Jak działa polski prywatny system opieki zdrowotnej?

Sofiia Verhulesovа
Medycyna, Polska | 22 września 2023
Komentarze 0
Lekarz prywatnej medycyny w Polsce-PL Source: Vista Create

Państwo nie zawsze jest w stanie zapewnić chorym odpowiednią opiekę medyczną, dlatego w Polsce funkcjonuje system prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Odpowiadamy, na jakich zasadach on działa i w jaki sposób można z niego skorzystać.

Prywatna opieka zdrowotna w Polsce

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to umowa, którą dobrowolnie podpisujesz z firmą ubezpieczeniową lub placówką medyczną. Umowa ta pokrywa wydatki na środki zapobiegawcze, badania i leczenie w przypadku choroby. Niektórzy ubezpieczyciele oferują nawet karnet na siłownię, porady psychologiczne i dietetyczne. Specjaliści gwarantują kompleksowe podejście, które może poprawić stan zdrowia i zapobiec chorobom z wyprzedzeniem.

Prywatne ubezpieczenie, w przeciwieństwie do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego (NFZ), pozwala umówić się na wizytę u lekarza w ciągu kilku dni, podczas gdy bardzo przeciążony publiczny system opieki zdrowotnej oferuje listy oczekujących z kilkumiesięcznym (a w niektórych przypadkach nawet wieloletnim) wyprzedzeniem. Większość umów gwarantuje również tak zwaną „telemedycynę”: w przypadku drobnych objawów lub konieczności wypisania elektronicznej recepty nie musisz iść do kliniki, ponieważ możesz skonsultować się z lekarzem online. Jeśli przebywasz w szpitalu, większość firm ubezpieczeniowych wypłaci Ci do 200 zł dziennie zasiłku chorobowego. Przeciętna umowa z firmą ubezpieczeniową zawierana jest na 12 miesięcy i często jest przedłużana automatycznie.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie. Wszystko zależy od firmy, wieku, stanu zdrowia i pakietu usług. W Polsce 9-procentowa składka na NFZ jest obowiązkowa i nie można z niej zrezygnować, więc prywatne ubezpieczenie będzie dodatkowym kosztem. Jednocześnie można korzystać z obu ubezpieczeń. Jeśli nasz przypadek nie będzie objęty ubezpieczeniem prywatnym, zostanie pokryty z ubezpieczenia publicznego.

Prywatne polisy są korzystne zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm ubezpieczeniowych, a nawet dla samego państwa. Oprócz odciążenia systemu od napływu pacjentów państwo może również wykorzystać pieniądze wpłacane do NFZ na leczenie innych osób, których nie stać na prywatną polisę lub znajdują się w krytycznej sytuacji. Takie rozwiązanie pozwala także na poprawę wyposażenia i warunków w szpitalach publicznych.

Jak załatwić prywatną opiekę medyczną za pośrednictwem firmy ubezpieczeniowej?

Większość dużych firm ubezpieczeniowych umożliwia wykupienie polisy nawet online: wystarczy wybrać pożądany pakiet usług na stronie internetowej, wypełnić kwestionariusz, zapoznać się z warunkami umowy i zapłacić za usługi kartą. Jeśli jednak nie jesteś zadowolony z opcji online, możesz umówić się na spotkanie z ubezpieczycielem, omówić swoje wątpliwości i podpisać umowę osobiście.

Jak zawrzeć umowę bezpośrednio z placówką medyczną?

Oprócz firm ubezpieczeniowych możesz podpisać umowę bezpośrednio z prywatną kliniką. Podczas gdy firmy ubezpieczeniowe zapewniają kompleksowe polisy z różnymi specjalistami, placówki medyczne najczęściej oferują zakup pakietu z badaniami, testami i konsultacjami związanymi z jednym obszarem: pakiet profilaktyczny, pakiet zdrowia kobiet, pakiet pomocy psychologicznеj, pakiet rehabilitacyjny itp. Ubezpieczyciele oferują umowy na rok lub inny długoterminowy okres, podczas gdy większość prywatnych klinik oferuje umowy krótkoterminowe (np. jednorazowe badanie całego ciała lub 5 konsultacji psychoterapeutycznych).

Zobacz też: Opieka zdrowotna dla kobiet: jak umówić się na wizytę u ginekologa w Polsce?

Czasami prywatne placówki opieki zdrowotnej nadal oferują kompleksowe pakiety opieki na 12-18 miesięcy. W przeciwieństwie do firm ubezpieczeniowych gwarantują one w swoich pakietach zniżki na wizyty u lekarzy. Oznacza to, że wizyta w klinice z pakietem usług będzie bardziej opłacalna niż korzystanie z tych samych usług bez pakietu.

Jeśli firma medyczna nie ma specjalisty, którego potrzebujesz w momencie wizyty, będziesz musiał poczekać, aż będzie on dostępny. W tym samym przypadku firmy ubezpieczeniowe zaoferują ci wizytę u lekarza z innej placówki medycznej, co oznacza, że nie poniesiesz strat pieniężnych i czasowych.

Jednocześnie duże sieci placówek medycznych, takie jak LUXMED czy Medicover, świadczą usługi bardzo podobne do tych oferowanych przez ubezpieczycieli.

Aby zorganizować prywatną opiekę medyczną w klinice, należy skontaktować się z placówką medyczną, wypełnić kwestionariusz wskazujący wybrane usługi, datę zakupu, imię i nazwisko, Pesel i adres.

Prywatne ubezpieczenie od pracodawcy

Wielu pracodawców zapewnia prywatne ubezpieczenie zdrowotne w ramach pakietu świadczeń, ponieważ NFZ może zaoferować jedynie długie kolejki do specjalistów. Szybkie leczenie jest korzystne dla pracodawcy: im mniej czasu pracownik spędzi na zwolnieniu lekarskim i im bardziej zaangażuje się w profilaktykę chorób, tym bardziej będzie efektywny w pracy. Większość dużych firm zapewnia ubezpieczenie zdrowotne bezpłatnie, ale czasami pracodawca dzieli się kosztami ubezpieczenia z pracownikiem. Warto doprecyzować warunki prywatnego ubezpieczenia w momencie ubiegania się o pracę. Jeśli chcesz dokupić szerszy pakiet usług, możesz to również zrobić za pośrednictwem pracodawcy.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Bardziej opłacalne jest wykupienie polisy za pośrednictwem pracodawcy, nawet jeśli poprosi on o opłacenie części kosztów we własnym zakresie, ponieważ firmy ubezpieczeniowe i zakłady opieki zdrowotnej często oferują zniżki w przypadku dużych zamówień grupowych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia?

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że warunki wielu firm ubezpieczeniowych określają tak zwany „okres karencji”. Jest to okres po zawarciu umowy, w którym firma nie pokrywa kosztów usług medycznych. Oznacza to, że przez kilka miesięcy, podczas których będziesz już płacić za ubezpieczenie, nie będziesz mógł korzystać z prywatnych usług opieki zdrowotnej. W ten sposób firmy ubezpieczeniowe chronią się przed przypadkami, w których ludzie celowo kupują polisy, wiedząc, że w niedalekiej przyszłości będą potrzebować kosztownego leczenia. Szczególnie długie okresy karencji są wprowadzane w przypadku ciąży lub usług dentystycznych.

Ponadto, jeśli chcesz ubezpieczyć się od nowotworów złośliwych, niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić ci, jeśli jesteś w remisji. Jeśli jednak miałeś raka dawno temu, na przykład w dzieciństwie, nie powinieneś mieć żadnych problemów.

Najpopularniejsze pakiety prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Pakiety ubezpieczeniowe różnią się w zależności od firmy, ale średnio przedstawiają się one następująco:

  • minipakiet: 10-12 specjalistów, 40 badań laboratoryjnych, 15 zabiegów ambulatoryjnych, 2 szczepionki, konsultacje online, 2 szczepienia, 60-80 zł miesięcznie;
  • pakiet regularny: 15-16 specjalistów, 50 badań laboratoryjnych, 80 badań, 18 zabiegów ambulatoryjnych, 2 szczepienia, 2 wizyty u psychologa, 100 zł miesięcznie;
  • pakiet średni: 20 specjalistów, 144 badania laboratoryjne, 35 zabiegów ambulatoryjnych, wizyty domowe, 140 zł miesięcznie;
  • pakiet premium: 30 specjalistów, 450 badań laboratoryjnych, testy alergiczne, zabiegi fizjoterapeutyczne, zabiegi ambulatoryjne, prowadzenie ciąży, wizyty domowe, 275 badań diagnostycznych, 290 zł miesięcznie.

Dodatkowe usługi, takie jak badania stomatologiczne lub ubezpieczenie od określonych chorób, można wykupić dodatkowo, ponieważ często nie są one zawarte w standardowych pakietach.

Ponadto prywatna opieka zdrowotna dla osób starszych (65-67 lat) jest zazwyczaj organizowana w osobnych pakietach:

  • mini: 8 specjalistów, infolinia, 80 badań diagnostycznych, 100 zł miesięcznie;
  • rozszerzony: 14 specjalistów, 2 wizyty u psychologa, nielimitowana liczba badań diagnostycznych (lub zniżka na nie), 160 zł miesięcznie;
  • maksymalny: 25 lekarzy, 4 konsultacje psychologiczne, 15 zabiegów rehabilitacyjnych, 240 zł miesięcznie.

Aby wybrać najlepszą opcję dla siebie, zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale także na swój aktualny stan zdrowia, ryzyko chorób ze względu na pracę lub genetykę oraz zastanów się, jakich lekarzy będziesz musiał regularnie odwiedzać.

Ocena prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce

Najlepsi i najwięksi gracze na polskim rynku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego to sprawdzone przez lata firmy. Warto więc zwróć uwagę na następujące nazwy:

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z warunkami, na jakich firma ubezpieczeniowa świadczy usługi. To, komu powierzyć swoje zdrowie, jest osobistym wyborem i odpowiedzialnością każdej osoby.

Prywatna opieka zdrowotna w Warszawie

W Warszawie istnieje wiele firm ubezpieczeniowych oferujących swoje usługi. Do najlepiej ocenianych placówek należą:

Ubezpieczenia zdrowotne we Wrocławiu

Lista największych firm ubezpieczeniowych we Wrocławiu:

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Katowicach

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące prywatne ubezpieczenia zdrowotne w Katowicach:

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne w Krakowie

Firmy z najlepszymi opiniami w Krakowie:

Ubezpieczenia zdrowotne w Szczecinie

Następujące firmy oferują usługi ubezpieczeń zdrowotnych w Szczecinie:

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *