Zakup samochodu w Polsce dla Ukraińców | Formalności, ceny, strony internetowe

Z każdym rokiem liczba samochodów w Polsce rośnie. W kraju na 1000 osób przypadają 703 samochody, i jest to uważane za dość wysoki wskaźnik. Kupno samochodu w Polsce przez Ukraińca nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na początku. W tym artykule omówimy proces zakupu samochodu. Gdzie kupić używane auto w Polsce? Na co zwrócić uwagę przy zakupie i jakie dokumenty musi przedstawić cudzoziemiec?
Spis treści
Czy Ukrainiec może kupić samochód w Polsce?
Każdy cudzoziemiec, w tym Ukrainiec, może kupić samochód w Polsce! Nabyć i zarejestrować na siebie samochód w może każda osoba, posiadająca numer PESEL, zezwolenie na pobyt w kraju, a także polski adres stałego zamieszkania.
Do zezwoleń na pobyt należą: wiza pracownicza typu D, karta pobytu lub decyzja o jej wydaniu, a także status UKR. Proszę zwrócić uwagę, że ani wiza turystyczna, ani paszport innego kraju, ani pieczątka w paszporcie o złożeniu dokumentów na pobyt czasowy nie są odpowiednie!
Jeśli chcesz kupić samochód, ale nie posiadasz wszystkich dokumentów wymaganych do rejestracji lub nie masz prawa jazdy, a twój małżonek/partner je posiada, możesz rozważyć opcję dodania współwłaściciela.
Gdzie znaleźć samochód?
Zanim kupisz samochód, musisz go znaleźć, a idealnym sposobem na to będą strony tematyczne. Tutaj natkniesz się na tysiące ogłoszeń od właścicieli samochodów i dealerów. Najlepsze strony do szukania samochodu w Polsce:
- www.otomoto.pl
- www.olx.pl
- www.aaaauto.pl
- www.spotawheel.pl
- http://www.auto.pl
- www.gratka.pl
- www.autopunkt.pl
- www.autohero.com/pl
- www.samochody.pl
- www.automarket.pl
Oprócz powyższych stron Dodatkowe informacje o samochodzie można znaleźć w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) https://historiapojazdu.gov.pl/
W tym celu należy wprowadzić dane samochodu: numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Dane z ewidencji muszą zgadzać się z danymi w dokumentach przedstawionych przez właściciela.
Druga opcja – zakup samochodu w komisie. Taki sklep przypomina salon samochodowy – można w nim obejrzeć i kupić używany samochód. W niektórych komisach może być kilkadziesiąt takich samochodów, a w innych – ponad sto.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu w Polsce?
- Sprzedawca jest zawsze zainteresowany sprzedażą towaru, dlatego o istniejących wadach, nie powie i nie napisze wprost. Jeśli przeglądasz samochód przez internet, radzimy uważnie przeczytać treść ogłoszenia. Koniecznie podczas rozmowy ze sprzedawcą dowiedz się o rzeczywistym przebiegu pojazdu, jego stanie technicznym, obecności napraw lub wymiany części, historii wypadków itp.
- Miernik grubości lakieru. Wybierając się na oględziny samochodu, zalecamy zabrać go ze sobą. Ważne, aby na początku go nie używać, ponieważ może to wzbudzić podejrzenia sprzedawcy. Najpierw przeprowadź oględziny wizualne pod kątem ewentualnych odprysków, korozji lub obecności szpachli. Nie zapomnij również sprawdzić stanu foteli, kierownicy i gałki zmiany biegów.
- W Polsce utarło się przekonanie, że nie warto kupować samochodu z przebiegiem powyżej 200 tys. kilometrów. Uważa się, że lepiej wybrać samochód z przebiegiem 100-150 tysięcy. Mimo to, warto pamiętać, że samochody z mniejszym przebiegiem mogą kryć w sobie wiele problemów, na przykład, więcej wypadków w przeszłości.
- Po przeprowadzeniu oględzin zewnętrznych, koniecznie wykonaj jazdę próbną i przejedź się samochodem, który zamierzasz kupić. Pozwoli ci to poczuć samochód w ruchu i ostatecznie upewnić się co do słuszności swojego wyboru.
W miarę możliwości, przed zakupem zalecamy podjechać do Stacji Kontroli Pojazdów (SKP), w celu przeprowadzenia bardziej szczegółowego przeglądu przez specjalistów. W ten sposób będziesz mógł wykryć ukryte wady i uzyskać profesjonalną ocenę.
Jak sprawdzić historię samochodu?
Do samodzielnego sprawdzenia historii i stanu technicznego samochodu polecamy skorzystać z następujących znanych serwisów:
historiapojazdu.gov.pl – bezpłatna państwowa baza danych o każdym samochodzie zarejestrowanym w Polsce. Dzięki tej bazie będziesz mógł zobaczyć liczbę poprzednich właścicieli samochodu, przebiegi podczas przeglądów technicznych, zgłoszenia kradzieży oraz inne przydatne informacje, jeśli są dostępne.
Zwracamy uwagę, że do państwowej bazy danych z poważnych zdarzeń wpisywane są tylko takie sytuacje, jak kradzież oraz istotne uszkodzenia pojazdu w wyniku wypadku drogowego z wypłatą odszkodowania.
autobaza.pl — płatny serwis sprawdzania historii samochodów na podstawie aukcji, firm ubezpieczeniowych oraz pod kątem kradzieży w 12 krajach Unii Europejskiej. Często pobierana jest również historia serwisowa samochodu z oficjalnych stacji dealerskich. Koszt takiej usługi będzie zależał od ilości dostępnych informacji i wynosi średnio 60–80 zł za samochód. Do sprawdzenia wymagany jest tylko numer VIN samochodu.
Chcesz być na bieżąco z ważnymi informacjami i poradami dla Ukraińców w Polsce? Dołącz do naszej społeczności! Obserwuj nas na Facebooku i subskrybuj nasz kanał na Telegramie, aby nie przegapić aktualności, wskazówek dotyczących życia w Polsce i odpowiedzi na ważne pytania.
autodna.pl — płatny serwis, całkowicie analogiczny do autobaza, ale czasami raporty w tych serwisach różnią się między sobą ilością informacji o konkretnym samochodzie. Jeśli planujesz zakup samochodu — lepiej jako ostatni krok przed podpisaniem umowy kupić raporty zarówno na autobaza.pl, jak i na autodna.pl.
bimmer-check.com — płatny serwis sprawdzania historii samochodów marki BMW. Przeprowadzana jest weryfikacja historii serwisowej w oficjalnych serwisach, a także mogą być dostępne zdjęcia uszkodzeń. Jeśli kupujesz BMW, polecam zwrócić się również do nich.
Ponadto, z każdym sprzedawcą można umówić się na sprawdzenie samochodu na stacji kontroli pojazdów, które znajdują się w Polsce niemal na każdym rogu. Łatwo je znaleźć na mapach Google, wpisując „Stacja Kontroli Pojazdów”.
Zobacz też: Mandaty w Polsce dla ukraińców: Ruch drogowy, parkowanie, płatności | Pełny przewodnik
Zakup i rejestracja samochodu w Polsce
Aby kupić samochód, będziesz musiał podpisać umowę kupna-sprzedaży (Umowa kupna-sprzedaży) lub opłacić fakturę VAT (Faktura VAT) dokonując płatności, określonej w warunkach sprzedaży.
Podczas finalizacji sprzedaży sprzedawca musi przekazać nowemu właścicielowi następujące dokumenty:
- Karta pojazdu (karta pojazdu) – jest to ważny dokument pojazdu, zawierający wszystkie niezbędne informacje o samochodzie i wszystkich właścicielach pojazdu, nawet poprzednich).
- Dowód rejestracyjny (potwierdzenie rejestracji samochodu).
- Polisa ubezpieczeniowa (polisa ubezpieczeniowa), jeśli jest aktualna, ponieważ nowy właściciel sam zdecyduje, czy zachowa tę polisę, czy skorzysta z usług innej firmy ubezpieczeniowej.
- Dwa komplety kluczyków do samochodu.
Czasami sprzedawca samochodu może przed transakcją poprosić o zadatek. W takim przypadku, fakt otrzymania zadatku należy udokumentować prawnie, jako pokwitowanie. Zadatek można wpłacić, gotówką jak i bezgotówkowo.
Po zakończeniu transakcji powinieneś mieć w ręku następujący pakiet dokumentów:
- Umowa kupna-sprzedaży (Umowa kupna sprzedaży samochodu). Przykład można pobrać tutaj. Ten dokument jest zazwyczaj wypełniany w języku polskim, ale, aby zaoszczędzić na tłumaczeniu, zalecamy formularz dwujęzyczny. Umowa kupna-sprzedaży powinna zawierać:
- datę i miejsce zawarcia;
- Dane stron (imię, nazwisko) (dane rejestrowe, jeśli stroną/jedną ze stron jest osoba prawna);
- dane dowodów tożsamości (jeśli transakcja zawierana jest między osobami fizycznymi);
- identyfikatory podatkowe (np. PESEL, NIP)
- dane kontaktowe obu stron(numery telefonów, adresy zamieszkania);
- przedmiot umowy: pełne dane pojazdu (marka, model, VIN, nr rej.), cenę transakcji oraz formę płatności.
- Tablice rejestracyjne (numery) (zalecane, jeśli są stare).
- Dowód rejestracyjny
- Karta pojazdu (Książka pojazdu). Jeśli ten dokument (informacje o poprzednich rejestracjach) jest dostępny.
- Ubezpieczenie OC (Ubezpieczenie OC). Posiadanie polisy jest obowiązkowe do użytkowania samochodu.
Jak Ukrainiec może zarejestrować samochód w Polsce?
Aby zarejestrować samochód w Polsce na siebie, Ukrainiec nie musi posiadać karty pobytu. Wystarczy spełniać jeden z następujących wymogów:
- Posiadać ważną polską wizę lub ważną wizę jednego z krajów UE.
- Posiadać PESEL ze statusem UKR.
Jak to zrobić, wyjaśnimy krok po kroku:
Krok 1. Idziemy do urzędu
Należy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem (wnioskiem) do Urzędu Miejskiego (lub wydziału komunikacji w starostwie powiatowym), posiadając przy sobie komplet dokumentów dotyczących samochodu. Jeśli wszystkie dokumenty są dostępne i poprawne, przerejestrowanie samochodu z jednego właściciela na drugiego odbędzie się od ręki.
Krok 2. Składamy Wniosek o rejestrację pojazdu
Formularz wniosku można pobrać z naszej strony i wydrukować lub poprosić o niego pracowników na miejscu. Pobierz, klikając link: Wniosek-o-rejestracj-pojazdu.
Krok 3. Składamy wniosek do rozpatrzenia
Wniosek o rejestrację pojazdu (wniosek) jest składany osobiście. W przypadku, gdy jest więcej niż jeden właściciel, wszyscy powinni przyjść do wydziału komunikacji razem i złożyć odpowiedni wniosek.
Chcesz być na bieżąco z ważnymi informacjami i poradami dla Ukraińców w Polsce? Dołącz do naszej społeczności! Obserwuj nas na Facebooku i subskrybuj nasz kanał na Telegramie, aby nie przegapić aktualności, wskazówek dotyczących życia w Polsce i odpowiedzi na ważne pytania.
Krok 4. Jakie dokumenty należy dołączyć
Dowód rejestracyjny, poprzedni wniosek o rejestrację oraz następujące dokumenty:
- Dokument potwierdzający prawo własności — Umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT
- Dowód rejestracyjny (dowód rejestracyjny) oraz (jeśli była wydana) książeczka pojazdu z napisem „Karta pojazdu”
- Dokumenty dotyczące właściciela: paszport zagraniczny, prawo jazdy (do wglądu), potwierdzenie zameldowania i dokumenty potwierdzające legalny pobyt w kraju (wiza, karta pobytu, status UKR).
- Poprzedni dowód rejestracyjny
- Karta pojazdu (karta pojazdu) (jeśli była wydana)
- Ubezpieczenie OC (Ubezpieczenie OC) Potwierdzenie opłaty (polisa).
Krok 5. Uiszczamy opłaty rejestracyjne
Wszystkie opłaty można uiścić z góry, bezpośrednio z domu (przelewem), lub otrzymasz potwierdzenie do opłaty w kasie urzędu.
Zwracamy uwagę, że mowa o samochodach nabytych w Polsce. Jeśli kupiłeś samochód w innym kraju UE, koszty mogą się różnić (np. akcyza).
Krok 6. Czekamy na decyzję i dokumenty.
Na Twój numer telefonu komórkowego przyjdzie powiadomienie o gotowości stałego dowodu rejestracyjnego. Wystarczy podjechać do wydziału komunikacji i odebrać dokument.
Zazwyczaj stały dowód rejestracyjny jest wydawany w ciągu 30 dni roboczych, ale zdarzają się przypadki, gdy wydanie przedłuża się do 60 dni roboczych (najpierw otrzymuje się pozwolenie czasowe). Koszt rejestracji samochodu wyniesie około 180,50 zł (lub 81 zł, jeśli tablice zostają).
W niektórych urzędach podczas rejestracji samochodu wymagane jest zameldowanie (zameldowanie). Jednak na oficjalnej stronie rządowej Polski taki wymóg nie jest wymieniony.
Zobacz też: Czy Ukraińcy w Polsce muszą przechodzić badanie techniczne pojazdu?
Obowiązkowy podatek od zakupu używanego samochodu PCC – 3
Jeśli Ty, przebywając w Polsce, nabyłeś używany samochód (od osoby prywatnej), należy zwrócić się do urzędu skarbowego w celu złożenia deklaracji PCC-3. W naszym artykule wyjaśniliśmy wszystko krok po kroku, jaki procent, jak wypełnić oraz inne możliwe pytania.
Musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi 2% wartości samochodu. Zazwyczaj płaci go kupujący samochód – jest to określone w umowie kupna-sprzedaży. PCC nie trzeba płacić, jeśli sprzedawca jest przedsiębiorcą (płatnikiem VAT) i na sprzedawany samochód wystawia fakturę VAT.
Zwracamy uwagę, że podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży.
Opłaty
Opłata za wydanie: | Cena |
Zwykłe tablice rejestracyjne | 80,00 zł |
Indywidualne tablice rejestracyjne | 1000,00 zł |
Dowód rejestracyjny | 54,00 zł |
Pozwolenie czasowe | 13,50 zł |
Nalepka kontrolna | 18,50 zł |
Nalepki legalizacyjne | 12,50 zł |
Opłata ewidencyjna | 2,00 zł |
RAZEM (w przypadku zwykłych tablic rejestracyjnych) | 180,50 zł |
RAZEM (w przypadku, gdy właściciel chce zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne) | 81,00 zł |
RAZEM (w przypadku tablic indywidualnych) | 1100,50 zł |
Jeśli samochód był zarejestrowany w tym samym mieście lub powiecie, dotychczasowe numery rejestracyjne mogą zostać zachowane (koszt rejestracji wyniesie w takim przypadku 81 zł). Zostaną naklejone tylko nowe znaki legalizacyjne.
Jak widać, z zakupem i rejestracją samochodu w Polsce wiąże się wiele niuansów, ale staraliśmy się zebrać wszystkie główne aspekty takiego zakupu, po przeczytaniu których zrozumiesz, że nie ma rzeczy niemożliwych. Najważniejsze to przewidzieć wszystkie możliwe problemy z góry, a zakup nowego samochodu przebiegnie gładko.