Ruszyła sprzedaż ukraińskich towarów „wykonanych z odwagą”

23 września 2022
Ukraiński rynek Zrobione z odwagą

Ukraina uruchomiła oficjalny rynek Made with bravery. Jego celem jest przedstawienie ukraińskich producentów światu i danie zagranicznym nabywcom możliwości wsparcia krajowej gospodarki.

Ukraińcy stworzyli narodową platformę do sprzedaży różnych towarów  wykonanych przez krajowych producentów. Daje ona możliwość wszystkim, a zwłaszcza obcokrajowcom, którzy przeszukują internet i chcą kupić jakieś ukraińskie przedmioty, znaleźć szeroką ofertę w jednym miejscu i jednocześnie włączyć się w pomoc dla naszego kraju. Faktem jest, że część wpływów z wirtualnej platformy handlowej zostanie przekazana na odbudowę Ukrainy.

Strona wita odwiedzających słowami:

Świat dał nam trzy dni na przetrwanie. Ale my nadal trwamy. Co więcej, wciąż tworzymy. Wyrabiamy. Dostarczamy. Dlatego wszystko co robione w Ukrainie, jest robione z odwagą. Teraz możesz wesprzeć Ukraińską odwagę, po prostu kupując te rzeczy.

W ten sposób platforma, zwana Made with bravery, sprzedaje kawałek swojej odwagi tym, którzy chcą ożywić Ukrainę. Inicjatorem powstania, jak również promotorem projektu jest państwo – w rozwój platformy zaangażowało się Ministerstwo Transformacji Cyfrowej we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz przedstawicielami ukraińskiego biznesu. Poprzednio pisaliśmy o tym, jak otworzyć własny biznes w Polsce.

Misja Made with bravery

Wyjaśniając strategiczny cel projektu Made with bravery, Aleksandr Roenko, szef zespołu informatycznego, który opracował rynek, mówi:

Wiemy, że w Ukrainie jest wiele jakościowych marek, a niektóre są popularne w Europie, ale jest trudność z ich pozyskaniem. I dlatego naszym zadaniem jest rozsławić ukraiński, rozkochać świat w ukraińskim. To jest właśnie główna myśl.

Podobny pogląd wyraziła wiceminister transformacji cyfrowej Valeria Ionan, mówiąc o projekcie:

To nowa szansa na eksport, na to, by ukraińskie towary były znane na całym świecie.

Andrey Cheruha założyciel marki Ethnodom i producent designerskiej odzieży narodowej, również widzi duże możliwości na nowym rynku:

W naszym kraju wszystko było bardziej skoncentrowane na rynku krajowym. Wszyscy ci, którzy chcieli sprzedawać za granicą, albo szukali jakichś salonów, albo próbowali sprzedawać w USA. Ale ten projekt skupia się również na rynku europejskim. Jest to więc niepowtarzalna szansa dla ukraińskich marek, projektantów i przedsiębiorców na sprzedaż swoich towarów.

Co jest sprzedawane na platformie Made with bravery?

Na platformie internetowej Made with bravery znajduje się obecnie ponad pięć tysięcy pozycji, wykonanych przez ponad stu krajowych producentów. W katalogu można znaleźć:

  • odzież i obuwie;
  • biżuterie;
  • artykuły gospodarstwa domowego;
  • produkty dla dzieci;
  • dzieła sztuki.

Jak zaznaczają organizatorzy projektu, Made with bravery to nie tylko nazwa platformy, ale także jej główne hasło. Dlatego oprócz zwykłych produktów od różnych krajowych producentów, jest też osobna linia markowa. Nikolay Vdovichenko, który jest odpowiedzialny za kierunek brandingu, mówi, że na premierę przygotowano około trzech tysięcy różnych pozycji, w tym bluzy i kaptury, koszulki, a nawet bawełniane skarpety.

Jednocześnie Aleksandr Roenko zapewnia, że w przyszłości jego zespół będzie nie tylko udoskonalał platformę, ale także dokładnie sprawdzał firmy, które będą ubiegały się o miejsce na rynku.

Mamy kryteria, według których przyciągamy producentów. Są to przede wszystkim towary wysokiej jakości.

Zobacz też: Mapuj Pomoc od ponad roku pomaga Ukraińcom

Ponadto szczególna uwaga zostanie zwrócona na prawidłowo wykonane dokumenty, gdyż każda z firm na platformie jest tak naprawdę wizytówką Ukrainy.

Szybka sprzedaż i dostawa na cały świat

Według osób odpowiedzialnych za projekt, zamówienia na towary rozpoczęły się dosłownie od pierwszych minut uruchomienia marketplace. Czas dostawy ma wynosić od tygodnia do dwóch tygodni. Partnerem pocztowym targowiska Made with bravery jest Ukrposhta, której kierownictwo zapewnia, że będzie w stanie dotrzymać zapowiedzianych terminów. Dyrektor ds. operacji międzynarodowych Ukrposhta, Julia Pavlenko, zauważa:

Ukrposhta dostarczy przesyłki w dowolne miejsce na świecie, jesteśmy częścią światowego związku pocztowego. 192 kraje świata połączyły się, tworząc sieć 770 000 biur na całym świecie.

Co ważne, 5% wartości każdego sprzedanego przedmiotu zostanie przekazane na rzecz ogólnopolskiej inicjatywy odzysku, United24. A jeśli płatność dokonywana jest kartą Visa, to jest to dodatkowe 5% na rządowy program wsparcia. Dowiedz się, jak wysłać pieniądze z Polski na Ukrainę.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *