Wolontariat w Polsce, aby pomóc Ukrainie
W Polsce jest wiele organizacji charytatywnych, które pomagają Ukraińcom i Ukrainie. Rozmawiamy o tym, jak zostać wolontariuszem i o funduszach, do których możesz dołączyć w największych miastach Polski.
Spis treści
Jak zostać wolontariuszem w Polsce?
Aby dołączyć do działu wolontariatu nakrótki czas, wystarczy skontaktować się z organizacją, z którą chcesz współpracować. Jeśli jednak jesteś wolontariuszem dłużej niż 30 dni, musisz zawrzeć pisemną umowę o wolontariacie. Dokument powinien zawierać informacje o prawach i obowiązkach wolontariusza, ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków, zapewnienie bezpiecznych warunków pracy i niezbędnych materiałów do zadań, zwrot wydatków na wyżywienie, podróż, a także wydatki związane z wolontariatem itp. Możesz podpisać umowę z następującymi instytucjami:
- organizacje publiczne w dziedzinie pomocy społecznej, opieki zdrowotnej, edukacji, ekologii;
- międzynarodowe organizacje pozarządowe;
- szpitale, muzea, szkoły, przedszkola;
- organy administracji publicznej;
- stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego;
- Instytucje kościelne, które prowadzą działalność pożyteczną dla społeczeństwa.
Cudzoziemcy nie potrzebują specjalnego zezwolenia na wolontariat. Należy pamiętać, że wolontariat nie jest uwzględniony w doświadczeniu zawodowym.
Zapraszamy do przyłączenia się do naszego kanału Telegram pod linkiem https://t.me/ukrainianinpolandpl, a także do naszej strony na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Pomoże Ci to zawsze być na bieżąco z głównymi wiadomościami i najważniejszymi wydarzeniami.
Gdzie wziąć udział w wolontariacie w Polsce?
Są organizacje, które mają ośrodki pomocy w całej Polsce. Jedną z nich jest Caritas Polska, największa społeczna i charytatywna organizacja katolicka. Wysyłają pomoc humanitarną na Ukrainę, zapewniają uchodźcom wsparcie psychologiczne, pomagają znaleźć pracę i mieszkanie. Przystąpienie do organizacji jest bardzo proste: musisz skontaktować się z koordynatorem Caritas w Twojej okolicy. Listę centrów i kontaktów znajdziesz pod linkiem.
Fundacja Ocalenie pomaga uchodźcom i migrantom przystosować się do życia w Polsce. Organizacja prowadzi centra i projekty pomocowe w różnych miastach oraz koordynuje pomoc w całej Polsce. Jak włączyć się w działalność fundacji można znaleźć tutaj. Możesz również wypełnić kwestionariusz zgody na pomoc ukraińskim uchodźcom. Po wypełnieniu skontaktują się z Tobą w razie potrzeby.
Grupa Save Ukraine koordynuje wolontariuszy na Ukrainie i w Europie, wysyła pomoc humanitarną, szuka schronienia dla uchodźców, angażuje się w wolontariat informacyjny i informatyczny oraz pomaga w zakresie wsparcia medycznego. Aktualne opcje pomocy można sprawdzić na stronie internetowej.
Wolontariat w Warszawie dla Ukraińców
Fundacja Nasz Wybór promuje integrację Ukraińców ze społeczeństwem polskim. Fundacja prowadzi badania socjologiczne, organizuje wydarzenia kulturalne, posiada punkt konsultacji prawnych, kluby dla kobiet i dzieci. Aby zostać wolontariuszem, musisz wypełnić formularz na stronie internetowej. Istnieje również kwestionariusz dla osób, które są gotowe zapewnić bezpłatne zakwaterowanie uchodźcom z Ukrainy.
W Warszawie znajduje się kilka punktów tkania sieci dla armii ukraińskiej:
- Wybrzeże Kościuszkowskie 21, Warszawa
Godziny pracy:
- poniedziałek, środa, piątek 17:00-21:00
- sobota, niedziela 12:00-22:00
Aby dołączyć, musisz skontaktować się z organizatorem.
- Aleje Jerozolimskie 200, Warszawa
Piętro 3, pokój 316.
- poniedziałek-piątek 18:00-21:00
- sobota 17:00-20:00
Szczegółowe informacje w grupie na Facebooku.
Jak zostać wolontariuszem we Wrocławiu
Fundacja Ukraina została utworzona przez Ukraińców we współpracy z Polakami i zajmuje się pomocą zarówno uchodźcom na terytorium Polski, jak i ludziom na Ukrainie. Teraz aktywnie pakują paczki żywnościowe na terytoria frontowe. Aby dołączyć do pomocy wolontariuszom, musisz wypełnić kwestionariusz lub przejść do kanału telegramu z aktualnymi możliwościami wolontariatu.
We Wrocławiu również stale tkane są sieci. Angażuje się w to Fundacja Ptak. Dołącz do nas na ul. Niedźwiedzia, 4C. Od poniedziałku do piątku zbierają się od 12:00 do 20:00, a w sobotę od 14:00 do 20:00.
Dołącz do wolontariatu w Krakowie
Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa ma zespół o nazwie Bez pomocy dla Ukrainy. Stale potrzebują wolontariuszy, którzy będą dyżurować w kilku punktach. Może to być wiele zadań, od wsparcia na infolinii telefonicznej po pomoc w opiece nad dziećmi. Aby zostać wolontariuszem, musisz wypełnić kwestionariusz. Następnie skontaktujemy się z Tobą i ustalisz datę dyżuru.
Fundacja Internationaler Bund Polska koordynuje kilka punktów pomocy w Krakowie. Aby zostać wolontariuszem, musisz wypełnić formularz i zapisać się do stołu. Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej fundacji.
W Krakowie działa grupa przedsiębiorczych ludzi Zupa dla Ukrainy Kraków. Przygotowują zupy i inne ciepłe posiłki dla uchodźców z Ukrainy, zwłaszcza tych, którzy właśnie przybyli do Krakowa od strony granicy. Każdy, kto chce, może dołączyć.
Wolontariat dla Ukrainy w Poznaniu
Poznański portal oferuje możliwości wolontariatu dla ukraińskich dzieci, którym pomoże się pracować z niską samooceną, oraz rodzin w trudnej sytuacji życiowej, osób starszych lub niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia Vesna. Rekrutacja wolontariuszy do projektów stowarzyszeniowych trwa do lipca. Szczegółowe informacje na temat pomocy dzieciom można uzyskać pod linkiem, a rodzinom — na stronie internetowej.
Wolontariat w Gdańsku
W Gdańsku organizowane są spotkania dla młodzieży, które pomagają im płynnie mówić po polsku. Każdy, kto dobrze mówi po polsku i jest gotowy do komunikowania się z młodymi ludźmi, może dołączyć. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij link.
Organizacja studencka Studenci dla Ukrainy w Gdańsku organizuje wydarzenia kulturalne dla uchodźców i zbiera pomoc humanitarną wysyłaną na Ukrainę. Daty i miejsce spotkania oraz wolontariatu można sprawdzić na Facebooku i Instagramie.