Od 1 lipca można składać wnioski o Dobry Start

19 czerwca 2023
Dzieci, które otrzymały dodatkowe fundusze w ramach programu Dobry Start Source: Vista Create

Przypominamy, że od 1 lipca można ubiegać się o pomoc finansową Dobry start (300+). Świadczenie 300+, czyli Dobry Start, to wsparcie finansowe polskiego rządu skierowane do osób posiadających dzieci w wieku szkolnym. Zakup wyprawki szkolnej często wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto skorzystać z tego jednorazowego dofinansowania. Sprawdź, w jaki sposób składać wnioski.

300 złotych na wyprawkę szkolną

Przygotowania do nowego roku szkolnego to często pod względem finansowym ciężki dla rodziców okres. Zarówno przybory szkolne, jak i podręczniki czy inne akcesoria generują mnóstwo kosztów. Aby nieco odciążyć rodziców, powstał program 300+, czyli Dobry Start. Oferuje on jednorazowe, coroczne wsparcie kwotą 300 złotych. Ubiegać się mogą o nie rodzice dzieci pomiędzy 7 a 20 rokiem życia. Jeżeli natomiast jesteśmy rodzicem lub opiekunem osoby niepełnosprawnej, wówczas świadczenie przysługuje dopóki nie ukończy ona 24 roku życia. W momencie, kiedy mamy kilkoro dzieci w wieku szkolnym, świadczenie wypłacane jest na każde dziecko z osobna. Warto również pamiętać, że ZUS pod uwagę bierze rocznikowy wiek dziecka. Oznacza to, że w tym roku o wsparcie mogą ubiegać się rodzice dzieci urodzonych między 2003 a 2016 rokiem (a jeżeli chodzi o dzieci niepełnosprawne, wówczas pod uwagę będą brane osoby urodzone między 1999 a 2016 rokiem).

Jak składać wnioski?

 1. Zaloguj się na panelu PUE ZUS
 2. Przejdź do zakładki „Ogólny”.
 3. Z menu po lewej stronie wybierz „Dobry Start”, a następnie kliknij „utwórz nowy wniosek”.
 4. Zostaniesz przeniesiony do kreatora wniosku. Musisz zaznaczyć, czy wniosek składasz jako rodzic, opiekun prawny itp.
 5. Następnie musisz wskazać, dla kogo ubiegasz się o
 6. Wskaż rok szkolny, czyli w tym przypadku 2023-2024.
 7. W następnym kroku będziesz musiał podać swoje dane. W większości zostaną one zaczytane automatycznie, więc sprawdź ich poprawność.
 1. Będziesz musiał również wpisać swój numer rachunku bankowego, na który ma zostać przelane świadczenie.
 2. W kolejnym kroku należy dodać dane wszystkich dzieci, a także trzeba uzupełnić informacje do jakiej szkoły będą uczęszczać (nazwa, dokładny adres, miejscowość).
 3. W kolejnych krokach będziesz musiał zatwierdzić regulaminy oraz pouczenia.
 4. Przedostatni etap daje możliwość załączenia dokumentów. Jeżeli masz niepełnosprawne dziecko, będziesz musiał dodać zaświadczenie o niepełnosprawności. Możesz dodać również akt urodzenia dziecka czy dokument, który poświadczać będzie legalność waszego pobytu.
 5. Ostatni krok to podpisanie dokumentu profilem zaufanym.

Kiedy otrzymam pieniądze?

Co prawda czas na złożenie wniosku jest stosunkowo długi – dokumenty można składać od 1 lipca aż do 30 listopada. Jeżeli chcemy, żeby fundusze trafiły na nasze konta jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, czyli przed 1 września, warto taki wniosek złożyć jak najwcześniej. Jeżeli natomiast wniosek złożymy do końca sierpnia, wówczas pieniądze na naszym koncie powinny pojawić się najpóźniej wraz z końcem września. Dokumenty złożone dopiero we wrześniu, październiku lub listopadzie będą musiały poczekać na rozpatrzenie około dwa miesiące.

Za pośrednictwem PUE ZUS możemy również ubiegać się o takie świadczenia jak 500+ na każde dziecko czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

W razie pytań możemy skorzystać także z ukraińskojęzycznej infolinii ZUS.

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.