Jak wypłacić gotówkę z ukraińskiej karty w Polsce: limity, prowizje, bankomaty

Denys Tatarov
Waluty
26 sierpnia 2022, 12:18
Data aktualizacji: 18 kwietnia 2025, 11:45
Komentarze 0
Człowiek stoi przy bankomacie i wypłaca pieniądze.

W Polsce przebywa obecnie od 2 do 3 milionów Ukraińców. Większość z nich wyjechała za granicę po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny. Wyjeżdżając do sąsiedniego kraju, ludzie zabierali ze sobą ukraińskie karty bankowe, na których mieli pewne oszczędności. Dlatego, przebywając za granicą, ważne jest posiadanie informacji o tym, jak można wypłacić gotówkę w Polsce z ukraińskich kart bankowych i jednocześnie zaoszczędzić na prowizjach.

Czy można wypłacić gotówkę z ukraińskiej karty w Polsce?

Tak, mając przy sobie ukraińską kartę w Polsce, musisz albo udać się bezpośrednio do banku, albo znaleźć lokalny bankomat do wypłaty gotówki. Znalezienie odpowiedniego bankomatu, a także wcześniejsze zapoznanie się z jego funkcjonalnościami jest bardzo proste.

Do tego celu przewidziano wygodne wyszukiwarki. Jeśli potrzebujesz wypłacić pieniądze z karty Visa, odpowiedni będzie Global ATM Locator, który można znaleźć na stronie visa.com. Jeśli natomiast używasz karty MasterCard, warto skorzystać z podobnego serwisu na stronie mastercard.us.

Jest jeszcze bardzo przydatny serwis – https://bankomaty.pl/pl. To interaktywna mapa online z wyszukiwarką bankomatów. Serwis jest wygodny, ale mapę trzeba mocno przybliżać, więc jeśli nie widzisz bankomatów w pobliżu, spróbuj po prostu jeszcze bardziej powiększyć skalę.

W obu przypadkach przyda się znajomość niektórych polskich terminów:

  • Wyplata/Płatność – wypłata środków/dokonanie płatności.
  • Stan konta – saldo na rachunku.
  • Prowizja – opłata za usługę.
  • Waluta polska – złoty polski (PLN).
  • Transakcja odrzucona/zrealizowana – operacja nieudana/zakończona pomyślnie.
  • Oczekiwanie – proszę czekać.
  • Wpłacić pieniądze – dokonać wpłaty gotówki.
  • Przelew/transfer – przekazanie środków.
  • Numer konta – numer rachunku bankowego.

Jak skorzystać z usług bankomatu?

W Polsce system bankowy jest dość dobrze rozwinięty, dlatego znalezienie odpowiedniego bankomatu i wypłacenie pieniędzy nie stanowi problemu. Według najnowszego (w momencie pisania artykułu) raportu Narodowego Banku Polskiego, liczba czynnych bankomatów w kraju wynosi 21 400.

Aby wypłacić pieniądze, należy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie bankomatu. Prawie wszędzie można wybrać język rosyjski lub ukraiński.

Zwróć uwagę, że większość bankomatów posiada funkcję płatności zbliżeniowych. Karty nie trzeba wkładać do bankomatu. W krajach UE bankomaty lubią wciągać karty, a wypłata zbliżeniowa pomoże uniknąć problemów. Aby skorzystać z tej usługi – po prostu przyłóż telefon do bankomatu i postępuj zgodnie z instrukcją.

Co to jest podwójne przewalutowanie i dlaczego warto go unikać

Podwójne przewalutowanie (Dynamic Currency Conversion, DCC) – to sytuacja, gdy bankomat najpierw przelicza złote na hrywny (lub inną walutę karty), a potem z powrotem. W rezultacie tracisz na kursie dwukrotnie – zarówno Twój bank, jak i właściciel bankomatu pobierają prowizję na każdym etapie.

Porada: zawsze wybieraj lokalną walutę (PLN) podczas wypłaty – nawet jeśli bankomat proponuje Ci „wygodną” opcję w hrywnach. Pomoże to uniknąć ukrytych prowizji i nieprzyjemnych niespodzianek, jak w moim przypadku w Euronet.

Ważne! Ponadto należy wziąć pod uwagę, że w sieci Euronet nastąpiły zmiany dotyczące maksymalnego limitu wypłaty pieniędzy w jednej transakcji. Wcześniej limit wypłaty gotówki wynosił 1000 złotych jednorazowo. Nowy limit wypłaty środków wynosi nie więcej niż 800 złotych. Jeśli potrzebujesz wypłacić więcej gotówki, będziesz musiał skorzystać z kilku bankomatów.

Jak wypłacić gotówkę bez prowizji

Osoba trzymająca kartę bankową przy bankomacie

Zazwyczaj wypłata gotówki odbywa się po kursie oferowanym przez bank lub operatora bankomatu.

Uwaga! Jednocześnie możliwa jest wypłata gotówki bez prowizji. Operator największej niezależnej od banków sieci bankomatów Euronet przyłączył się do pomocy Ukraińcom. Firma zniosła prowizję za wypłatę gotówki z ukraińskiej karty w Polsce. Transakcja jest realizowana po kursie ukraińskiego banku, do którego należy Twoja karta.

Osobiste doświadczenie i rada:

Osobiście, jeśli muszę wypłacić pieniądze z ukraińskiej karty, najczęściej korzystam z bankomatów PKO Bank Polski. Tak, jest tam stała prowizja – 19,90 złotych, ale kurs jest zazwyczaj dość korzystny, nie ma ukrytych opłat, a przewalutowanie jest uczciwe i przejrzyste. W przeciwieństwie do tego samego Euronetu, gdzie kiedyś straciłem 100 hrywien przez podwójne przewalutowanie – nie wiedziałem, co to jest. Szczerze mówiąc, sam jestem sobie winien, ale teraz zawsze zwracam na to uwagę.

Niektóre polskie banki, takie jak Pekao, Millennium, Citibank i Bank BPS, również umożliwiły wypłatę pieniędzy z ukraińskich kart bez dodatkowych prowizji ze swojej strony.

Jednak większość ukraińskich banków nadal pobiera prowizję za wypłatę gotówki – zazwyczaj 2% od kwoty. W niektórych bankomatach może być pobierana dodatkowa prowizja polskich banków, która wynosi około 17,90-19,90 złotych za każdą wypłatę.

Należy pamiętać, że nawet jeśli bank pozwala na bezpłatne wypłacanie pieniędzy przez bankomat, osiąga on zysk dzięki różnicy w kursach walut. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę nie tylko na wysokość prowizji, ale także na kurs wymiany.

Mamy również artykuł o tym, jak wpłacić pieniądze na polską kartę, dlatego radzimy go przeczytać.

Limity wypłat gotówki w Polsce

Standardowy limit wypłaty gotówki w bankomatach w Polsce zazwyczaj wynosi od 800 do 1000 złotych. Jednak w niektórych bankach limity są wyższe.

Obecnie limity wypłat gotówki w bankomatach najpopularniejszych polskich banków są następujące:

  • Euronet — maksymalna jednorazowa wypłata — 800 złotych. Co więcej, większą kwotę mogą wypłacić tylko klienci banków, które zapewniają wyższe limity wypłat na podstawie dwustronnych umów między danym bankiem a Euronet.
  • Planet Cash — maksymalna jednorazowa wypłata — 1000 złotych. Jeśli klient ma konto w banku współpracującym z Planet Cash, limit może zostać zwiększony.
  • Santander Bank Polska — maksymalna jednorazowa wypłata — 1000 złotych, jednak dzienny limit wypłat gotówki dla klientów banku wynosi 15 000 złotych.
  • Pekao6000 złotych, a dla posiadaczy złotych kart — 15 000 złotych.
  • PKO BP — dzienny limit 20 000 złotych.
  • Millenium — standardowy dzienny limit — 2000 złotych, ale na życzenie można go zwiększyć do 20 000 złotych.

Ważne jest również, aby zrozumieć, że obecnie obowiązuje ograniczenie wypłaty gotówki z ukraińskich kart bankowych, ustanowione przez Narodowy Bank Ukrainy (NBU).

Dla Ukraińców przebywających za granicą limit ten wynosi 12 500 hrywien tygodniowo (od poniedziałku do niedzieli).

Zobacz też: Zwrot podatku PIT 2025 - kiedy dostaniesz pieniądze?

Bankowość mobilna za granicą

Wraz z rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji wiele ukraińskich banków znacznie rozszerzyło funkcjonalność aplikacji mobilnych. Teraz możesz skorzystać z następujących usług bankowości internetowej:

  • Dokonywać natychmiastowych przelewów między kartami;
  • Realizować płatności za usługi lub przelewy na podstawie danych;
  • Otwierać rachunki kredytowe i depozytowe;
  • Dokonywać przelewów i wypłacać gotówkę z automatycznym przewalutowaniem.

Prawie w każdym polskim banku można wypłacić swoje środki w gotówce. W tym celu należy wziąć pod uwagę dwa główne aspekty:

  1. Sprawdzić informacje o bankomatach danego banku – jeśli możliwa jest wypłata za ich pośrednictwem, możliwe, że jest to również możliwe w oddziale banku.
  2. Przy kalkulacji kosztów warto wziąć pod uwagę również sposób wypłaty gotówki w oddziale banku, a nie przez bankomat.

Zwracamy uwagę, że w większości przypadków wypłata pieniędzy w oddziale banku może okazać się bardziej opłacalna, niż wypłata gotówki przez bankomat. Jednak istnieją tu różnice w warunkach, na przykład ustalonych limitach, konieczności wcześniejszego zamówienia gotówki itp.

Sam proces wypłaty jest prosty i zasadniczo nie różni się od standardowego. Do cech szczególnych można zaliczyć wskazanie waluty, w której chcesz otrzymać środki (na przykład, poinformowanie o tym pracownika banku w oddziale). W rezultacie, po pokryciu wszystkich kosztów operacji, otrzymujesz swoje pieniądze.

Jak najkorzystniej wypłacić pieniądze z ukraińskiej karty?

Aby więc wypłacić pieniądze i nie stracić przy tym dużo na prowizjach, należy “prawidłowo” wypłacać środki:

  1. Najlepiej od razu wybrać kartę z pewnymi udogodnieniami. Szczególnie, jeśli te udogodnienia obowiązują również za granicą. Niektóre ukraińskie banki oferują karty przystosowane do użytku międzynarodowego. Na przykład, monobank. Ulgowa wypłata gotówki w bankomatach na całym świecie pod pewnymi warunkami. Są też udogodnienia w PrivatBanku. Karty premium pozwalają wypłacać pieniądze bez prowizji.
  2. Wybierając się za granicę, najlepiej od razu wyjaśnić kwestię związaną z prowizją. Przed wyjazdem zapytaj w banku o warunki wypłaty gotówki za granicą.
  3. Przed wyjazdem lepiej sprawdzić, które banki za granicą są “bardziej przyjazne” dla banku, którego kartę posiadasz. Wiele banków ma umowy partnerskie z zagranicznymi instytucjami finansowymi. Wypłata gotówki w bankomatach partnerskich może być bezpłatna lub obciążona minimalną prowizją. Na przykład, PrivatBank współpracuje z bankami w Europie, oferując preferencyjne warunki swoim klientom.
  4. Jeśli przeprowadzana jest transakcja, należy również prawidłowo wybrać walutę (dla transakcji). Podczas wypłaty pieniędzy za granicą bankomat często proponuje przewalutowanie na hrywny. Lepiej zrezygnować z tej opcji i wybrać walutę kraju, w którym się znajdujesz. Pomaga to uniknąć ukrytych prowizji za przewalutowanie.

Wszystkie te proste niuanse mogą już pomóc zaoszczędzić na prowizjach. Jednak zdarzają się przypadki, że prowizja i tak została pobrana, a jej kwota jest dość wysoka. Jeśli prowizja jest nieunikniona, spróbuj ją zminimalizować:

  1. Wypłacaj większe kwoty. Częste małe transakcje zwiększają koszty.
  2. Używaj kart z minimalnymi prowizjami.
  3. Planuj podróż do Polski. Sprawdź, które banki działają bez prowizji w kraju Twojego pobytu.
Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Możliwość komentowania została wyłączona.