Jak emeryci mogą otrzymać darmowe leki w Polsce w 2023 roku?

18 kwietnia 2023
Emeryt oczekująca na pomoc finansową na leki-PL

Państwowy program dla osób starszych w Polsce «Leki 75+» przewiduje bezpłatne leki. Dla kogo jest ta pomoc? Czy Ukraińcy mogą liczyć na ten program? Jakie są warunki ich otrzymania? Dowiesz się o tym poniżej!

Funkcje programu «75+»

Program działa w Polsce od 1 września 2016 r. i ma znaczenie pod nazwą budżetu emerytów i rencistów. Jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Wszystkie osoby starsze powyżej 75 roku życia, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, mają prawo do bezpłatnych leków. Lista bezpłatnych leków i wyrobów medycznych, która jest aktualizowana od 1 stycznia 2023 r., zawiera 2 057 pozycji wymienionych na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia. Lista obejmuje głównie te leki, które są stosowane w leczeniu chorób u osób starszych (nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, udar, astma, cukrzyca, osteoporoza, choroba Parkinsona, niewydolność serca i inne).

Statystyki programu «75+» na rok 2022:

 • Średnio 1,2 miliona osób korzystało z programu każdego miesiąca;
 • Na realizację programu zaplanowano 1010,3 mln zł;
 • Na projekt wydano 830 mln zł;
 • 76,7 mln opakowań leków rozdano bezpłatnie dla osób starszych;
 • 2,7 mln osób otrzymało bezpłatne leki;
 • Od rozpoczęcia programu od 1 września 2016 r. do końca 2022 r. emeryci zaoszczędzili łącznie 4 341 mln zł.

Zapraszamy do przyłączenia się do naszego kanału Telegram pod linkiem https://t.me/ukrainianinpolandpl, a także do naszej strony na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Pomoże Ci to zawsze być na bieżąco z głównymi wiadomościami i najważniejszymi wydarzeniami.

Warunki uzyskania bezpłatnych leków

Osoba, która chce otrzymać bezpłatne leki, musi:

 • dostarczyć dokument (paszport lub PESEL) wskazujący wiek pacjenta w chwili wystawienia recepty (wiek 75 lat i więcej);
 • posiadać receptę, papierową lub elektroniczną, ze wskazanym numerem PESEL pacjenta, recepta musi być oznaczona literą «S» w polu «dodatkowy kod autoryzacyjny»;
 • Leki powinny znaleźć się w wykazie leków bezpłatnych.

Kto może wystawić receptę na darmowe leki?

Receptę na bezpłatne leki mogą wypisać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarki, którzy pracują na podstawie umowy z NFZ, w którym pacjent jest zarejestrowany. Taka recepta nie może być wypisana przez lekarza pogotowia ratunkowego lub lekarza z innej placówki medycznej, w której pacjent nie jest zarejestrowany.

Jakich leków nie można dostać za darmo?

Lista leków, których osoba starsza nie może otrzymać bezpłatnie, obejmuje:

Czy Ukraińcy mieszkający w Polsce mogą otrzymać leki za darmo?

Program w pełni dotyczy obywateli polskich. Ponadto, zgodnie z normami art. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o bezpłatne leki mogą ubiegać się następujące osoby:

 • osoby posiadające ubezpieczenie obowiązkowe lub dobrowolne w Polsce;
 • posiadaczy statusu uchodźcy (status uchodźcy) lub ochrony uzupełniającej w Polsce;
 • osoby, które posiadają zezwolenie na pobyt stały w celu łączenia rodzin.

Jednocześnie uchodźcy, posiadacze ochrony i statusu łączenia rodzin mogą liczyć na bezpłatne leki o dochodach poniżej kryterium opłacalności ustanowionego dla całej Polski przez «Ustawę o pomocy społecznej» (art. 8 ustawy o pomocy społecznej).

Obywatele Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, mogą otrzymać częściowe pokrycie niektórych leków lub urządzeń medycznych. Pomoc ta przeznaczona jest dla osób w każdym wieku, każdego, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne lub prawo do opieki medycznej w Polsce. Na taką zniżkę mogą liczyć również Ukraińcy, którzy przyjechali po 24 lutego 2022 r. i mają w Polsce tymczasową i ochronę. Aby to zrobić, należy posiadać numer PESEL UKR oraz dokument z datą przekroczenia granicy. Wielkość rabatu może sięgać nawet 70%.

Również dla obywateli Ukrainy, którzy są właścicielami PESEL UKR, od czasu do czasu otwiera się program «Health4Ukraine» dla leków «500+» (350 zł – na leki na receptę, 150 zł – na leki bez recepty).

Yana Zakharchuk

Filolog, autorka artykułów, nauczycielka języka i literatury ukraińskiej, szefowa koła dziennikarskiego. Uwielbiam podróżować z rodziną i czytać. Uwielbiam nowo wydane numery czasopism i gazet. Zawsze wierzę w to, co najlepsze, z Ukrainą w sercu.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *