Nowa pomoc finansowa dla osób z Ukrainy posiadających Kartę Polaka

Komentarze 0
1500 zł assistance na Kartę Polaka

„Pomoc Polakom z Ukrainy” to program pomocy skierowany bezpośrednio do osób posiadających Kartę Polaka oraz ich bliskich, którzy przybyli na teren kraju po 24.02.2022. Projekt został zainicjowany przez trzy organizacje pozarządowe: Fundację Wolność i Demokracja, Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Jak mogę uzyskać pomoc?

Projekt przewiduje pomoc finansową w wysokości 1500 zł dla dorosłych i 750 zł dla dzieci.

Organizacje udzielają również pomocy adaptacyjnej w Polsce:

  • wsparcie transportowe;
  • kursy języka polskiego dla pełnoletnich posiadaczy Karty Polaka i ich pełnoletnich krewnych;
  • pomoc psychologiczna, prawnicza, lekarska oraz wsparcie tłumacza przysięgłego;
  • pomoc w rozwoju zawodowym.

Do kogo kierowany jest program?

Do programu „Pomoc Polakom z Ukrainy” kwalifikują się wszyscy, którzy:

  • posiadają Kartę Polaka lub są bliskimi osób posiadających Kartę Polaka (mężem, żoną, dziećmi, rodzicami, dziadkami)
  • wcześniej posiadali Kartę Polaka, natomiast obecnie utraciła ona ważność ze względu na to, że otrzymali zezwolenie na pobyt stały lub polskie obywatelstwo, a także najbliżsi członkowie rodzin wymienionych osób,
  • są obywatelami Polski mieszkającymi na terenie Ukrainy i są zameldowani w tym kraju lub są najbliższą rodziną takich osób,
  • kwalifikują się do otrzymania wizy repatriacyjnej lub posiadają decyzję o stwierdzeniu polskiego pochodzenia w celu repatriacji wraz z członkami rodzin takich osób.

Warunkiem koniecznym jest przybycie na teren Polski po 24.02 w związku z prowadzonymi działaniami wojennymi na terenie Ukrainy.

W jaki sposób zgłosić się po wsparcie?

Aby ubiegać się o pomoc, należy skontaktować się bezpośrednio z infolinią, pod numerem +48 22 427 65 60 lub mailowo, pisząc na adres ukrainapomoc@wid.org.pl.

Konsultanci infolinii rozmawiają w języku polskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Działa ona od poniedziałku do piątku między 8:00 a 19:00. Dzwoniąc pod wyżej wymieniony numer, możemy również zaczerpnąć informacji odnośnie praktycznych kwestii, takich jak legalizacja pobytu, ubieganie się o numer PESEL, zakładanie konta w banku itp.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Możliwość komentowania została wyłączona.