Co zmieni się w warunkach korzystania z transportu publicznego od 1 czerwca?

27 maja 2022

Od 1 czerwca w większości miast wchodzą nowe zasady korzystania ze środków transportu dla wszystkich Ukraińców mieszkających w Polsce. Przygotowaliśmy aktualne informacje, aby pomóc Ci uniknąć wykroczeń i mandatów.

Warszawa

Od 1 czerwca będziemy musieli płacić za wszystkie autobusy i tramwaje w stolicy Polski. Opłata za 20 minut wynosi 3,40 złotych, za 75 lub 90 minut – odpowiednio 4,40 lub 7 złotych, bilet dobowy na 24 godziny, który umożliwia nieograniczone poruszanie się po mieście, kosztuje 15 złotych. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz kupować bilety za pomocą aplikacji na telefon.

Natomiast pociągi w województwie mazowieckim (Koleje Mazowieckie), do którego należy Warszawa, pozostaną bezpłatne dla Ukraińców do 30 czerwca, ale trzeba będzie okazać kontrolerowi dokument potwierdzający przekroczenie granicy po 24.02.

Opłaty za transport od 1 czerwca

Kraków, Katowice, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Olsztyn, Gliwice, Bygdoszcz, Częstochowa, Gorzów Wielkopolski – w tych miastach Ukraińcy muszą kupować bilety na komunikację miejską od 1 czerwca, aby uniknąć kary. A są one dość wysokie i zaczynają się od 159,60 złotych za brak ważnego biletu.

Opłaty za transport od 1 lipca

Miasta, w których do 30 czerwca przedłużono okres obowiązywania bezpłatnego transportu publicznego to: Wrocław, Poznań, Lublin, Łomża, Elbląg, Toruń i Kielce.

Pozostałe miasta

Szczecin przedłużył bezpłatny przejazd dla Ukraińców przybywających po 24 lutego do września 2022 roku do 30 września.

Radom – do końca roku, czyli do 31 grudnia 2022.

Łódź – do 3 czerwca

Białystokdo 31 sierpnia

Pociągi w Polsce od 1 czerwca dla Ukraińców

Od 1 czerwca bezpłatne przejazdy pociągami dla Ukraińców będą dostępne tylko z miast przygranicznych: Chełm, Dorohusk, Lublin, Hrubieszów, Przemyśl, Zagórze, Jarosław i Rzeszów. Z tych miast można kupić bezpłatny bilet kolejowy z przesiadką na inny pociąg w Polsce. Świadczenie to przysługuje tylko wybranym osobom z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego:

-kobiety i dzieci do 18 roku życia,

-mężczyźni powyżej 60 roku życia,

-mężczyźni niepełnosprawni.

Taki bezpłatny bilet można kupić w kasie dworcowej lub u konduktora. Potrzebny będzie dokument tożsamości oraz pieczątka lub zaświadczenie potwierdzające przekroczenie granicy po 24 lutego. Bilety te są dostępne tylko w pociągach TLK i InterCity oraz w wagonach z miejscami siedzącymi klasy 2.

Irina

podziel się

Możliwość komentowania została wyłączona.