Jak Ukraińcy mogą uzyskać dodatkowe finansowanie na zakup okularów?

Komentarze 0
Okulary dla Ukraińców w Polsce Autor: Tetiana Sharapova

Miliony ludzi borykają się z problemami ze wzrokiem. A znaczna część z nich nosi soczewki lub okulary. Ukraińcy nie są tu wyjątkiem. Od początku inwazji na pełną skalę do Polski przedostały się miliony Ukraińców, z których wielu ma problemy ze wzrokiem.

Podpowiadamy, gdzie Ukraińcy mogą sprawdzić swój wzrok w Polsce i jak uzyskać dodatkowe dofinansowanie na zakup okularów.

Gdzie najtaniej można sprawdzić wzrok w Polsce?

Polska pomaga Ukraińcom w wielu aspektach, w tym w dziedzinie medycyny. Pomimo tego, że wiele promocyjnych i darmowych ofert już się skończyło, jest wiele miejsc, w których można sprawdzić swój wzrok nieco taniej. Wśród tych instytucji znajdują się:

  • Vision Express. Na początku pełnowymiarowej inwazji ta klinika zrobiła akcję dla Ukraińców, w której rozdała 10 tysięcy darmowych okularów dla tych, którzy tego potrzebowali. Obecnie ta akcja już nie obowiązuje, ale mimo to klinika często oferuje zniżkowe badania.
  • Paris Optique. Ta klinika oferuje bezpłatne badanie. Znajdziemy tu również dość szeroki wybór produktów optycznych.
  • ZEISS. W tej przychodni można również wykonać badanie wzroku w dobrych cenach. Sprawdzą oni ostrość widzenia i dobiorą okulary lub soczewki w zależności od potrzeb.
  • Luxmed. Wśród ogromnego wachlarza usług w tej klinice można również zlecić badanie oczu. A jeśli masz ubezpieczenie zdrowotne, to pokryje ono wszelkie koszty.

Ponadto wzrok można zbadać w publicznych przychodniach. Oczywiście trzeba będzie czekać w kolejce, ale w ten sposób odbędzie się to bezpłatnie.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak uzyskać dodatkowe finansowanie na zakup okularów w Polsce?

Jeśli zgodnie z decyzją lekarza musisz nosić okulary, to nie jest to powód do zdenerwowania. Przecież pomimo tego, że jest to dość spory wydatek, warto pamiętać, że zawsze można uzyskać dodatkowe dofinansowanie na ich zakup.

Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki:

  1. Odwiedź lekarza, wykonaj badanie i uzyskaj zaświadczenie stwierdzające, że potrzebujesz okularów. Takie zaświadczenie można także uzyskać od prywatnego lekarza.
  2. Z otrzymanym zaświadczeniem złóż wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Bądź przygotowany na to, że będziesz musiał być ponownie zbadany, aby potwierdzić diagnozę.
  3. Przy wypełnianiu wniosku należy zaznaczyć, czy kupujemy okulary do pracy, czy do użytku w życiu codziennym.
  4. Jeśli kupujesz okulary do użytku w pracy, to po wypełnieniu wniosku o dodatkowe dofinansowanie, będziesz musiał dostarczyć pracodawcy oryginał faktury za okulary. Fakturę można też dostarczyć do działu kadr.
  5. Po sprawdzeniu wniosku przez pracodawcę musi on zwrócić Ci pieniądze wydane na okulary.
  6. Jeśli kupujesz okulary dla siebie, wystarczy, że wypełnisz wniosek. Ale w tym przypadku kwota dodatkowego dofinansowania będzie znacznie mniejsza niż w przypadku, gdy okulary są potrzebne do pracy.
  7. Jeśli wypełnisz wniosek na dziecko, możesz liczyć na wyższą kwotę dofinansowania.

Jakiej kwoty dodatkowego finansowania można się spodziewać?

Nie da się dokładnie powiedzieć, na jakie dofinansowanie można liczyć. W końcu w każdym przypadku jest inaczej. Na wysokość odszkodowania mają wpływ następujące czynniki:

  • twoja wada wzroku;
  • charakter pracy, którą wykonujesz;
  • liczba godzin, które spędzasz przed monitorem.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo

Pamiętaj, że musisz nosić okulary, jeśli spędzasz przed monitorem 4 lub więcej godzin. Należy również pamiętać, że wysokość dofinansowania zależy również od polityki firmy, w której pracujesz. Ale z reguły sięga ono kilkuset złotych.

Lekarze zalecają badanie wzroku co najmniej raz w roku. A jeśli już nosisz okulary lub soczewki, to co dwa lata musisz dobierać nowe. Nie należy więc zaniedbywać badania wzroku, zwłaszcza że każdy mieszkaniec Polski może liczyć na dodatkowe dofinansowanie.

Co zrobić, jeśli odmówiono Ci dodatkowego finansowania?

Co zrobić, jeśli pracodawca odmówi lub zaoferuje bezzasadnie niską kwotę dodatkowego finansowania? W takim przypadku musisz udać się do sądu. W końcu, jeśli lekarz przepisał Ci okulary, nie można odmówić Ci dodatkowego finansowania.

Aby udowodnić swoje prawo, musisz zebrać niezbędne dokumenty, czyli:

  1. wniosek o odszkodowanie;
  2. opinia lekarska o zaleceniu noszenia okularów lub soczewek;
  3. paragon za zakup okularów lub soczewek.

Poznaj swoje prawa i nie daj się zwieść nikomu. W końcu pracodawca ma obowiązek zwrócić Ci koszt okularów, jeśli są one niezbędne do pracy. Z reguły lekarz informuje o tym podczas badania.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *