Od 1 lipca można składać wnioski o Dobry Start

Przypominamy, że od 1 lipca można ubiegać się o pomoc finansową Dobry start (300+). Świadczenie 300+, czyli Dobry Start, to wsparcie finansowe polskiego rządu skierowane do osób posiadających dzieci w wieku szkolnym. Zakup wyprawki szkolnej często wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto skorzystać z tego jednorazowego dofinansowania. Sprawdź, w jaki sposób składać wnioski.
300 złotych na wyprawkę szkolną
Przygotowania do nowego roku szkolnego to często pod względem finansowym ciężki dla rodziców okres. Zarówno przybory szkolne, jak i podręczniki czy inne akcesoria generują mnóstwo kosztów. Aby nieco odciążyć rodziców, powstał program 300+, czyli Dobry Start. Oferuje on jednorazowe, coroczne wsparcie kwotą 300 złotych. Ubiegać się mogą o nie rodzice dzieci pomiędzy 7 a 20 rokiem życia. Jeżeli natomiast jesteśmy rodzicem lub opiekunem osoby niepełnosprawnej, wówczas świadczenie przysługuje dopóki nie ukończy ona 24 roku życia. W momencie, kiedy mamy kilkoro dzieci w wieku szkolnym, świadczenie wypłacane jest na każde dziecko z osobna. Warto również pamiętać, że ZUS pod uwagę bierze rocznikowy wiek dziecka. Oznacza to, że w tym roku o wsparcie mogą ubiegać się rodzice dzieci urodzonych między 2003 a 2016 rokiem (a jeżeli chodzi o dzieci niepełnosprawne, wówczas pod uwagę będą brane osoby urodzone między 1999 a 2016 rokiem).
Jak składać wnioski?
- Zaloguj się na panelu PUE ZUS
- Przejdź do zakładki „Ogólny”.
- Z menu po lewej stronie wybierz „Dobry Start”, a następnie kliknij „utwórz nowy wniosek”.
- Zostaniesz przeniesiony do kreatora wniosku. Musisz zaznaczyć, czy wniosek składasz jako rodzic, opiekun prawny itp.
- Następnie musisz wskazać, dla kogo ubiegasz się o
- Wskaż rok szkolny, czyli w tym przypadku 2023-2024.
- W następnym kroku będziesz musiał podać swoje dane. W większości zostaną one zaczytane automatycznie, więc sprawdź ich poprawność.
- Będziesz musiał również wpisać swój numer rachunku bankowego, na który ma zostać przelane świadczenie.
- W kolejnym kroku należy dodać dane wszystkich dzieci, a także trzeba uzupełnić informacje do jakiej szkoły będą uczęszczać (nazwa, dokładny adres, miejscowość).
- W kolejnych krokach będziesz musiał zatwierdzić regulaminy oraz pouczenia.
- Przedostatni etap daje możliwość załączenia dokumentów. Jeżeli masz niepełnosprawne dziecko, będziesz musiał dodać zaświadczenie o niepełnosprawności. Możesz dodać również akt urodzenia dziecka czy dokument, który poświadczać będzie legalność waszego pobytu.
- Ostatni krok to podpisanie dokumentu profilem zaufanym.
Kiedy otrzymam pieniądze?
Co prawda czas na złożenie wniosku jest stosunkowo długi – dokumenty można składać od 1 lipca aż do 30 listopada. Jeżeli chcemy, żeby fundusze trafiły na nasze konta jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, czyli przed 1 września, warto taki wniosek złożyć jak najwcześniej. Jeżeli natomiast wniosek złożymy do końca sierpnia, wówczas pieniądze na naszym koncie powinny pojawić się najpóźniej wraz z końcem września. Dokumenty złożone dopiero we wrześniu, październiku lub listopadzie będą musiały poczekać na rozpatrzenie około dwa miesiące.
Za pośrednictwem PUE ZUS możemy również ubiegać się o takie świadczenia jak 500+ na każde dziecko czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.
W razie pytań możemy skorzystać także z ukraińskojęzycznej infolinii ZUS.