Ukraińskojęzyczna biblioteka internetowa dla dzieci w ramach aplikacji Library For All

Irina Turaieva
Dzieci, Książka, Ukraina | 5 grudnia 2022
Komentarze 0
Biblioteka internetowa dla dzieci w tablecie Source: Vista Create

Od teraz ukraińskie dzieci, niezależnie od miejsca zamieszkania i dostępu do Internetu, mogą korzystać z ukraińskojęzycznej biblioteki internetowej Biblioteka dla Wszystkich. Dowiedz się więcej o projekcie i jak korzystać z cyfrowej kolekcji ukraińskojęzycznych książek.

Cele stworzenia ukraińskiej aplikacji Biblioteka dla Wszystkich

Dziś Ukraina przeżywa bardzo trudne chwile, dosłownie co minutę walcząc o swoje prawo do istnienia. I, niestety, ukraińskie dzieci są nie tylko obserwatorami tej okrutnej i krwawej wojny, ale także jej bezpośrednimi uczestnikami − zarówno tymi, które nadal znajdują się w rejonach aktywnych działań wojennych, jak i tymi, które opuściły swoje domy i stały się wewnętrznymi przesiedleńcami lub wyjechały za granicę. Przecież każdy z nich w taki czy inny sposób stał się ofiarą zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę. Dlatego starając się wspierać najmłodszych Ukraińców i dążąc, bez względu na wszystko, do pracy na rzecz ich rozwoju i przyszłego dobrobytu, Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy w partnerstwie z Save the Children stworzyło bezpłatną bibliotekę internetową dla dzieci Library For All (Biblioteka dla wszystkich).

Celem projektu jest pomoc ukraińskim dzieciom, z których wiele opuściło swoje szkoły i inne instytucje edukacyjne, a nawet wyjechało z kraju, a część z nich przebywa w schronach przeciwbombowych lub w domach bez prądu i Internetu, w kontynuowaniu nauki, niezależnie od ich aktualnego miejsca pobytu.

Aplikacja Biblioteka dla wszystkich − ukraińska wersja międzynarodowego projektu

Ukraińskojęzyczna aplikacja to nic innego jak kontynuacja inicjatywy międzynarodowego projektu Library For All, który został założony jeszcze w 2011 roku przez Rebeccę McDonald, Australijkę, która po niszczycielskim trzęsieniu ziemi na Haiti pojechała tam jako wolontariuszka i stworzyła cyfrową bibliotekę dla miejscowych dzieci, aby odciągnąć je od tragedii i negatywnych doświadczeń. Następnie projekt Library For All został rozszerzony na wiele innych krajów. A w marcu 2020 roku Library For All połączyła się z inną organizacją charytatywną Save the Children.

W przeciwieństwie do projektu Biblioteka dla Wszystkich, który do tej pory znany był głównie dzieciom na Haiti, w Demokratycznej Republice Konga, Kambodży, Mongolii, Rwandzie, Papui Nowej Gwinei i Laosie, międzynarodowa organizacja humanitarna Save The Children jest już dobrze znana Ukraińcom. Przecież od początku pełnoskalowej agresji rosyjskiej organizacja, która została założona w 1919 roku w Wielkiej Brytanii w celu pomocy ofiarom I wojny światowej, aktywnie pomaga obywatelom Ukrainy, prowadząc różne akcje humanitarne. Na przykład, jeszcze wiosną 2022 r. Save The Children przez trzy miesiące wypłacał Ukraińcom 1320 zł na dziecko, a we wrześniu tego roku uruchomił nowy program pomocy finansowej. Dlatego ukraińskojęzyczna aplikacja Biblioteka dla wszystkich stała się produktem i kontynuacją międzynarodowego projektu światowej sławy organizacji charytatywnych.

Czym jest biblioteka internetowa Library For All?

Na platformie cyfrowej Library For All znajduje się duża liczba ukraińskojęzycznych książek dla dzieci. Książki przeznaczone są głównie dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od około 6 do 10 lat. W zbiorach biblioteki znajdują się specjalnie wyselekcjonowane tytuły, które obejmują szeroki zakres zainteresowań, dzięki czemu każde dziecko może znaleźć coś ciekawego dla siebie, a tym samym nadal pielęgnować miłość do czytania w rosnącym pokoleniu. Obecnie w bibliotece internetowej znajduje się 50 tytułów wyselekcjonowanych książek, które mogą wspierać społeczne i emocjonalne uczenie się dzieci, poprawiać ich wewnętrzne samopoczucie i wspierać psychospołecznie. A jak zapewniają twórcy projektu, fundusz biblioteki będzie regularnie uzupełniany o nowe e-booki dla najmłodszych, zwiększając liczbę ofert.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Funkcjonalność aplikacji Biblioteka dla Wszystkich

Aplikacja ukraińskojęzycznej dziecięcej biblioteki cyfrowej Library For All pozwala dzieciom:

  • na dostęp do różnorodnej biblioteki książek, gdziekolwiek się znajdują;
  • korzystać z platformy cyfrowej Library For All nawet bez dostępu do Internetu − offline;
  • zamówić drukowane książki, które im się podobają – aby to zrobić, należy wybrać pożądane tytuły w proponowanym katalogu i skontaktować się z obsługą projektu w celu złożenia zamówienia.

Zobacz też: Karta Dużej Rodziny dla Ukraińców w Polsce: czy jest dostępna dla uchodźców z Ukrainy i jakie korzyści zapewnia?

Aplikację można pobrać za darmo pod linkiem, wybierając na stronie projektu wersję do pobrania na system operacyjny Android lub iOS.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *