Ruch bezwizowy a pobyt w Polsce – wyjaśniamy szczegóły

30 maja 2022

Od 2017 roku wszystkie osoby z Ukrainy nie potrzebują wizy, aby móc podróżować do krajów, które znajdują się w strefie Schengen. Zasady ruchu bezwizowego nakładają jednak pewne ograniczenie – maksymalnie 90 dni pobytu na 180 dni. Rodzi to jednak wiele wątpliwości i pytań. Wyjaśniamy, jak zasady ruchu bezwizowego mają się do obecnej sytuacji.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wyjazd do Ukrainy a powrót do Polski

Dla większości osób, które terytorium Polski przekroczyły po 24.02, 90-dniowy okres bezwizowy już minął lub dobiega końca. W związku z tym wiele osób ma obawy, że po wyjeździe na Ukrainę nawet na kilka dni Straż Graniczna nie wpuści ich z powrotem na terytorium Polski. Niemniej, wszystkie osoby, które zalegalizowały swój pobyt w Polsce poprzez wyrobienie numeru PESEL, mogą przebywać tutaj legalnie przez 18 miesięcy od daty 24.02.2022. Oznacza to, że każdy zarejestrowany w Polsce Ukrainiec może opuścić teren tego kraju bez obawy, że nie zostanie wpuszczony ponownie.

Na ile dni można opuścić Polskę?

Zgodnie z Art. 11 Specustawy z 12 marca 2022 roku, każdy obywatel Ukrainy może opuścić Polskę na okres maksymalnie miesiąca. Jeżeli przekroczy dopuszczalną liczbę dni, wówczas automatycznie zostaje pozbawiony wszystkich przywilejów, o których mowa w ustawie. Wiele ludzi zastanawia się natomiast, czy 30 dni to łączna ilość dni, kiedy można przebywać za granicą w ciągu tych 18 miesięcy legalnego pobytu, czy może tyczy się to wyłącznie jednorazowych podróży. Otóż każda osoba z Ukrainy może odbywać wiele podróży, czy to na Ukrainę, czy do innych krajów, jednak taka jednorazowa podróż nie może trwać dłużej niż miesiąc.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Czy po 18 miesiącach w Polsce trzeba będzie wrócić na Ukrainę?

Nie, jeżeli ktoś po upływie 18 miesięcy wciąż będzie chciał przebywać w Polsce, to będzie miał oczywiście taką możliwość. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. Osoby, które przybyły po 24.02 uzyskają go automatycznie i nie muszą spełniać żadnych dodatkowych warunków. Po jego otrzymaniu możliwość pozostania w Polsce przedłuży się o kolejne 3 lata i obowiązywać będzie od momentu zatwierdzenia wniosku. Zawnioskować o przedłużenie pobytu możemy między 9 a 18 miesiącem od dnia wjazdu do Polski.

Podróż do Ukrainy a brak paszportu

Wiele osób zastanawia się, czy mogą podróżować do Ukrainy i z powrotem, jeżeli nie posiadają paszportu biometrycznego. Mnóstwo Ukraińców w związku z działaniami wojennymi wyjechało do Polski oraz innych krajów jedynie w oparciu o paszporty krajowe lub inne dokumenty. Najważniejsze jest, czy taka osoba zalegalizowała swój pobyt na terenie Polski. Jeżeli posiada numer PESEL, wówczas nie ma przeszkód, aby podróżowała do Ukrainy. W takiej sytuacji straż graniczna ma obowiązek wpuszczenia nas z powrotem na teren Polski.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Teoria a praktyka

W naszych mediach społecznościowych pojawiają się opinie, że wiele osób nie zostało z powrotem wpuszczonych na teren Polski pomimo posiadania numeru PESEL.

Portal ukrayina.pl zapytał bezpośrednio Porucznika Straży Granicznej i uzyskał informacje takie, które przedstawiliśmy w powyższym artykule. Ponadto strona Ambasady Ukrainy w RP zamieściła komunikat, że czeka na wyjaśnienie w tej sprawie od organów RP, ponieważ dotychczasowe działania Straży Granicznej okazują się bezpodstawne.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

Możliwość komentowania została wyłączona.