CUAET przedłużony: jak Ukraińcy mogą ubiegać się o wizę do Kanady

27 marca 2023
flaga kanadyjska dla Ukraińców-PL Source: Vista Create

Ukraińcy mogą nadal ubiegać się o wizę do Kanady w ramach programu CUAET. Wszak ważność tego programu została przedłużona. Oto jak uzyskać darmową wizę do Kanady.

Data wygaśnięcia bezpłatnego programu CUAET

Pod koniec listopada 2022 roku okazało się, że Ukraińcy mogą ubiegać się o program CUAET do końca marca 2023 roku. Program został jednak przedłużony. Obecnie o darmową wizę do Kanady można ubiegać się do 15 lipca 2023 roku. Innymi słowy, termin został przedłużony o 3,5 miesiąca.

Do kiedy obowiązuje program CUAET

 • 15 lipca 2023 – termin składania dokumentów o wizę w ramach programu CUAET;
 • 31 marca 2024 – ostateczny termin wjazdu do Kanady na podstawie wizy CUAET;
 • 31 marca 2024 – ostateczny termin przedłużenia lub dostosowania statusu tymczasowego dla osób już przebywających w Kanadzie.
 • 31 marca 2025 – termin dostępu do usług osiedleńczych, które są ogólnie dostępne dla stałych mieszkańców Kanady.

Nie wiadomo jeszcze, czy program zostanie przedłużony. Jeśli jednak operacje wojskowe na terytorium Ukrainy będą kontynuowane, możliwe jest, że program zostanie przedłużony.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby przyjechać do Kanady?

Tak jak dotychczas, obywatele Ukrainy potrzebują wizy, aby wjechać do Kanady. Jednak w ramach programu CUAET Ukraińcy mają obecnie uproszczoną procedurę, która pozwala im uzyskać wizę w bardzo krótkim czasie.

Obecnie istnieją dwa rodzaje wiz dla Ukraińców wjeżdżających do Kanady:

 • wiza turystyczna: masz prawo do pobytu w Kanadzie przez trzy lata (wcześniej było to 6 miesięcy);
 • Kanadyjskie pozwolenie na pracę: pozwala na znalezienie pracy w Kanadzie w krótkim okresie czasu. (Można się o nią ubiegać razem z wnioskiem wizowym)

Procedury ułatwiły ubieganie się o wizę do Kanady:

 • Większość opłat związanych z ubieganiem się o wizę i jej przetwarzaniem została zniesiona: na przykład brak opłaty za złożenie wniosku o wizę, brak opłaty za złożenie danych biometrycznych, brak opłaty za złożenie wniosku o zezwolenie na pracę i naukę oraz brak opłat za przedłużenie zezwolenia na pobyt i naukę w Kanadzie;
 • priorytetowo traktowane są wnioski Ukraińców uciekających przed wojną;
 • jeśli nie masz paszportu zagranicznego, możesz ubiegać się o wizę nawet z ukraińskim paszportem wewnętrznym, a dzieci z aktem urodzenia. W przypadku braku dokumentu możesz wyrobić paszport w Polsce, o czym pisaliśmy wcześniej.

Ważne!
Dane biometryczne (odciski palców i zdjęcie) są nadal obowiązkowe dla obywateli w wieku od 18 do 60 lat (dane biometryczne składane są po zatwierdzeniu przez stronę kanadyjską dokumentów wizowych, poprzez wstępny zapis elektroniczny w kanadyjskich centrach wizowych VFS Global i/lub konsulatach Kanady.
Ponadto w lutym wprowadzono środki migracyjne dla Ukraińców. którzy w momencie wybuchu działań wojennych na Ukrainie przebywali już w Kanadzie:

 • przedłużyła krótkoterminowe pobyty w kraju i przywróciła pozwolenia na pracę i naukę;
 • Pozwolenia na pracę otrzymali ukraińscy goście, pracownicy i studenci, którzy przebywali w Kanadzie i nie mogli wrócić do domu.

Wjazd do Kanady bez wizy

Od kwietnia tego roku Ukraińcy mogą podróżować do Kanady z elektronicznym upoważnieniem do podróży. Zezwolenie to jest właściwie możliwością jednorazowego wjazdu do Kanady na okres 6 miesięcy i nie wymaga wklejania wizy do paszportu po zatwierdzeniu elektronicznego wniosku o zezwolenie na podróż i pobraniu danych biometrycznych. Wynika to z faktu, że na paszport z wizą można czekać nawet do 6 tygodni, a nawet dłużej. Jeśli wiza wymaga wklejenia do paszportu (np. planujesz podróż w późniejszym terminie lub planujesz wyjazd z innego kraju), paszport dostarcza się do najbliższego punktu przyjmowania wniosków wizowych (osobiście lub pocztą).

Posiadając elektroniczne zezwolenie na podróż, Ukraińcy mogą przylecieć do Kanady ze Słowacji, Polski, Niemiec, Węgier, Rumunii, Austrii. Specjalnie dla Ukraińców zorganizowano już loty czarterowe z miast europejskich do Kanady: wszystkie koszty biletów lotniczych zostały pokryte przez władze kanadyjskie. Należy pamiętać, że o bezpłatny lot należy ubiegać się z wyprzedzeniem. Więcej informacji na temat darmowych lotów do Kanady można znaleźć TUTAJ

Również dzięki inicjatywie rządu Kanady i Immigrant Union of Canada, Ukraińcy mogą otrzymać darmowe bilety na loty krajowe na terenie Kanady. Darmowe bilety zapewni WestJet, lot możliwy jest tylko w jedną stronę. Bagaż jest wliczony w cenę przelotu. Aby otrzymać vouchery na darmowe loty, napisz na adres info@cissa-acsei.org.

Dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej

Ukraińcy przyjeżdżający do Kanady w ramach programu CUAET mają dostęp do bezpłatnej edukacji podstawowej i średniej oraz usług medycznych.

Pomoc finansowa

Jednorazowa pomoc finansowa udzielana jest również uchodźcom z Ukrainy. Odpłatność CUAET wynosi 3000 CAD dla osoby dorosłej oraz 1500 CAD dla dziecka.

Wniosek o program wizowy CUAET

Kto jest uprawniony do składania wniosków?

 • Obywatele Ukrainy;
 • Członkowie rodziny pozostający na utrzymaniu obywateli Ukrainy: małżonek/partner pozostający we wspólnym pożyciu, dzieci pozostające na utrzymaniu, dzieci utrzymywane przez małżonka/partnera pozostającego we wspólnym pożyciu, Każdy członek rodziny musi złożyć osobny wniosek.

Jak się ubiegać

Wniosek o CUAET można złożyć tylko online za darmo.
Aby zgłosić dziecko poniżej 18 roku życia, należy podać:

 • Kopia aktu urodzenia każdego dziecka;
 • pozwolenie od matki/ojca, który nie podróżuje z dzieckiem, lub dowód pełnej opieki nad dzieckiem (jeśli to możliwe).

Zobacz też: Darmowy transfer z Polski do Wielkiej Brytanii dla Ukraińców

Po złożeniu wniosku możesz zostać poproszony o podanie danych biometrycznych (odciski palców i zdjęcie). Otrzymasz wiadomość e-mail z instrukcją, jak przesłać dane biometryczne. W mailu zostanie również poinformowany o tym, kiedy i gdzie należy przekazać dane biometryczne. Jeśli nie otrzymasz takiego maila, oznacza to, że nie musisz podawać danych biometrycznych.

Decyzja w sprawie wniosku

Decyzję w sprawie zgłoszenia i instrukcję dalszego postępowania otrzymają Państwo drogą mailową. Otrzymasz również instrukcje dotyczące

 • jak złożyć paszport w najbliższym centrum wizowym, abyśmy mogli dodać fizyczną wizę do paszportu;
 • Jak podróżować do Kanady, jeśli otrzymasz e-mail z informacją, że wydano Ci wizę elektroniczną i nie musisz przedstawiać paszportu.

Pamiętaj, że system aplikacji nie jest skomplikowany, więc doskonale poradzisz sobie sam (bez korzystania z pośredników)!

Stefaniia Chuakova

Autor artykułów na stronie. Na portalu dzielę się ciekawymi informacjami, a także własnymi doświadczeniami. Marzę, że dzień trwa nie 24, ale co najmniej 25 godzin. Uwielbiam piękne buty i pyszne cukierki. Uwielbiam ręcznie robione produkty i czystość w domu. Moje motto życiowe: „Sam się nauczę i przekażę innym”.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.