Czy Ukraińcy mogą sprzedawać lub kupować nieruchomości w Ukrainie?

Komentarze 0
Source: Vista Create

Ostatnio w Ukrainie wstrzymano wzajemną wymianę informacji między systemami elektronicznymi Państwowego Katastru Gruntów (DZK) i Państwowego Rejestru Praw Majątkowych (SRRP) dla nieruchomości. Doprowadziło to do tego, że notariusze przestali wykonywać czynności związane z nieruchomościami, w szczególności działkami. O tym i o perspektywach rynku nieruchomości na Ukrainie, a także o odszkodowaniach za zniszczone mieszkania – w naszym materiale.

Czy można teraz kupić lub sprzedać mieszkanie w Ukrainie?

2 lutego 2023 r. na całym terytorium Ukrainy wstrzymano wymianę informacji między systemami teleinformatycznymi DZK i DRRP dotyczącymi nieruchomości. Z tego powodu nie można już kupować ani sprzedawać nieruchomości na Ukrainie.

To zawieszenie wymiany informacji doprowadziło do tego, że notariusze nie mogą obecnie dokonywać czynności notarialnych i rejestracyjnych dotyczących nieruchomości Ukraińców. Dotyczy to zarówno mieszkań, jak i działek.

Izba Notarialna Ukrainy (NPU) zwróciła się już do Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy z prośbą o poinformowanie o przyczynach wstrzymania wymiany informacji między DZK a DRRP w sprawie nieruchomości. Jak zauważają przedstawiciele NPU:

Opóźnienie w tej sytuacji doprowadzi do naruszenia stabilnej pracy notariusza Ukrainy w zakresie wykonywania czynności notarialnych i państwowej rejestracji nieruchomości, a także naruszenia praw obywateli i przedsiębiorców.

Obecnie sytuacja wygląda tak:

  1. Notariusze państwowi mają ogromną liczbę wniosków o państwową rejestrację praw.
  2. Notariusze nie mogą przetwarzać tych oświadczeń;
  3. Ponadto notariusze nie mogą rejestrować tych praw.

Tak więc dochodzi do naruszenia warunków w zakresie rejestracji państwowej. Z kolei notariusze nie mogą ponosić odpowiedzialności, ponieważ naruszenie nie jest ich winą. A obywatele Ukrainy z kolei są pozbawieni prawa do rozporządzania swoją nieruchomością.

Jakie są perspektywy kupna i sprzedaży nieruchomości w Ukrainie

Nawet jeśli sytuacja się ustabilizuje, ukraiński rynek nieruchomości ma obecnie niewielkie perspektywy. Wpływa na to wojna w kraju. Mało kto chce inwestować w nieruchomości. Wielu z nich zdecydowało się poczekać z inwestowaniem w nieruchomości, aż sytuacja będzie mniej więcej stabilna.

W tej chwili nie należy spodziewać się, że w najbliższym czasie pojawi się wiele projektów budowy kompleksów mieszkaniowych. Faktem jest, że pierwotny rynek nieruchomości jest bardzo wrażliwy na to, co dzieje się na froncie. A sytuacja jest bardzo niestabilna. Dlatego wielu inwestorów decyduje się nie ryzykować własnych środków.

Niemniej jednak nie ma powodu twierdzić, że obecnie na Ukrainie nie ma rynku nieruchomości. Ale kryteria dotyczące mieszkań zmieniają się z każdym atakiem rakietowym. Obecnie większość kryteriów wygląda tak:

  1. Mieszkanie po remoncie. Nikt nie chce dokonywać napraw z perspektywy niestabilnej sytuacji;
  2. Lokalizacja. Popyt na mieszkania zlokalizowane w obszarze z dogodną przesiadką komunikacyjną.
  3. Wysokość. Niewiele osób decyduje się na zakup mieszkań na ostatnich piętrach budynku.
  4. Dostępność schroniska;
  5. Dostępność podziemnego parkingu.
  6. Dostępność sklepów i aptek w pobliżu.
  7. Brak pobliskich obiektów strategicznych.

Dlatego zdecydowana większość nowych budynków jest poszukiwana. Ponadto w miastach, w których jest metro, popularne są mieszkania w pobliżu metra. Po pierwsze jest to wygodne, a po drugie stacja metra może służyć również jako schronienie.

Ponadto wiele osób stara się szukać mieszkania nie w stolicy lub w centralnych regionach Ukrainy, ale bliżej kierunku zachodniego. Wiąże się to z możliwością szybkiego przekraczania granicy z państwami Unii Europejskiej, w szczególności z Polską.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod linkiem https://t.me/ukrainianinpolandpl, a także do naszej strony na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami i najważniejszymi wydarzeniami.

Czy można odebrać nieruchomość właścicielom prywatnej działki na potrzeby państwa

Osobno warto zauważyć, że właściciele działek mogą mieć dodatkowe kłopoty. Wynika to z faktu, że w czasie wojny takie działki mogą być zabierane siłą na potrzeby państwa. Stosowny projekt ustawy nr 8225 został przyjęty przez Komitet Rady Najwyższej w połowie stycznia.

W praktyce oznacza to, że właściciele działek na Ukrainie mogą zostać siłą wywłaszczeni ze swojego terytorium. Co więcej, można to zrobić nawet bez orzeczenia sądu. Działki zostaną zajęte w przypadku konieczności wybudowania na tym terenie obiektu infrastruktury krytycznej. Ponadto może się to zdarzyć również w przypadku konieczności przeprowadzenia w tym miejscu przebudowy obiektu infrastruktury krytycznej.

Przymusowe usunięcie działki nastąpi w następujący sposób:

  • Bez decyzji sądu;
  • Bez uzyskania zgody właściciela gruntu, użytkowników gruntów lub organów samorządu terytorialnego będących właścicielami tych gruntów.
  • W przypadku wywłaszczenia gruntów z gospodarstw leśnych – bez odszkodowania.
  • W przypadku wywłaszczenia gruntu od właściciela – z zapewnieniem odszkodowania pieniężnego za wywłaszczenie działki gruntu i nieruchomości znajdujących się na tym gruncie.

Zobacz też: Dzisiejsza sytuacja na polskiej granicy: ilu Ukraińców przekroczyło granicę z Polską w 2023 r.

Norma taka obowiązywać będzie przez cały okres stanu wojennego i jeszcze przez 10 lat po zakończeniu działań wojennych. Warto zauważyć, że skonfiskowanej działki nie można przenieść na własność i używać przez osoby fizyczne lub prawne do celów, które nie wiążą się z zapewnieniem budowy lub przebudowy.

Odszkodowania za zniszczone mieszkania w wyniku wojny

Obecnie trwa dyskusja nad projektem ustawy o wypłacaniu odszkodowań za mieszkania zniszczone w wyniku działań wojennych. Planuje się, że rekompensata zostanie wypłacona w następujący sposób:

  1. Właściciele zniszczonych mieszkań powinni wystawić zaświadczenia mieszkaniowe, które umożliwią im zakup nieruchomości niezależnie od miejsca lub regionu, w którym doszło do zniszczenia mieszkania.
  2. Właściciele domów prywatnych – zaświadczenie lub fundusze na renowację domu. Pieniądze trafią na specjalne konto i nie będą mogły być wydane na nic niezwiązanego z budową.

Aby złożyć wniosek, musisz skorzystać z aplikacji Diia. Musisz również poprawnie zarejestrować uszkodzenie:

  1. Dostarcz zdjęcia i/lub filmy dobrej jakości, które wyraźnie pokazują uszkodzenie;
  2. W momencie strzelania wskazane jest skomentowanie lokalizacji domu, a także daty i godziny uszkodzenia;
  3. Rejestruj wszystkie zniszczenia w dużej i małej skali. Pokaż wszystkie uszkodzenia zewnętrzne i wewnętrzne, a także pokaż okolicę i wszystkie pobliskie obiekty.
  4. Nie używaj edytorów graficznych, podpisów pod zdjęciami, filmami itp. Wszystko musi być zachowane w oryginalnej formie.
  5. Zapisuj kopie obrazów lub filmów na różnych nośnikach.

Należy pamiętać, że następujące osoby nie otrzymają odszkodowania za zniszczenie:

  1. Osoby, wobec których zastosowano sankcje zgodnie z ustawą Ukrainy o sankcjach;
  2. Osoby, które są karane za zdradę i/lub zbrodnie popełnione przeciwko podstawom bezpieczeństwa narodowego Ukrainy.
  3. Spadkobiercy mieszkań należących do osób wymienionych w dwóch pierwszych punktach.

Wszystkie inne kategorie ludności ukraińskiej mają prawo liczyć na odszkodowanie. I to nie zależy od tego, czy ta osoba jest na Ukrainie, czy wyjechała za granicę. Ale w tym drugim przypadku będziesz musiał przyjechać na Ukrainę, aby udokumentować zniszczenie.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *