Bezpłatna terapia logopedyczna dla dzieci z Ukrainy

Irina Turaieva
Dzieci, Medycyna | 1 września 2022
Komentarze 0
Dziewczynka na konsultacji z rosyjskojęzycznym logopedą w Warszawie

Ukraińców w wieku przedszkolnym zapraszamy do poddania się profesjonalnej terapii logopedycznej, aby w porę rozpoznać istniejące problemy i przeprowadzić niezbędną korektę wad wymowy.

Centrum Badań nad Wielojęzycznością realizuje unikalną w Polsce inicjatywę naukową – bezpłatne badanie logopedyczne dla dzieci z Ukrainy. Centrum poświęcone studiom nad wielojęzycznością powstało w sierpniu 2022 r. Jego założycielkami są Olga Szewczuk-Kliużewa, członkini Narodowej Komisji ds. Standaryzacji Języka Państwowego i profesor nadzwyczajny Wydziału Języka Ukraińskiego Uniwersytetu im. Borysa Grinczenki w Kijowie oraz Marzena Błaszczak-Tytles, doktor językoznawstwa Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Organizatorzy centrum określają swoją misję w następujący sposób:

Ważne jest, abyśmy pomogli rodzinom wielojęzycznym stworzyć odpowiednie warunki socjolingwistyczne.

Projekt naukowy, w ramach którego prowadzone są badania logopedyczne młodych Ukraińców nosi nazwę „Wczesne etapy rozwoju dwujęzyczności dzieci ukraińskich w polskich przedszkolach”. Program finansowany jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), polską organizację akademicką, której główną misją jest umiędzynarodowienie polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej.

Krótki kontekst projektu

Od maja 2022 roku w Polsce przeprowadzono serię badań z udziałem ukraińskich migrantów w wieku przedszkolnym. W trakcie badań młodzi Ukraińcy byli sprawdzani pod kątem znajomości słownictwa i gramatyki za pomocą specjalnie przygotowanych testów. Badania wykazały, że niestety wiele ukraińskich dzieci ma pewne problemy z mową. A badania wykazały, że problemy z wymową dźwięków w jednym języku przenoszą się na inne języki, których dziecko będzie się uczyć. Większość z tych problemów ma związek z podłożem fizjologicznym, a także z problemami rozwojowymi związanymi z wiekiem. Mając ogromne doświadczenie w zajmowaniu się problemami mowy wczesnych dwujęzycznych i wielojęzycznych, prof. Majena Blaschakk-Titles wyraziła przekonanie, że dzięki odpowiednim praktykom korekcyjnym można skorygować niemal każdą wadę wymowy. To był punkt wyjścia do realizacji projektu.

Co znajduje się w ofercie badań logopedycznych

Projekt logopedyczny ma na celu pomóc ukraińskim dzieciom w wieku przedszkolnym w przezwyciężeniu osobliwości i niedoskonałości w wymowie. Badanie logopedyczne dziecka w ramach projektu obejmuje:

  • krótka rozmowa z ukraińskim specjalistą, której wynikiem będzie wstępna analiza składu dźwiękowego mowy dziecka;
  • badanie procesów fonicznych, określanie obecności/braku problemów z mową;
  • opinia biegłych na temat rozwoju mowy dziecka;
  • przekazywanie zaleceń i ćwiczeń logopedycznych do samodzielnego wykonywania w razie potrzeby korygowania i poprawiania wymowy.

Organizatorzy projektu przygotowali również dla uczestników materiały metodyczne dotyczące doskonalenia języka ukraińskiego i nauki języka polskiego.

Jak zapisać się do projektu?

Aby dołączyć do projektu wystarczy wypełnić specjalnie przygotowany formularz online, który pomoże organizatorom zaplanować harmonogram badań kontrolnych i maksymalnie usprawnić spotkania. W formularzu online należy podać:

  • adres e-mail, na który będziesz otrzymywać wszelkie powiadomienia o udziale w programie;
  • aktualne miejsce zamieszkania w Polsce (miasto lub miejscowość);
  • wiek dziecka;
  • czy dziecko uczęszcza do polskiego przedszkola;
  • przedział czasowy i dni tygodnia, w których najdogodniej będzie Pani/Panu wziąć udział w badaniu.

Zobacz też: Substytuty i zamienniki leków ukraińskich w Polsce

Również przy rejestracji należy wskazać, kiedy przyjechali Państwo do Polski (przed lub po 24 lutego 2022 r.) oraz czy planują Państwo pozostać w kraju co najmniej do marca 2023 r. Po wypełnieniu i przesłaniu zgłoszenia organizatorzy dodatkowo poinformują Państwa o terminie i miejscu konsultacji, uwzględniając Państwa aktualne położenie w Polsce oraz preferencje dotyczące godzin spotkań. Pamiętajcie, że liczba miejsc dla uczestników projektu jest ograniczona, więc nie zwlekajcie z aplikacją.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.