Dlaczego ukraińskie dzieci muszą chodzić do szkoły w Polsce?

Tetiana Sharapova
Dzieci, Polska | 29 marca 2023
Komentarze 0
Дети беженцы не в школе Source: Vista Create

Ukraińscy uczniowie, którzy nie uczęszczają do polskich szkół, od 1 września mogą być zobowiązani do uczęszczania do polskich placówek edukacyjnych. Takie plany ogłosił polski minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dowiedzmy się więcej.

Dlaczego ukraińscy uczniowie będą musieli chodzić do polskich szkół

Ukraińscy uczniowie mogą być zobowiązani do uczęszczania do polskich szkół, jeśli wojna na Ukrainie będzie się przeciągać. Stwierdził to polski minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zauważył, że obecnie około 300 tys. ukraińskich dzieci pozostaje poza polskim systemem edukacji. Jest to nie do przyjęcia, jeśli wojna będzie trwała:

Jeśli ta sytuacja potrwa dwa, trzy czy pięć miesięcy, to niewiele się zmieni. Ale jeśli będzie trwała, będziemy zmuszeni do wprowadzenia pewnych mechanizmów edukacji, nawet jeśli ukraińskie dzieci nie będą chciały uczęszczać do polskich szkół. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby tysiące ukraińskich dzieci pozostawały poza polskim systemem edukacji przez rok, dwa lata czy nawet dłużej.

Dzisiaj wiele dzieci kontynuuje naukę w swoich ukraińskich szkołach online. Ten system edukacji może być jednak nieskuteczny ze względu na działania wojenne na terytorium Ukrainy, przerwy w dostawie prądu i naloty.

Przemysław Czarnek dodał również, że rozmawiał już na ten temat z przedstawicielami ONZ, więc możliwe jest, że organizacje międzynarodowe wesprą Polskę w procesie wprowadzania ukraińskich dzieci do polskiego systemu edukacji. Być może dzieciom zostaną zaoferowane bezpłatne kursy języka polskiego, które ułatwią im proces nauki.
Zmiany mają wejść w życie już od 1 września 2023 roku.

Od 2022 roku z około 700 tysięcy ukraińskich dzieci do polskich szkół uczęszczało zaledwie 200 tysięcy. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego sytuacja ta uległa poprawie, jednak nadal ogromna liczba ukraińskich dzieci nie uczęszcza do polskich szkół.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, do naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz do naszego Instagrama pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl Dzięki temu będą Państwo na bieżąco z głównymi wiadomościami i najistotniejszymi wydarzeniami.

Co się stanie, jeśli ukraińskie dzieci nie pójdą do szkoły w Polsce?

Kontrole odbędą się ze względu na fakt, że większość ukraińskich dzieci nie uczęszcza na zajęcia w polskich szkołach. Według najnowszych danych, do szkół średnich w Polsce uczęszcza mniej niż 50% ukraińskich uczniów. Jeszcze mniejsza liczba uczęszcza do szkół podstawowych – około 8%.

W polskich szkołach uczy się około 200 tysięcy dzieci ukraińskich uchodźców. Jest to taka sama liczba jak w drugiej połowie maja. „Druga połowa dzieci uchodźców uczy się zdalnie w ramach ukraińskiego systemu edukacji – powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Jeśli dziecko nie uczęszcza do szkoły, to stawia pod znakiem zapytania dobro rodziny. Ponadto, zgodnie z polskim prawem, każde dziecko ma obowiązek uczęszczać do szkoły. Nie zależy to od tego, czy dziecko urodziło się w Polsce, czy w innym kraju.

Kontrole rozpoczną się w przyszłym roku akademickim. Dlatego radzimy do tego czasu zapisać dzieci do polskich szkół. Frekwencja będzie sprawdzana w następujący sposób:

  • dyrektorzy szkół i liceów otrzymają specjalne narzędzia do sprawdzania frekwencji;
  • za pomocą tych narzędzi będzie można sprawdzić rejestr PESEL. To właśnie z niego znajdą informacje o uczęszczaniu dzieci do polskich szkół.

Zmiany powinny wejść w życie 1 kwietnia 2023 roku. Jak stwierdzono w uzasadnieniu do projektu ustawy:

Proponowane zmiany znacznie ułatwią dyrektorom szkół i gminom monitorowanie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. Uproszczenie w tym zakresie pozwoli na szybsze reagowanie na sytuacje niespełnienia obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, co potencjalnie zagraża dobru dziecka. Zmiana dotyczy wszystkich uczniów w polskim systemie oświaty, w tym uczniów z Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 24 lutego 2022 r., przy czym weryfikacja spełniania obowiązków w zakresie kształcenia i wychowania, o których mowa, jest bardziej wymagająca odpowiednio dla dyrektora szkoły podstawowej lub gminy.

Jeśli Twoje dziecko chodzi do polskiej szkoły, może liczyć na darmowe lub zniżkowe przejazdy. Obowiązuje to w wielu miastach w Polsce.

Jak zapisać dziecko do szkoły?

W Polsce procedura zapisania dziecka do szkoły jest nieco inna niż w Ukrainie. I choć polskie szkoły są gotowe na przyjęcie ukraińskich uczniów, wielu rodziców wciąż decyduje się albo na wysłanie dzieci do ukraińskiej szkoły, albo na dalszą naukę na odległość według ukraińskiego programu.

Zobacz też: Bezpłatne studia za granicą dla ukraińskich uchodźców w 2023 r.: programy w Europie

Edukacja w publicznych szkołach średnich jest bezpłatna. A uczęszczanie do szkoły jest obowiązkowe dla wszystkich dzieci, które ukończyły 7 lat. Aby zapisać dziecko do polskiej szkoły, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • jeśli to możliwe, wybierz szkołę, która jest geograficznie najbliżej Ciebie. Ponieważ zgodnie z polskim prawem masz do tego prawo;
  • złóż wniosek do dyrektora o zapisanie dziecka do polskiej szkoły. Jeśli Twoje dziecko uczyło się już wcześniej w ukraińskiej szkole, dołącz do wniosku dokument potwierdzający ten fakt. Może to być na przykład karta raportowa za poprzedni rok akademicki;
  • jeśli nie posiadasz takich dokumentów, należy napisać oświadczenie, w którym należy podać łączną liczbę lat nauki oraz nazwę szkoły, do której dziecko uczęszczało na Ukrainie.

Więcej o procesie zapisywania dziecka do polskiej szkoły, a także o procesie studiowania w Polsce, można przeczytać w naszym poprzednim artykule pod tym linkiem.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *