Od 1 lipca można składać wnioski o 300+

28 czerwca 2022

Świadczenie 300+, czyli Dobry Start, to wsparcie finansowe polskiego rządu skierowane do osób posiadających dzieci w wieku szkolnym. Zakup wyprawki szkolnej często wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto skorzystać z tego jednorazowego dofinansowania. Sprawdź, w jaki sposób składać wnioski.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

300 złotych na wyprawkę szkolną

Przygotowania do nowego roku szkolnego to często pod względem finansowym ciężki dla rodziców okres. Zarówno przybory szkolne, jak i podręczniki czy inne akcesoria generują mnóstwo kosztów. Aby nieco odciążyć rodziców, powstał program 300+, czyli Dobry Start. Oferuje on jednorazowe, coroczne wsparcie kwotą 300 złotych. Ubiegać się mogą o nie rodzice dzieci pomiędzy 7 a 20 rokiem życia. Jeżeli natomiast jesteśmy rodzicem lub opiekunem osoby niepełnosprawnej, wówczas świadczenie przysługuje dopóki nie ukończy ona 24 roku życia. W momencie, kiedy mamy kilkoro dzieci w wieku szkolnym, świadczenie wypłacane jest na każde dziecko z osobna. Warto również pamiętać, że ZUS pod uwagę bierze rocznikowy wiek dziecka. Oznacza to, że w tym roku o wsparcie mogą ubiegać się rodzice dzieci urodzonych między 2002 a 2015 rokiem (a jeżeli chodzi o dzieci niepełnosprawne, wówczas pod uwagę będą brane osoby urodzone między 1998 a 2015 rokiem)

Jak składać wnioski?

 1. Zaloguj się na panelu PUE ZUS
 2. Przejdź do zakładki „Ogólny”.
 3. Z menu po lewej stronie wybierz „Dobry Start”, a następnie kliknij „utwórz nowy wniosek”.
 4. Zostaniesz przeniesiony do kreatora wniosku. Musisz zaznaczyć, czy wniosek składasz jako rodzic, opiekun prawny itp.
 5. Następnie musisz wskazać, dla kogo ubiegasz się o
 6. Wskaż rok szkolny, czyli w tym przypadku 2022-2023.
 7. W następnym kroku będziesz musiał podać swoje dane. W większości zostaną one zaczytane automatycznie, więc sprawdź ich poprawność.
 8. Będziesz musiał również wpisać swój numer rachunku bankowego, na który ma zostać przelane świadczenie.
 9. W kolejnym kroku należy dodać dane wszystkich dzieci, a także trzeba uzupełnić informacje do jakiej szkoły będą uczęszczać (nazwa, dokładny adres, miejscowość).
 10. W kolejnych krokach będziesz musiał zatwierdzić regulaminy oraz pouczenia.
 11. Przedostatni etap daje możliwość załączenia dokumentów. Jeżeli masz niepełnosprawne dziecko, będziesz musiał dodać zaświadczenie o niepełnosprawności. Możesz dodać również akt urodzenia dziecka czy dokument, który poświadczać będzie legalność waszego pobytu.
 12. Ostatni krok to podpisanie dokumentu profilem zaufanym.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Kiedy otrzymam pieniądze?

Co prawda czas na złożenie wniosku jest stosunkowo długi – dokumenty można składać od piątku 1 lipca aż do środy 30 listopada. Jeżeli chcemy, żeby fundusze trafiły na nasze konta jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, czyli przed 1 września, warto taki wniosek złożyć jak najwcześniej. Jeżeli natomiast wniosek złożymy do końca sierpnia, wówczas pieniądze na naszym koncie powinny pojawić się najpóźniej wraz z końcem września. Dokumenty złożone dopiero we wrześniu, październiku lub listopadzie będą musiały poczekać na rozpatrzenie około dwa miesiące.

Za pośrednictwem PUE ZUS możemy również ubiegać się o takie świadczenia jak 500+ na każde dziecko czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

W razie pytań możemy skorzystać także z ukraińskojęzycznej infolinii ZUS.

Nie ma jeszcze oficjalnych wytycznych co do składania wniosków 300+ przez osoby z Ukrainy. Śledź nas na facebooku lub telegramie, będziemy informować na bieżąco.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

Możliwość komentowania została wyłączona.