Wybory parlamentarne w Polsce w 2023 roku: jak wpłyną na stosunki polsko-ukraińskie?

Natalia Kowalenko
Inne, Polska, Ukraina | 12 września 2023
Komentarze 0
Osoba wrzuca kartę wyborczą do urny-PL Source: Vista Create

Tej jesieni w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Wielu ekspertów uważa, że ich wyniki mogą mieć znaczący wpływ na krajowy i zagraniczny rozwój Polski. Jak to zwykle bywa przed każdymi wyborami, w ciągu ostatniego roku politycy aktywnie rywalizowali o elektorat. Spróbujmy dowiedzieć się, które główne siły polityczne są liderami w wyścigu wyborczym w 2023 roku i jak te wybory mogą wpłynąć na politykę Polski wobec Ukraińców.

Kiedy odbywają się wybory parlamentarne w Polsce i dlaczego są ważne?

Najbliższe wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października 2023 roku. Tego dnia wybranych zostanie 460 posłów na Sejm i 100 senatorów. W poprzednich wyborach, które odbyły się w 2019 r., rządząca obecnie partia Prawo i Sprawiedliwość zdobyła większość głosów – 43,6%. Znaczenie tegorocznych wyborów polega na tym, że polskim systemem rządów jest racjonalny parlamentaryzm, co oznacza, że parlament odgrywa wiodącą rolę w rządzeniu państwem. W związku z tym to skład parlamentu determinuje decyzje, które będą podejmowane w drodze ustawy, a tym samym główne kierunki rozwoju politycznego kraju. Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Przez ostatnie dwie kadencje od 2015 r. partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) odgrywała wiodącą rolę w polskim parlamencie. Niemniej jednak, według tegorocznych sondaży społecznych, siły opozycyjne zyskują coraz większą popularność w polskim społeczeństwie. I jest całkiem możliwe, że podczas tych wyborów partia prorządowa straci większość w Sejmie i Senacie na rzecz zjednoczonej opozycji. Tegoroczne wybory są więc naprawdę intrygujące, a ich wynik nie jest oczywisty.

Czy Ukraińcy mają prawo głosować w polskich wyborach?

Wydawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Jednak rosyjska machina propagandowa od kilku miesięcy aktywnie promuje temat obecności Ukraińców w polskich wyborach, rozpowszechniając w mediach społecznościowych fałszywe informacje, że Ukraińcy będą mogli głosować na równi z Polakami i wybierać posłów do Sejmu. W końcu uchodźcy otrzymali dokument PESEL. Informacje te prawdopodobnie jeszcze bardziej podburzą Polaków przeciwko ukraińskim uchodźcom mieszkającym w Polsce i być może zniechęcą polskich obywateli do udziału w procesie wyborczym.

Nie jest to jednak prawdą, ponieważ posiadanie numeru PESEL nie daje prawa do wybierania lub bycia wybieranym do władz. Ten jedenastocyfrowy symbol cyfrowy jest jedynie osobistym identyfikatorem. Jednakże, zgodnie z prawem, tylko obywatele polscy są uprawnieni do głosowania w polskich wyborach. Dlatego Ukrainiec może głosować tylko wtedy, gdy przyjmie polskie obywatelstwo.

Główne siły polityczne w wyborach parlamentarnych w Polsce w 2023 r.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych w Polsce o głosy rywalizować będą trzy główne siły polityczne:

  • rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość kierowana przez byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego, program wyborczy partii dostępny jest tutaj, we współpracy z sojusznikami (głównym partnerem jest skrajnie prawicowa partia Suwerenna Polska ministra sprawiedliwości Zbigniewa Zobra, program wyborczy dostępny jest tutaj);

Zobacz też: Oferujemy wzór CV do skutecznego ubiegania się o pracę w Polsce

  • blok sił liberalnych i centrolewicowych, Koalicja Obywatelska, w skład której wchodzą Platforma Obywatelska, program wyborczy dostępny jest tutaj, na czele której stoi premier i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, Lewica (program wyborczy dostępny jest tutaj) oraz blok konserwatywny Trzecia Droga;
  • Konfederacja Wolności i Niezawisłości, w skrócie Konfederacja, to skrajnie prawicowa partia łącząca nacjonalistów i libertarian, program wyborczy dostępny jest tutaj. Obecnie nie zamierza ona przystąpić do żadnej koalicji.

Aby lepiej zrozumieć programy imprezowe napisane w języku polskim, zalecamy korzystanie z najlepszych aplikacji do tłumaczenia z polskiego na ukraiński na telefonie.

Jak wygląda obecny ranking sił partyjnych w Polsce?

Według najnowszego sondażu DoRzeczy.pl, przeprowadzonego pod koniec sierpnia 2023 r., Prawo i Sprawiedliwość zwiększyło ostatnio swoje poparcie w porównaniu z Koalicją Obywatelską. Zamiast tego Konfederacja zaczęła gwałtownie tracić swoje notowania. W związku z tym obecny ranking potencjalnych głosów, które polscy respondenci są gotowi oddać na określone siły polityczne, przedstawia się następująco:

  1. Zjednoczona Prawica – 35,9%.
  2. Koalicja Obywatelska – 30,2%.
  3. Konfederacja – 12,7%.

Czy stosunki polsko-ukraińskie zmienią się po wyborach parlamentarnych w Polsce w 2023 roku?

Według prognozy politycznej dziennikarza Dziennika Gazety Prawnej Michała Potockiego, w zależności od wyników wyborów w Polsce w 2023 r. możliwe są trzy scenariusze:

1. Zwycięstwo rządzącej partii PiS

Po zdobyciu większości w parlamencie Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie będzie kontynuować swoją dotychczasową politykę zagraniczną i wewnętrzną, w tym wobec Ukraińców. Co więcej, po wyborach walka o głosy będzie mniej pilna. Choć trudno o precyzyjne prognozy, gdyż przed Polską kolejne wybory (do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. i prezydenckie w 2025 r.), ekspert polityczny uważa, że w przypadku całkowitego zwycięstwa PiS, rząd będzie starał się zmniejszyć stopień napięcia wokół kwestii historycznych i problemów z ukraińskim zbożem. Nawet po zmianie składu rząd PiS będzie nadal zapewniał Kijowowi wsparcie polityczne, dyplomatyczne i wojskowe, ponieważ większość polityków tej partii uważa, że jest to w pełni zgodne z polskimi interesami narodowymi.

2. Zwycięstwo opozycji

Mówimy o scenariuszu, w którym nowy rząd zostanie utworzony przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę. Te trzy bloki jednoczą liberałów, socjalistów i konserwatystów. Ekspert przewiduje, że proeuropejski rząd opozycyjny raczej nie zmieni ogólnoeuropejskiego poparcia dla Ukrainy. Dlatego pod rządami tego rządu Ukraińcy nadal mogą liczyć na wsparcie dyplomatyczne i wojskowe, a także na złagodzenie roszczeń historycznych i sporów gospodarczych.

Chociaż mogą pojawić się tu niuanse, jeśli tekę ministra rolnictwa otrzymają przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, które jest częścią bloku Trzeciej Drogi. W końcu Stronnictwo Ludowe jest najmniej proukraińską siłą polityczną i najbardziej skoncentrowaną na lokalnych rolnikach. Ponadto rząd Koalicji Obywatelskiej może mniej nalegać na wsparcie wojskowe dla Ukrainy niż Andrzej Duda, który wymusił wiele ryzykownych decyzji.

3. Zwycięstwo Konfederacji

Jest to najbardziej ryzykowny scenariusz dla Ukrainy, gdyż Konfederacja jest partią otwarcie antyukraińską, a wśród jej polityków są nawet zwolennicy sojuszu z Rosją (np. Janusz Korwin-Mikke). Niemniej jednak jest mało prawdopodobne, aby Konfederacja była w stanie samodzielnie utworzyć rząd. Chociaż, jeśli partia wygra, będzie to zależeć od tego, jak zostanie utworzona i od kogo. Tak więc w tym scenariuszu Ukraińcy powinni spodziewać się odpowiednich decyzji i blokowania ważnych ustaw.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *