Restauracje w Polsce z kuchnią ukraińską

Komentarze 0
Kuchnia ukraińska w Polsce Source: Vista Create

Sprawdź, gdzie w Polsce można skosztować ukraińskiej kuchni i które restauracje z ukraińskim menu uważane są za najlepsze.

Diaspora ukraińska istnieje w Polsce od dawna i tradycyjnie jest jedną z największych. Widać, że przenosząc się do Polski, Ukraińcy przywieźli ze sobą część swojej kultury narodowej, w tym kulinarnej. Dlatego dziś w Polsce są sklepy, w których można kupić ukraińskie produkty, a także szeroko reprezentowana jest ukraińska kuchnia, dzięki czemu każdy może zapoznać się ze smakiem narodowych potraw i osobliwościami sekretów ukraińskich przepisów. Dziś, w związku z przybyciem do Polski milionów ukraińskich emigrantów wojskowych i ogólną popularyzacją Ukrainy w świecie, zainteresowanie kuchnią ukraińską jeszcze bardziej wzrosło. Świadczy o tym fakt, że teraz ukraińskie dania w Polsce można zamówić nie tylko w ukraińskich restauracjach, ale także w lokalach gastronomicznych specjalizujących się w kuchni polskiej, europejskiej, kaukaskiej, a nawet azjatyckiej. Ale oczywiście najbardziej kolorowe są restauracje ukraińskie. Przyjrzyjmy się więc najciekawszym z tych lokali, które można znaleźć w różnych miastach Polski.

Zapraszamy na nasz kanał Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz Facebook pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Kuchnia ukraińska w Warszawie

Restauracja U sióstr (ul. Złota 63A) − tu dostaniecie barszcz ukraiński (15,90 zł), ogórek kiszony (17,90 zł), kotlet po kijowsku (34,90 zł), ręcznie robione pierogi i trzy rodzaje pasztetu ukraińskiego.

Kresowe smaki Valentyny (ul. Siena 89) − w menu znajdziemy barszcz ukraiński (7 zł), pyszne pierogi, naleśniki i wiele innych specjałów.

Bistro Wyszywanka (Galeria Wileńska, ul. Targowa 72, lokal 23) − w tym klimatycznym miejscu skosztujecie m.in. domowych pierogów, faszerowanej papryki i gołąbków.

Restauracja Kamanda Lwowska (ul. Foksala 10) − oprócz pysznych ukraińskich zup w menu znajdziemy takie specjały jak kotlet z mielonej jagnięciny w stylu chłopskim (47 zł), pierogi nadziewane pikantną jagnięciną i świeżymi ziołami (29 zł), a także klops w stylu lwowskim (45 zł).

Restauracja Kozaczok (Westfield Arkadia, ul. al. Jana Pawła II 82) − w menu znajdziemy m.in. kotlet po kijowsku (17 zł), ogórek kiszony (17 zł), barszcz ukraiński z pączkami (16 zł), pierogi ze śmietaną (19 zł), a także pyszne faszerowane gołąbki, żeberka i kaczkę.

Dikańka (ul. Olesińska 2) − słynie z tradycyjnych i pysznych ręcznie lepionych pierogów, w menu znajdziemy klasyczne pierogi z mięsem lub kapustą (17 zł), a także na słodko, np. z makiem, borówkami, dynią i jeżynami (17 zł).

Restauracja W Kuchni / Bar kuchnia ukraińska (przejście podziemne al. Jerozolimskie/al. Jana Pawła II) − koneserzy kuchni ukraińskiej znajdą tu m.in. barszcz donbaski, kiszone ogórki i placki z wątróbką.

Kuchnia ukraińska w innych miastach Polski

Wrocław

Bistro Kozacka Chatka (Energetyczna 14/1b) − serwuje dania kuchni ukraińskiej i krymskiej, właściciele twierdzą, że przepisy są oryginalne i pochodzą od ich babć. W menu znalazły się m.in. barszcz ukraiński, hodgepod, pierogi, kasza gryczana, knedle.

Kraków

Restauracja Smak Ukraiński (ul. Grodzka 21) − restauracja mieści się w urokliwym, zabytkowym budynku, którego historia sięga średniowiecza. Można tu skosztować wertunów, kotletów po kijowsku czy kultowej już pieczeni. Najpopularniejsze dania w menu to barszcz ukraiński i bogato aromatyzowana marynata mięsna w stylu lwowskim.

Gdańsk

Restauracja Pan Kotowski w Gdańsku (Stare Miasto, ul. Ogarna 11/12) − w nazwie lokalu słychać echo Pana Kotowskiego ze słynnej ukraińskiej bajki, a wnętrze urządzone jest jak domek dla tego kota. W menu znajdziemy m.in. barszcz ukraiński, ogórek kiszony, zupę rybną, kotlet po kijowsku.

Szczecin

Restauracja Ukraineczka (Panieńska 19) − stworzona na wzór tradycyjnej tawerny, gdzie można skosztować potraw kuchni ukraińskiej, a także zapomnieć o ciągłym gwarze, zrelaksować się i poczuć spokojną sielską atmosferę ukraińskich stepów.

Kielce

Restauracja Dumka (Paderewskiego 34/3) − otwarta w sierpniu tego roku. W menu restauracji znajdziemy m.in. boczek, barszcz i golonkę po charkowsku, pierogi, knedle, ukraińskie naleśniki z farszem, gulasz wołowy zapiekany w glinianym garnku i pierogi w sosie musztardowym, a także makrelę po odesku.

Zobacz też: Bony żywnościowe w zamian za stare telefony

Gdynia

Restauracja Kulinarna Ukraina (ul. Świętojańska 66) − to miejsce, w którym kuchnia ukraińska jest organicznie uzupełniana przez imprezy charytatywne i koncerty.

Płock

Restauracja Koronkowa Robota (Fryderyka Chopina 28) − w sierpniu restauracja wzięła udział w popularnym polskim show Kuchenne Rewolucje, w ramach którego została całkowicie przeformatowana. Więc teraz można nie tylko spróbować pysznych domowych potraw kuchni ukraińskiej, ale także cieszyć się kolorową atmosferą.

Najlepsze ukraińskie restauracje według Vogue’a

Zaledwie kilka dni temu polska edycja najbardziej wpływowego magazynu modowego Vogue opublikowała własny TOP najlepszych lokali gastronomicznych prowadzonych przez Ukraińców w Polsce. Można się spodziewać, że na tej liście dominują lokale gastronomiczne z kuchnią ukraińską:

Restauracja Willa Biała (Warszawa, ul. Narbutta 10). Mieści się w zabytkowej willi otoczonej starym, bujnym ogrodem. Pierwszą właścicielką willi była Galicjanka Inna Siedlanowska, dlatego menu restauracji inspirowane jest kuchnią galicyjską, która łączy w sobie smaki wszystkich narodowości tradycyjnie zamieszkujących Galicję: Ukraińców, Polaków, Żydów, Węgrów i Austriaków. Dlatego w menu restauracji można znaleźć nie tylko barszcz ukraiński, ale także zupę rybną, różnorodne pierogi, w tym z jesiotrem i kaczką, a także naleśniki z węgorzem.

Restauracja Baczewskich (Warszawa, aleja Jana Chrystiana Szucha 17/19). Kultowa lwowska restauracja. Jej nazwa jest nawiązaniem nie tylko do słynnej marki napojów alkoholowych, ale także do nazwy rodziny szlacheckiej. Restauracja mieści się w XIX-wiecznym pałacu. Tutaj oprócz klasycznego barszczu ukraińskiego z pampuchami i kwaśną śmietaną można skosztować kawioru z jesiotra podawanego z grzankami z masłem, śledzia pod futrem, sznycla wiedeńskiego i dorsza z beszamelem.

Żytomyr.Bar (Wrocław, ul. Zatorska 60A). W pubie można skosztować domowej kuchni ukraińskiej: pierogów z cienkiego ciasta, ręcznie robionych, chrupiących placków ziemniaczanych, bogatego barszczu, złocistych serników z dżemem i śmietaną, a na deser wielopiętrowego tortu miodowego.

Lviv Bistro (Wrocław, Legnicka 25). Lwowskie bistro serwuje naleśniki w różnych wariantach (na przykład z borowikami, śmietaną i gulaszem wieprzowym), specjalne lwowskie pierogi z ziemniakami i serem, z serem, wiśniami lub makiem, a także placki drożdżowe – na słodko lub na słono z kawiorem z łososia.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *