Akcja 40 złotych dla osób przyjmujących Ukraińców dobiega końca

3 czerwca 2022
wniosek

Od 1 lipca nie będzie już wypłacane świadczenie 40 złotych dziennie za zapewnienie wyżywienia oraz mieszkania osobie z Ukrainy. Polski rząd dąży do tego, aby większość obywateli tego kraju się usamodzielniła.

Po czterech miesiącach program dobiega końca

Jak wskazują szacunki, w najbardziej gorącym okresie przybywania Ukraińców do Polski, w prywatnych domach schronienie otrzymało nawet 600 tysięcy osób. Pomaganie na tak masową skalę było łatwiejsze dzięki wsparciu od polskiego rządku – każdy obywatel, który spełnił określone warunki wciąż jeszcze może ubiegać się o wsparcie finansowe nawet do 1200 złotych miesięcznie. Takie wsparcie nie potrwa jednak długo, bo jak ogłosił pełnomocnik rządu ds. ukraińskich uchodźców wraz z końcem miesiąca wyłączona zostanie możliwość składania wniosków. Początkowo dofinansowanie przysługiwało na okres maksymalnie 60 dni pomocy uchodźcom, następnie rząd przedłużył je o kolejne dwa miesiące. Jak dziś już wiemy – kolejnych przedłużeń nie będzie.

Będą przewidziane wyjątki

Mimo że rząd odchodzi od programu wsparcia finansowego, dla osób, które pomocy udzielają, to jednak przewiduje wyjątki od swojej decyzji. O przedłużenie wypłacanego świadczenia mogą ubiegać się osoby pomagające wszystkim Ukraińcom, którzy są starsi, niepełnosprawni, a także kobietom w ciąży bądź kobietom wielodzietnym. Takie wnioski o świadczenie będą jednak rozpatrywane indywidualnie i zgodę na wypłatę funduszy każdorazowo musi wydać wojewoda.

Pomoc na wielu płaszczyznach

Rząd przyznaje, że dąży do tego, aby osoby z Ukrainy się usamodzielniły i w związku z tym podjął również pewne kroki. Przede wszystkim przewidywana nowelizacja specustawy ma zapewnić rozwiązania w zakresie opieki nad dziećmi, a także sfinansować Ukraińcom szkolenia z języka polskiego. Są to rozwiązania, które z pewnością przyczynią się do tego, że wiele kobiet będzie miało łatwiejszą drogę do znalezienia pracy.

Ponadto wszyscy Ukraińcy mogą skorzystać z wielu programów polskiego rządu, takich jak jednorazowe wsparcie finansowe 300 złotych, a także 500+ na każde dziecko czy rodzinny kapitał opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko.

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.