16 lutego w Polsce obchodzimy Tłusty Czwartek

Irina Turaieva
Polska | 15 lutego 2023
Komentarze 0
Source: Vista Create

16 lutego, w Polsce obchodzony jest Tłusty Czwartek. Dowiedzmy się, czym jest to święto i jakie tradycje są z nim związane!

Tłusty Czwartek to popularne święto w Polsce

Jutro, 16 lutego, w Polsce obchodzone będą zapusty, czyli Tłusty Czwartek, jak znane jest to święto w Polsce. I jest to jedno z ulubionych świąt tego kraju, które stanowi ważną część jego kultury i historii. Święto obchodzone jest w czwartek przed Środą Popielcową, która wyznacza początek Wielkiego Postu.

Jak sama nazwa wskazuje, Tłusty Czwartek to dzień, w którym można (a nawet należy!) rozkoszować się tłustym, pysznym jedzeniem, w tym słodkimi smakołykami. To także historyczne przypomnienie o znaczeniu wspólnoty i tradycji w polskiej kulturze.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Skąd wziął się Tłusty Czwartek?

Geneza święta wciąż nie jest zbyt jasna, ale według jednej z wersji wywodzi się ze średniowiecza, kiedy to ludzie wykorzystywali ostatnie resztki tłuszczu i smalcu przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Uważa się również, że pierwotnie był to dzień świętowania końca zimy, a następnie, wraz z wprowadzeniem kultury chrześcijańskiej, został przekształcony w sposób na zaznaczenie początku Wielkiego Postu i przygotowanie do Wielkanocy.

Naukowcy twierdzą, że w Polsce tradycja obchodzenia Tłustego Czwartku sięga XVII wieku, kiedy to polska szlachta zaczęła dawać swoim służącym dzień wolny od pracy, aby mogli świętować i jeść przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W tym czasie zamożni ludzie jedli bogate, tłuste potrawy, takie jak smalec i gęś, a także dużo słodyczy. Wierzono, że spożywanie tych pokarmów da im siłę i wigor na okres postu, który miał się wkrótce rozpocząć. Jednocześnie służba często korzystała ze świątecznej atmosfery i oddawała się różnego rodzaju przysmakom, w tym słodkim wypiekom i innym słodyczom.

W XIX wieku tradycja tłustego czwartku rozprzestrzeniła się na wszystkie warstwy społeczne. Piekarnie zaczęły oferować słodkie przysmaki, takie jak pączki, ciastka i torty. Te smakołyki były niedrogie i dostępne dla każdego, więc tradycja jedzenia słodyczy w tłusty czwartek nadal się rozpowszechniała.

Dziś Tłusty Czwartek pozostaje w Polsce popularnym świętem i jest obchodzony z wielkim entuzjazmem. Wiele piekarni w całym kraju oferuje specjalne smakołyki, od tradycyjnych przepisów po nowoczesne innowacje. A często smakołyki są wyprzedawane w ciągu kilku godzin od wykonania. Ponadto w popularnych supermarketach w Polsce można je znaleźć w promocyjnych cenach. Jednocześnie niektórzy wolą samodzielnie przyrządzać swoje przysmaki i angażować w to całą rodzinę.

Tradycje obchodzenia zapustów w Polsce

Święto obchodzone jest w Polsce na różne sposoby, w zależności od regionu. Nieodłącznym elementem uroczystości są jednak zazwyczaj tradycyjne polskie wypieki. Osoby wierzące, jeśli to możliwe, rozpoczynają ten dzień od uczestnictwa w nabożeństwie w kościele, zapalając świecę jako symbol nadziei i odnowy. Po kościele rozpoczyna się zabawa i świętowanie.

Tradycyjne obchody Tłustego Czwartku polegają na tym, że ludzie spotykają się, aby jeść słodkie potrawy i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, przypominając sobie, że należy cieszyć się z małych rzeczy w życiu. Młodzi ludzie często urządzają imprezy z okazji Tłustego Czwartku, robiąc maski i kostiumy oraz organizując karnawały. Jest to także dzień, w którym zwyczajowo obdarowuje się prezentami, w tym także jedzeniem. Ludzie więc często wymieniają się pączkami i innymi smakołykami.

Polskie tradycyjne potrawy na Tłusty Czwartek

Głównym daniem zapustów w Polsce są przede wszystkim pączki – smażone w głębokim tłuszczu pączki z dżemem lub innym słodkim nadzieniem. Oprócz dżemu, pączki mogą być wypełnione innymi słodkimi nadzieniami, z których najpopularniejsze to krem, czekolada lub owoce. Następnie obtaczane są w cukrze, posypywane cukrem pudrem lub pokrywane polewą. Dlaczego pączki? Uważa się, że okrągły kształt pączków symbolizuje koło życia, a nadzienie w środku – radości życia.

Równie popularne są faworki (polski odpowiednik ukraińskich vergunów) – smażone w głębokim tłuszczu paski ciasta posypane cukrem pudrem – oraz chrust – ciasto skręcone w spiralę i pokryte glazurą. W regionach te przysmaki są tradycyjnie podawane z kieliszkiem miodowego likieru. Do innych regionalnych specjałów należy sękacz, czyli wysoki, cylindryczny placek z warstwami ciasta i różnymi smakami nadzienia oraz kremówka, czyli ciasto z kremowym nadzieniem i cukrem pudrem. Oprócz tradycyjnych polskich wypieków, w święto spożywa się również inne smakołyki, takie jak ciasta i ciasteczka.

Zobacz też: Święta i dni wolne od pracy w Polsce w 2024 r. - kiedy wziąć urlop?

Słodycze często podawane są z innymi tradycyjnymi polskimi potrawami, takimi jak pierogi, kiełbasa czy zupa. Niektórzy przygotowują też tradycyjny obiad z naleśnikami, plackami i kiszoną kapustą. Ponadto do popularnych potraw na święto w Polsce należą pikantna fasolka brytyjska, gulasz z białej fasoli podawany z wieprzowiną oraz różne rodzaje śledzi, w tym śledzie w sosie śmietanowym lub musztardowym. Towarzyszące im potrawy mogą się różnić w zależności od regionu, ale wszystkie uroczystości zawierają mnóstwo jedzenia i picia. Uroczystość często kończy się szarlotką lub makowcem. Ciasta te często łączone są z lampką słodkiego wina lub filiżanką mocnej polskiej kawy lub herbaty.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *