Zmiany w programie 40 zł dziennie za pomoc Ukraińcom

Polski rząd wciąż będzie wspierał osoby, które udzielają uchodźcom z Ukrainy schronienia oraz wyżywienia. Znamy również warunki, kiedy płatny okres 120 dni może zostać wydłużony.
Nawet do 4800 zł za pomoc uchodźcom
Niedawno świat obiegła informacja, że program 40 złotych za każdy dzień pomocy uchodźcom dobiega końca. Pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker na konferencji, która odbywała się w zeszły czwartek, zdementował jednak to stanowisko. Jak przyznał, świadczenie w dalszym stopniu będzie wypłacane. Wszystkie osoby, które udzielają nieodpłatnej pomocy uchodźcom, jeżeli chodzi o zagwarantowanie dachu nad głową oraz wyżywienia, wciąż mogą ubiegać się o dofinansowanie od polskiego rządu. Przypominamy, że wynosi ono 40 złotych dziennie, czyli za zapewnienie miesięcznego schronienia jednej osobie z Ukrainy, możemy łącznie otrzymać 1200 złotych. Maksymalny okres pomocy, za który możemy otrzymać dofinansowanie, to natomiast 120 dni.
Okres można przedłużyć
Dokładnie od soboty przyjęto oficjalne zmiany w rozporządzeniu, które wskazują na to, kiedy pobieranie świadczenia można wydłużyć. Jeżeli pomagamy uchodźcom:
– niepełnosprawnym,
– kobietom po 60. roku życia oraz mężczyznom po 65. roku życia,
– kobietom w ciąży lub z małym dzieckiem (do 12. miesiąca życia),
– kobietom, które pod opieką mają co najmniej trójkę dzieci,
– nieletnim, którzy przybyli bez opiekuna,
wówczas możemy zgłosić się do gminy z prośbą o przedłużenie tego okresu wsparcia finansowego. Przypominamy, że czas na rozpatrzenie wniosku wynosi miesiąc, a urzędnicy mają prawo zadać nam pytania lub w inny sposób zweryfikować, czy nasz wniosek jest podstawny.