Dlaczego Ukraińcy masowo tracą status UKR w Polsce?

W ostatnim czasie Ukraińcy masowo tracą status UKR. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy osoba posiadająca status UKR wyjechała na Ukrainę, czy cały czas przebywała w Polsce. Dowiedz się, dlaczego i jak odnowić swój status UKR.
Dlaczego Ukraińcy tracą status UKR?
Najczęściej status UKR tracą Ci Ukraińcy, którzy opuścili terytorium Polski na dłużej niż 30 dni. Bo zgodnie z prawem, aby zachować status, nie można wyjeżdżać z Polski na więcej niż miesiąc.
Niemniej jednak ostatnio doszło do sytuacji, że Ukraińcy, którzy wyjechali do Ukrainy na kilka dni lub nie pojechali wcale, również tracą ten status. Wynika to z faktu, że przy powrocie na granicy Twoje dane zostały wpisane z błędami. Ponadto jest całkiem możliwe, że wystąpiła awaria techniczna.
Ponadto utrata statusu UKR może nastąpić z następujących powodów:
- Wjechałeś na terytorium Polski na podstawie paszportu krajowego lub aktu urodzenia i otrzymałeś na terytorium Polski nowy paszport zagraniczny.
- Wjechałeś na terytorium Polski z jednym paszportem zagranicznym, a już w Polsce zrobiłeś drugi.
- Wjechałeś na terytorium Polski jednym paszportem zagranicznym, a wyjechałeś z Polski na drugim, który został sporządzony na terytorium tego kraju.
Z powodu tej niezgodności danych paszportowych system może zawieść, przez co tracimy status UKR.
Jak dowiedzieć się, czy utraciłeś status UKR?
Jeśli nie wiesz o utracie statusu UKR, całkiem możliwe, że dowiesz się o tym przypadkiem. Może to zostać ujawnione podczas wizyty u lekarza lub innej oficjalnej instytucji. W takiej sytuacji wypłaty 500+ również zostają wstrzymane. Dlatego radzimy samemu sprawdzić status UKR.
Aby sprawdzić, czy utraciłeś status UKR, wykonaj poniższe kroki:
- Wpisz w wyszukiwarkę Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL lub wejdź w ten link: https://obywatel.gov.pl/pl/dokumenty-i-dane-osobowe/sprawdz-swoje-dane-w-rejestrze-pesel i kliknij u dołu strony Sprawdź swoje dane.
- Zaloguj się za pomocą profilu zaufanego.
- Następnie kliknij przycisk Podpisz podpisem zaufanym.
- Następnie zobaczysz swoje dane. Jeśli obok statusu cudzoziemca jest myślnik lub napis Ukr, to wszystko jest w porządku. Jeśli widnieje inny napis, oznacza to, że Twój status został utracony.
Możesz też od razu skontaktować się z Urzędem miasta w celu sprawdzenia swojego statusu. W tym celu odwiedź dowolny urząd, niezależnie od tego, gdzie jesteś.
Elektroniczna kolejka do ambasady Ukrainy w Polsce
Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.
Jak odnowić status UKR?
Jeśli masz problem z utratą statusu UKR, nie panikuj. W końcu można go odnowić. W tym celu należy skontaktować się z Urzędem. Jeśli straciłeś status z powodu wyjazdu z Polski, ale wiesz, że nie przekroczyłeś 30-dniowego limitu, to zbierz na to dowody. Wystarczy pieczątka w paszporcie, paragon ze sklepu, zaświadczenie od lekarza itp. Najważniejsze, żeby była podana data potwierdzająca Twój pobyt w Polsce.
To samo dotyczy sytuacji, gdy przez pomyłkę odmówiono Ci statusu UKR. Zbierz jak najwięcej dowodów, że nie wyjechałeś z Polski i udaj się z nimi do Urzędu. Tam bezpłatnie odnowią twój status UKR.
Jeśli odnawiasz swój status UKR z powodu nieobecności w Polsce powyżej 30 dni, również musisz skontaktować się z Urzędem. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku możesz jednorazowo odnowić swój status.
Jak uniknąć utraty statusu UKR?
Nie da się przewidzieć, kiedy stracisz status UKR. Można jednak zapobiec problemom w przyszłości. Aby to zrobić, powinieneś postępować zgodnie z tymi wskazówkami:
- W miarę możliwości nie wyjeżdżaj z Polski na dłużej niż 30 dni.
- Jeśli zmieniłeś dokumenty, skontaktuj się z Urzędem w celu aktualizacji tych danych.
- Jeśli otrzymasz wezwanie z ZUS do weryfikacji Twojego pobytu w Polsce, nie lekceważ go, tylko staw się w placówce w ciągu trzech dni od jego otrzymania. W ten sposób sprawdzana jest Twoja obecność na terenie Polski.
Zobacz też: Pomoc finansowa ze strony gminy w trudnych sytuacjach życiowych
Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzaj swój status UKR w rejestrze. W końcu lepiej dowiedzieć się o problemie celowo niż przypadkowo.
Dodaj komentarz