Wszystko o parkowaniu samochodu w Polsce

Komentarze 0
Source: Vista Create

Kwestia parkowania samochodu przyprawia o ból głowy niejednego kierowcę. Ponadto nie zawsze jest możliwe znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Ten problem jest szczególnie powszechny w dużych miastach, a Polska, podobnie jak inne kraje, nie jest tu wyjątkiem. Rozmawiamy o tym, jak prawidłowo zaparkować samochód w Polsce.

Jakie są możliwości parkowania w Polsce?

Podobnie jak w innych krajach, w Polsce istnieją dwie możliwości parkowania samochodu: bezpłatne i płatne. I najczęściej kierowcy wybierają pierwszą opcję. Nawet pomimo tego, że w dużych miastach trudno o wolne miejsce parkingowe.

W Warszawie i Krakowie im dalej od centrum, tym większe szanse na znalezienie wolnego miejsca. Jednak ta opcja nie zawsze jest wygodna, dlatego lepiej korzystać z płatnych parkingów.

Niektóre centra handlowe, zwłaszcza w Warszawie, udostępniają swoim gościom bezpłatny parking. Jednak nigdy nie ma gwarancji, że znajdziemy tam wolne miejsce. Dlatego warto znać zasady parkowania samochodu, aby nie otrzymać mandatu.

Jakie są zasady bezpłatnego parkowania?

Jeśli wybrałeś dla siebie bezpłatny parking, bądź ostrożny podczas szukania miejsca. W końcu nie w każdym miejscu można zostawić samochód. Na przykład w centrum miast znajdziesz tylko płatne miejsca parkingowe i specjalnie do tego wyznaczone obszary.

Generalnie w Polsce wolno parkować za darmo tam, gdzie przepisy tego nie zabraniają. Bez łamania prawa możesz zatem zostawić swój samochód:

  1. Przy drodze, na podwórku, a czasem nawet na trawniku;
  2. Jeśli droga ma dwa lub więcej pasów, możesz zostawić samochód w pobliżu przejścia dla pieszych. Ale to jest dozwolone tylko w tym przypadku.
  3. Jeśli na trawniku nie ma trawy lub trawa jest wydeptana – możesz zostawić samochód w tym miejscu;
  4. Możesz zaparkować na chodniku, jeśli Twój samochód waży mniej niż 2,5 tony. Ale jednocześnie musisz zostawić co najmniej 1,5 metra odstępu na ruch pieszych. Zabrania się również wjeżdżania na chodnik, cofając.
  5. W Polsce dozwolone jest parkowanie samochodu tyłem do budynku, ale trzeba zwrócić uwagę, czy nie ma znaków zakazu.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak zaparkować samochód za pomocą polskiej aplikacji mobilnej?

Jeśli wybrałeś dla siebie płatny parking, z pomocą mogą przyjść aplikacje mobilne. W końcu z ich pomocą można uniknąć kolejek do parkometrów. Obecnie w Polsce działają cztery wygodne aplikacje parkingowe:

  • AnyPark – z jej pomocą wykonasz zdalne parkowanie w miejskich strefach parkowania. Ponadto aplikacja ma możliwość znalezienia wolnego miejsca i zobaczenia lokalizacji samochodu. Można ją pobrać z Google Play i App Store.
  • moBILET – ta aplikacja działa w ponad 100 miastach w Polsce. Można w niej nie tylko zapłacić za parking, ale także kupić bilety komunikacji miejskiej i kolejowej. Możliwe jest również płacenie kodem BLIK. Aplikacja jest dostępna w Google Play i App Store.
  • SkyCash – tutaj masz do wyboru trzy metody płatności. Możesz zapłacić za określony czas parkowania, zaparkować za określoną kwotę oraz zapłacić za określony czas korzystania z miejsca parkingowego. Dostępne w Google Play i App Store.
  • mPay – w tej aplikacji możesz kupić bilet bezpośrednio na parkingu. Ponadto aplikacja wysyła powiadomienie, gdy czas parkowania się kończy. Jest dostępna zarówno w Google Play, jak i w App Store.

Pamiętaj, że jeśli korzystasz z aplikacji mobilnej, musisz zostawić specjalny znak wskazujący nazwę aplikacji, w której dokonano płatności. W przeciwnym razie zostaniesz ukarany grzywną.

Zobacz też: Jak Ukraińcy w Polsce mogą wyrobić prawo jazdy?

Jeśli nie korzystasz z aplikacji, ale parkometrów, natychmiast poszukaj ich, gdy tylko zostawisz samochód na parkingu. W przeciwnym razie będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Weź również pod uwagę fakt, że większość płatnych parkingów jest otwarta do godziny 18:00, a im bliżej centrum miasta, tym parking będzie droższy.

Nowa aplikacja mobilna ParkSpaceEco

Niedawno pojawiła się także nowa aplikacja mobilna ParkSpaceEco, która ma ułatwić kierowcom parkowanie. Obecnie została ona pilotażowo uruchomiona we Wrocławiu, ale niewykluczone, że jeśli aplikacja się sprawdzi, będą mogli z niej korzystać kierowcy w innych polskich miastach.

Aplikacja pozwala kierowcom:

  1. Znaleźć informacje o lokalizacji parkomatów;
  2. Znaleźć informacje o strefie płatnego parkowania;
  3. Znaleźć wolne miejsce parkingowe;
  4. Wyświetlić informacje o możliwości zaparkowania w planowanym czasie przyjazdu. Czyli np. czy w ciągu godziny będzie można zaparkować w potrzebnym miejscu;
  5. Jeśli aplikacja pokaże, że w miejscu, którego potrzebujesz, nie ma dostępnego parkingu, zostaną Ci zaproponowane opcje parkowania w pobliżu.
  6. Skorzystać z nawigacji, aby dotrzeć do zaplanowanego miejsca parkingowego.

Obecnie planuje się, że projekt pilotażowy będzie trwał przez rok. Po tym czasie okaże się, czy aplikacja jest odpowiednia, czy nie. Funkcjonalność aplikacji zostanie również rozszerzona w przyszłości.

Aplikację można pobrać w Google Play. Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne. Ponadto, aby korzystać z aplikacji, nie jest wymagana rejestracja ani autoryzacja.

Jakie są kary za nieprawidłowe parkowanie w Polsce?

Pamiętaj też o karach pieniężnych. Niestety bywają one dość duże. Oto niektóre z mandatów za wykroczenia parkingowe w Polsce:

  • Mandat za nieodpłatne parkowanie – 100 zł i blok kół;
  • Mandat za parkowanie na miejscu dla osób niepełnosprawnych – 800 zł;
  • Mandat za korzystanie z cudzej karty parkingowej – od 400 do 1200 zł;
  • Mandat za naruszenie zasad parkowania na terenach zabudowanych – 100 zł;
  • Mandat za parkowanie samochodu na ścieżce rowerowej wynosi 100 zł;
  • Mandat za parkowanie samochodu na torze tramwajowym lub kolejowym – 300 zł;
  • Mandat za parkowanie bez karty parkingowej wynosi 250 zł.
Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *