CUAET wygasa: jak Ukraińcy mogą ubiegać się o wizę do Kanady?

Stefaniia Chuakova
Świat, Ukraina | 25 stycznia 2024
Komentarze 0
flaga kanadyjska dla Ukraińców-PL Source: Vista Create

Ukraińcy powinni przyspieszyć składanie wniosków wizowych do Kanady w ramach programu CUAET. W końcu program ten wkrótce wygaśnie. Powiemy Ci, jak uzyskać bezpłatną wizę do Kanady na czas, jakie dokumenty musisz przygotować oraz jakie bonusy i przywileje zapewnia obywatelom Ukrainy udział w programie.

Data wygaśnięcia bezpłatnego programu CUAET

Etap przyjmowania obywateli Ukrainy przybywających do Kanady do programu CUAET został zakończony w lipcu 2023 roku, ale wszyscy Ukraińcy, którzy przybędą do tego kraju do końca marca 2024 roku, zostaną objęci rządową pomocą. Brak uczestnictwa w programie CUAET nie oznacza, że nie będzie można pracować lub mieszkać w Kanadzie – będzie to możliwe na tych samych zasadach (konieczne będzie zdobycie zezwolenia na pracę i numeru SIN), ale same formalności potrwać odrobinę dłużej.

Przypominamy, że program CUAET to kanadyjsko-ukraińskie zezwolenie na podróż w nagłych wypadkach. Jest to jedna z inicjatyw, które Kanada wprowadziła w ramach pomocy humanitarnej dla Ukraińców od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę na pełną skalę. Uczestnictwo w programie daje obywatelom Ukrainy i członkom ich rodzin możliwość uzyskania statusu tymczasowego rezydenta ze wszystkimi odpowiednimi świadczeniami w ramach uproszczonej procedury i pozostania w Kanadzie do zakończenia wojny. Przymusowi migranci mają również możliwość uzyskania statusu stałego rezydenta w przyszłości.

Program rozpoczął się w marcu 2022 roku i został przedłużony do lipca 2023 roku. W związku z tym wszystkie wnioski złożone przez Ukraińców przed tą datą zostaną rozpatrzone i rozpatrzone.

Wsparcie i dodatkowe korzyści dla posiadaczy CUAET

Program CUAET oferuje Ukraińcom szereg możliwości, różne formy wsparcia i dodatkowe korzyści, które ułatwiają adaptację w Kanadzie. Oto najważniejsze z nich:

  • Dostęp do usług medycznych – posiadacze CUAET mogą korzystać z kanadyjskich usług zdrowotnych. Szczegóły dostępne są na stronie: www.canada.ca/en/health-canada.html.
  • Programy edukacyjne – w Kanadzie dostępne są różne programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.educanada.ca.
  • Doradztwo zawodowe i szkolenia – różne organizacje oferują bezpłatne poradnictwo zawodowe i szkolenia, np. ACCES Employment: www.accesemployment.ca.
  • Programy wsparcia społecznego – rząd Kanady i organizacje non-profit oferują różne programy wsparcia. Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship.html.
  • Dostęp do usług prawnych – Legal Aid Ontario oferuje pomoc prawną, szczegóły znajdziesz pod adresem: www.legalaid.on.ca.

Program CUAET otwiera dla Ukraińców wiele możliwości pracy i życia w Kanadzie. Dostęp do wsparcia, edukacji, usług zdrowotnych i pomocy w znalezieniu pracy to tylko niektóre z dostępnych rozwiązań.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby przyjechać do Kanady?

Tak jak dotychczas, obywatele Ukrainy potrzebują wizy, aby wjechać do Kanady. Jednak w ramach programu CUAET Ukraińcy mają obecnie uproszczoną procedurę, która pozwala im uzyskać wizę w bardzo krótkim czasie.

Obecnie istnieją dwa rodzaje wiz dla Ukraińców wjeżdżających do Kanady:

  • wiza turystyczna: masz prawo do pobytu w Kanadzie przez trzy lata (wcześniej było to 6 miesięcy);
  • Kanadyjskie pozwolenie na pracę: pozwala na znalezienie pracy w Kanadzie w krótkim okresie czasu. (Można się o nią ubiegać razem z wnioskiem wizowym).

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl, а oraz naszej strony na Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Procedury ułatwiły ubieganie się o wizę do Kanady:

  • Większość opłat związanych z ubieganiem się o wizę i jej przetwarzaniem została zniesiona: na przykład brak opłaty za złożenie wniosku o wizę, brak opłaty za złożenie danych biometrycznych, brak opłaty za złożenie wniosku o zezwolenie na pracę i naukę oraz brak opłat za przedłużenie zezwolenia na pobyt i naukę w Kanadzie;
  • priorytetowo traktowane są wnioski Ukraińców uciekających przed wojną;
  • jeśli nie masz paszportu zagranicznego, możesz ubiegać się o wizę nawet z ukraińskim paszportem wewnętrznym, a dzieci z aktem urodzenia. W przypadku braku dokumentu możesz wyrobić paszport w Polsce, o czym pisaliśmy wcześniej.

Co należy wiedzieć przygotowując dokumenty do programu CUAET?

Dane biometryczne (odciski palców i zdjęcie) są nadal obowiązkowe dla obywateli w wieku od 18 do 60 lat (dane biometryczne składane są po zatwierdzeniu przez stronę kanadyjską dokumentów wizowych, poprzez wstępny zapis elektroniczny w kanadyjskich centrach wizowych VFS Global i/lub konsulatach Kanady.

Ponadto w lutym wprowadzono środki migracyjne dla Ukraińców. którzy w momencie wybuchu działań wojennych na Ukrainie przebywali już w Kanadzie:

  • przedłużyła krótkoterminowe pobyty w kraju i przywróciła pozwolenia na pracę i naukę;
  • Pozwolenia na pracę otrzymali ukraińscy goście, pracownicy i studenci, którzy przebywali w Kanadzie i nie mogli wrócić do domu.

Wjazd do Kanady bez wizy

Od kwietnia tego roku Ukraińcy mogą podróżować do Kanady z elektronicznym upoważnieniem do podróży. Zezwolenie to jest właściwie możliwością jednorazowego wjazdu do Kanady na okres 6 miesięcy i nie wymaga wklejania wizy do paszportu po zatwierdzeniu elektronicznego wniosku o zezwolenie na podróż i pobraniu danych biometrycznych. Wynika to z faktu, że na paszport z wizą można czekać nawet do 6 tygodni, a nawet dłużej. Jeśli wiza wymaga wklejenia do paszportu (np. planujesz podróż w późniejszym terminie lub planujesz wyjazd z innego kraju), paszport dostarcza się do najbliższego punktu przyjmowania wniosków wizowych (osobiście lub pocztą).

Posiadając elektroniczne zezwolenie na podróż, Ukraińcy mogą przylecieć do Kanady ze Słowacji, Polski, Niemiec, Węgier, Rumunii, Austrii. Specjalnie dla Ukraińców zorganizowano już loty czarterowe z miast europejskich do Kanady: wszystkie koszty biletów lotniczych zostały pokryte przez władze kanadyjskie. Należy pamiętać, że o bezpłatny lot należy ubiegać się z wyprzedzeniem. Więcej informacji na temat darmowych lotów do Kanady można znaleźć TUTAJ

Również dzięki inicjatywie rządu Kanady i Immigrant Union of Canada, Ukraińcy mogą otrzymać darmowe bilety na loty krajowe na terenie Kanady. Darmowe bilety zapewni WestJet, lot możliwy jest tylko w jedną stronę. Bagaż jest wliczony w cenę przelotu. Aby otrzymać vouchery na darmowe loty, napisz na adres info@cissa-acsei.org.

Kto może ubiegać się o wizę CUAET?

Program CUAET jest otwarty dla obywateli Ukrainy i członków ich rodzin, a mianowicie:

  • małżonek lub partner cywilny
  • dzieci
  • rodzice.

Należy pamiętać, że wniosek składa się oddzielnie dla każdego członka rodziny.

Jak Ukraińcy ubiegają się o wizę do Kanady?

Aplikacja CUAET jest składana wyłącznie online i jest całkowicie bezpłatna. Na tym etapie należy wybrać rodzaj wizy, którą chce się uzyskać (wiza turystyczna lub pozwolenie na pracę). Należy pamiętać, że podczas wypełniania wniosku należy podać dokładny adres aktualnego zamieszkania.

Aby zgłosić dziecko poniżej 18 roku życia, należy podać:

  • кopia aktu urodzenia każdego dziecka;
  • pozwolenie od matki/ojca, który nie podróżuje z dzieckiem, lub dowód pełnej opieki nad dzieckiem (jeśli to możliwe).

Co należy zrobić po złożeniu aplikacji do programu CUAET?

Po przesłaniu aplikacji otrzymasz wiadomość e-mail z instrukcjami dotyczącymi przesyłania danych biometrycznych (odcisków palców i zdjęcia). List będzie zawierał informacje o miejscu i czasie złożenia danych biometrycznych. Zazwyczaj otrzymasz taką wiadomość e-mail w ciągu kilku godzin.

Zobacz też: Darmowy transfer z Polski do Wielkiej Brytanii dla Ukraińców

Po otrzymaniu instrukcji masz 30 dni na przesłanie danych biometrycznych. Aby pobrać odciski palców w Polsce, należy zarejestrować się na stronie internetowej VFS Global i umówić się na wizytę. Biura VFS Global znajdują się w Warszawie i Krakowie. Na miejscu zostanie również wykonane wymagane zdjęcie.

W jaki sposób dowiesz się o decyzji w sprawie Twojego wniosku wizowego CUAET?

Decyzję w sprawie zgłoszenia i instrukcję dalszego postępowania otrzymają Państwo drogą mailową. Otrzymasz również instrukcje dotyczące:

  • jak złożyć paszport w najbliższym centrum wizowym, abyśmy mogli dodać fizyczną wizę do paszportu;
  • Jak podróżować do Kanady, jeśli otrzymasz e-mail z informacją, że wydano Ci wizę elektroniczną i nie musisz przedstawiać paszportu.

Pamiętaj, że system aplikacji nie jest skomplikowany, więc doskonale poradzisz sobie sam (bez korzystania z pośredników)!

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *