Dlaczego Ukraińcy masowo tracą status UKR w Polsce?

Tetiana Sharapova
Polska | 6 grudnia 2022
Komentarze 0
Przycisk do anulowania, który został pozbawiony statusu UKR Source: Vista Create

W ostatnim czasie Ukraińcy masowo tracą status UKR. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy osoba posiadająca status UKR wyjechała na Ukrainę, czy cały czas przebywała w Polsce. Dowiedz się, dlaczego i jak odnowić swój status UKR.

Dlaczego Ukraińcy tracą status UKR?

Najczęściej status UKR tracą Ci Ukraińcy, którzy opuścili terytorium Polski na dłużej niż 30 dni. Bo zgodnie z prawem, aby zachować status, nie można wyjeżdżać z Polski na więcej niż miesiąc.

Niemniej jednak ostatnio doszło do sytuacji, że Ukraińcy, którzy wyjechali do Ukrainy na kilka dni lub nie pojechali wcale, również tracą ten status. Wynika to z faktu, że przy powrocie na granicy Twoje dane zostały wpisane z błędami. Ponadto jest całkiem możliwe, że wystąpiła awaria techniczna.

Ponadto utrata statusu UKR może nastąpić z następujących powodów:

  1. Wjechałeś na terytorium Polski na podstawie paszportu krajowego lub aktu urodzenia i otrzymałeś na terytorium Polski nowy paszport zagraniczny.
  2. Wjechałeś na terytorium Polski z jednym paszportem zagranicznym, a już w Polsce zrobiłeś drugi.
  3. Wjechałeś na terytorium Polski jednym paszportem zagranicznym, a wyjechałeś z Polski na drugim, który został sporządzony na terytorium tego kraju.

Z powodu tej niezgodności danych paszportowych system może zawieść, przez co tracimy status UKR.

Jak dowiedzieć się, czy utraciłeś status UKR?

Jeśli nie wiesz o utracie statusu UKR, całkiem możliwe, że dowiesz się o tym przypadkiem. Może to zostać ujawnione podczas wizyty u lekarza lub innej oficjalnej instytucji. W takiej sytuacji wypłaty 500+ również zostają wstrzymane. Dlatego radzimy samemu sprawdzić status UKR.

Aby sprawdzić, czy utraciłeś status UKR, wykonaj poniższe kroki:

  1. Wpisz w wyszukiwarkę Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL lub wejdź w ten link: https://obywatel.gov.pl/pl/dokumenty-i-dane-osobowe/sprawdz-swoje-dane-w-rejestrze-pesel i kliknij u dołu strony Sprawdź swoje dane.
  2. Zaloguj się za pomocą profilu zaufanego.
  3. Następnie kliknij przycisk Podpisz podpisem zaufanym.
  4. Następnie zobaczysz swoje dane. Jeśli obok statusu cudzoziemca jest myślnik lub napis Ukr, to wszystko jest w porządku. Jeśli widnieje inny napis, oznacza to, że Twój status został utracony.

Możesz też od razu skontaktować się z Urzędem miasta w celu sprawdzenia swojego statusu. W tym celu odwiedź dowolny urząd, niezależnie od tego, gdzie jesteś.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak odnowić status UKR?

Jeśli masz problem z utratą statusu UKR, nie panikuj. W końcu można go odnowić. W tym celu należy skontaktować się z Urzędem. Jeśli straciłeś status z powodu wyjazdu z Polski, ale wiesz, że nie przekroczyłeś 30-dniowego limitu, to zbierz na to dowody. Wystarczy pieczątka w paszporcie, paragon ze sklepu, zaświadczenie od lekarza itp. Najważniejsze, żeby była podana data potwierdzająca Twój pobyt w Polsce.

To samo dotyczy sytuacji, gdy przez pomyłkę odmówiono Ci statusu UKR. Zbierz jak najwięcej dowodów, że nie wyjechałeś z Polski i udaj się z nimi do Urzędu. Tam bezpłatnie odnowią twój status UKR.

Jeśli odnawiasz swój status UKR z powodu nieobecności w Polsce powyżej 30 dni, również musisz skontaktować się z Urzędem. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku możesz jednorazowo odnowić swój status.

Jak uniknąć utraty statusu UKR?

Nie da się przewidzieć, kiedy stracisz status UKR. Można jednak zapobiec problemom w przyszłości. Aby to zrobić, powinieneś postępować zgodnie z tymi wskazówkami:

  1. W miarę możliwości nie wyjeżdżaj z Polski na dłużej niż 30 dni.
  2. Jeśli zmieniłeś dokumenty, skontaktuj się z Urzędem w celu aktualizacji tych danych.
  3. Jeśli otrzymasz wezwanie z ZUS do weryfikacji Twojego pobytu w Polsce, nie lekceważ go, tylko staw się w placówce w ciągu trzech dni od jego otrzymania. W ten sposób sprawdzana jest Twoja obecność na terenie Polski.

Zobacz też: Pomoc finansowa ze strony gminy w trudnych sytuacjach życiowych

Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzaj swój status UKR w rejestrze. W końcu lepiej dowiedzieć się o problemie celowo niż przypadkowo.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *