania na rzecz Ukraińców, a także zidentyfikować instytucje, które zakończyły już wcześniej deklarowane projekty lub zmieniły profil swojej działalności. Jak się okazało w wyniku kontroli, na ogólną liczbę 1375 ośrodków ujętych w bazie portalu, na dzień 30 listopada 2022 r., tylko 1009 punktów pomocy kontynuowało działalność.

W których regionach Polski Ukraińcy otrzymują dziś najwięcej pomocy

Zebranie danych statystycznych i doprecyzowanie informacji o uczestnikach projektu Mapuj Pomoc ujawniło również brak równomiernego rozłożenia pomocy w Polsce. Dlatego dziś ranking województw w Polsce, w których Ukraińcom oferuje się największą pomoc, wygląda tak:

 1. Województwo mazowieckie − istnieje 260 działających punktów pomocy;
 2. Województwo małopolskie − 119;
 3. Podkarpackie − 68;
 4. Wielkopolska − 64;
 5. Dolnośląskie − 54;
 6. Śląskie − 53;
 7. Lubelskie − 48;
 8. Pomorskie − 46;
 9. Łódzkie − 45;
 10. Kujawsko-Pomorskie − 40;
 11. Świętokrzyskie − 36;
 12. Województwa warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie − 34;
 13. Opolskie − 29;
 14. Podlaskie − 27;
 15. Lubuskie − 17.

Warto zauważyć, że np. w województwie śląskim w ciągu ostatnich 9 miesięcy zamknięto 37 punktów pomocy dla Ukraińców, w województwie łódzkim liczba takich ośrodków zmniejszyła się o 30 sztuk, a w województwie opolskim − o 27. Czyli według dynamiki w tych trzech województwach liczba miejsc pomocy obywatelom Ukrainy, którzy wyjechali do Polski z powodu wojny, zmniejszyła się o 20-50%. Jednocześnie we wszystkich regionach Polski zamknięto najwięcej inicjatyw związanych z działaniami integracyjnymi i edukacyjnymi (24%), pomocą finansową i rzeczową (21%) oraz wsparciem psychologicznym (13%).

Jednocześnie, jak wynika ze statystyk, w miejsce zamkniętych projektów pojawiły się i nadal pojawiają się nowe, które zastępują te zamknięte. Tym samym tylko w ostatnich miesiącach (od sierpnia do listopada) na mapie pomocy pojawiła się liczba schronisk (wzrost o 63%), domów kultury (wzrost o 57%), a także 108 nowych ośrodków działań integracyjnych, 46 placówek opieki ambulatoryjnej i 37 świetlic.

Jak znaleźć pomoc poprzez platformę Mapuj Pomoc?

Mapa pomocy dla Ukraińców

screen: https://mapujpomoc.pl/

Dla uchodźców, którzy mają konkretne potrzeby, strona ma zakładkę Mapa. Wybierając funkcję „Znajdź pomoc”, użytkownicy mają dostęp do mapowej przestrzeni informacyjnej, w której mogą łatwo znaleźć lokalne ośrodki w dowolnym regionie kraju, świadczące pomoc materialną, instytucjonalną i socjalną. Aby wyszukać potrzebne wsparcie, należy sprecyzować swoje zapytanie, wpisując konkretną frazę kluczową lub wskazując:

 • rodzaj potrzebnej pomocy materialnej lub rzeczowej (finansowa, leki, zabawki dla dzieci, ubrania lub buty itp.)
 • rodzaj potrzebnych usług (prawne, asystent językowy, tłumacz, psycholog itp.);
 • lokalizację (województwo, region, miasto);
 • format pożądanej pomocy (usługa online, infolinia, ośrodki stacjonarne itp.)

Zobacz też: Darmowy transfer z Polski do Wielkiej Brytanii dla Ukraińców

Dzięki filtrowaniu informacji zgodnie z zapytaniem, zobaczysz ośrodki, które zapewniają pomoc, której potrzebujesz w Twojej lokalizacji lub w jej pobliżu. Odpowiednie ośrodki można również wyszukać dzięki interaktywnej mapie, na której można od razu zobaczyć lokalizację ośrodków i ocenić ich bliskość względem swojej lokalizacji. Poprzednio pisaliśmy o tym, jak uzyskać opiekę medyczną w Polsce.

Kto może dołączyć do inicjatywy Mapuj Pomoc?

Pomagasz i chcesz to robić bardziej skutecznie

screen: https://mapujpomoc.pl/

Każdy – zarówno osoby prawne, jak i fizyczne – może dołączyć do projektu wolontariackiego Mapuj Pomoc i zaoferować pomoc obywatelom Ukrainy, którzy przebywają obecnie w Polsce:

 • placówki oświatowe i ośrodki doskonalenia nauczycieli;
 • organizacje i instytucje pozarządowe;
 • lokalne centra pomocy;
 • schrony zbiorowe;
 • ośrodki dzienne i schroniska nocne;
 • domy kultury i ośrodki kultury;
 • inne firmy, które wspierają uchodźców z Ukrainy.

Zobacz też: Airbnb zapewnia darmowe noclegi dla Ukraińców w Warszawie

Inicjatywa Mapuj Pomoc łączy zatem wszystkie rodzaje zorganizowanego wsparcia. Aby dołączyć do projektu i udzielić wsparcia Ukraińcom, organizacje muszą założyć własne konto w serwisie, dodając profil swojej organizacji poprzez funkcję „Udziel wsparcia”. Rejestracja w MapujPomoc.pl jest prosta i intuicyjna: należy przejść na stronę rejestracji, wypełnić podstawowe informacje i zaakceptować regulamin. Po założeniu konta można publikować reklamy. Reklamy dodaje się za pomocą narzędzia Dodaj ogłoszenie. Każda organizacja ma możliwość zareklamowania gdzie, komu i w jakim zakresie pomaga i w ten sposób staje się bardziej widoczna. Osoby, które chcą pomóc indywidualnie (np. oferując własne usługi jako lekarz, prawnik czy tłumacz) mogą również dodać ogłoszenie. Fundacja CultureLab zapisze ich formularze w bazie danych i poinformuje o inicjatywie ośrodki wsparcia w regionie.

Wspieranie organizacji pomagających Ukraińcom

Partnerzy Mapuj Pomoc

screen: https://mapujpomoc.pl/

Należy zaznaczyć, że z pomocy oferowanej w serwisie mogą korzystać nie tylko obywatele Ukrainy w trybie indywidualnym, ale również organizacje, które pracują bezpośrednio z uchodźcami i również potrzebują wsparcia, brakuje im np. żywności, środków higieny osobistej, artykułów papierniczych lub mebli, asystentów językowych czy kierowców. Aby znaleźć i uzyskać potrzebną pomoc, instytucja powinna stworzyć ogłoszenie opisujące jej działalność i aktualne potrzeby. Dzięki temu organizacja może nawiązywać różne formy współpracy, zwiększając tym samym własną efektywność. Odwiedź serwis internetowy Mapuj Pomoc pod następującym linkiem.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *