Dlaczego ukraińskie dzieci muszą chodzić do szkoły w Polsce?

30 października 2022

Ukraińskie dzieci, które mieszkają teraz w Polsce, muszą uczęszczać do szkoły. Będzie to sprawdzane i weryfikowane przez szkoły i samorządy w Polsce. Przewiduje to nowy projekt ustawy MSWiA o RODO.

Tłumaczymy, dlaczego będzie to sprawdzane i jak ten proces będzie przebiegał.

Dlaczego będą przeprowadzane ponowne kontrole?

Kontrole odbędą się ze względu na fakt, że większość ukraińskich dzieci nie uczęszcza na zajęcia w polskich szkołach. Według najnowszych danych, do szkół średnich w Polsce uczęszcza mniej niż 50% ukraińskich uczniów. Jeszcze mniejsza liczba uczęszcza do szkół podstawowych – około 8%.

W polskich szkołach uczy się około 200 tysięcy dzieci ukraińskich uchodźców. Jest to taka sama liczba jak w drugiej połowie maja. Druga połowa dzieci uchodźców uczy się zdalnie w ukraińskim systemie edukacji – powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Jeśli dziecko nie uczęszcza do szkoły, stawia to pod znakiem zapytania dobrobyt rodziny. Ponadto, zgodnie z polskim prawem, każde dziecko ma obowiązek uczęszczać do szkoły. I nie zależy to od tego, czy to dziecko urodziło się w Polsce, czy w innym kraju.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak sprawdzić, czy ukraińskie dzieci chodzą do szkoły?

Kontrole rozpoczną się w przyszłym roku akademickim. Dlatego radzimy do tego czasu zapisać dzieci do polskich szkół. Frekwencja będzie sprawdzana w następujący sposób:

  • dyrektorzy szkół i liceów otrzymają specjalne narzędzia do sprawdzania frekwencji;
  • za pomocą tych narzędzi będzie można sprawdzić rejestr PESEL. To właśnie z niego znajdą informacje o uczęszczaniu dzieci do polskich szkół.

Zmiany powinny wejść w życie 1 kwietnia 2023 roku. Jak stwierdzono w uzasadnieniu do projektu ustawy:

Proponowane zmiany znacznie ułatwią dyrektorom szkół i gminom monitorowanie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. Uproszczenie w tym zakresie pozwoli na szybsze reagowanie na sytuacje niespełnienia obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, co potencjalnie zagraża dobru dziecka. Zmiana dotyczy wszystkich uczniów w polskim systemie oświaty, w tym uczniów z Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 24 lutego 2022 r., przy czym weryfikacja spełniania obowiązków w zakresie kształcenia i wychowania, o których mowa, jest bardziej wymagająca odpowiednio dla dyrektora szkoły podstawowej lub gminy.

Jeśli Twoje dziecko chodzi do polskiej szkoły, może liczyć na darmowe lub zniżkowe przejazdy. Obowiązuje to w wielu miastach w Polsce. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym poprzednim artykule.

Jak zapisać dziecko do szkoły?

W Polsce procedura zapisania dziecka do szkoły jest nieco inna niż w Ukrainie. I choć polskie szkoły są gotowe na przyjęcie ukraińskich uczniów, wielu rodziców wciąż decyduje się albo na wysłanie dzieci do ukraińskiej szkoły, albo na dalszą naukę na odległość według ukraińskiego programu.

Zobacz też: Pomoc finansowa od Save The Children

Edukacja w publicznych szkołach średnich jest bezpłatna. A uczęszczanie do szkoły jest obowiązkowe dla wszystkich dzieci, które ukończyły 7 lat. Aby zapisać dziecko do polskiej szkoły, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • jeśli to możliwe, wybierz szkołę, która jest geograficznie najbliżej Ciebie. Ponieważ zgodnie z polskim prawem masz do tego prawo;
  • złóż wniosek do dyrektora o zapisanie dziecka do polskiej szkoły. Jeśli Twoje dziecko uczyło się już wcześniej w ukraińskiej szkole, dołącz do wniosku dokument potwierdzający ten fakt. Może to być na przykład karta raportowa za poprzedni rok akademicki;
  • jeśli nie posiadasz takich dokumentów, należy napisać oświadczenie, w którym należy podać łączną liczbę lat nauki oraz nazwę szkoły, do której dziecko uczęszczało na Ukrainie.

Więcej o procesie zapisywania dziecka do polskiej szkoły, a także o procesie studiowania w Polsce, można przeczytać w naszym poprzednim artykule pod tym linkiem.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *