Składanie deklaracji PIT-37 online: jak ją wypełnić?

Komentarze 1
Deklaracja PIT 37 do wyliczenia online Source: Vista Create

Deklaracja PIT-37 to oświadczenie, które musi złożyć każdy pracujący w Polsce. Deklarację można złożyć w formie papierowej lub skorzystać z usług online. Oto jak to zrobić i jak sprawdzić status swojego zeznania podatkowego.

Jak samodzielnie obliczyć PIT-37 online

Przypominamy, że w 2023 roku deklarację PIT-37 można złożyć do 2 maja. Po tym terminie można skorygować zeznanie, jeśli jest to konieczne. Jeśli nie złożysz deklaracji w tym terminie, możesz narazić się na karę grzywny.
Jak już wspomniano, zeznanie podatkowe można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i online. Obecnie istnieje kilka serwisów, w których można obliczyć PIT-37. Najpopularniejsze z nich to:

 1. Twój e-PIT.
 2. E-pity.
 3. E-deklaracje.info.

Każdy z serwisów jest dość łatwy w obsłudze, choć ma nieco inne algorytmy. Rozpatrzmy każdy z tych serwisów osobno.

Należy pamiętać, że od 1 lipca 2023 r. podatnicy będą mogli złożyć zeznanie podatkowe z działalności gospodarczej online również w 2024 roku. Począwszy od lutego 2024 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły sprawdzić swoje zeznanie podatkowe i złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT-36 i PIT-36L online.

Jak wypełnić deklarację PIT za pomocą Twój e-PIT

Twój e-PIT to oficjalny serwis polskiego Ministerstwa Finansów i Krajowej Agencji Skarbowej. Jest on dość łatwy w obsłudze. Należy postępować według poniższego algorytmu:

 1. Zalogować się na stronie podatki.gov.pl.
 2. Po zalogowaniu zostaniesz przeniesiony na stronę, na której będzie już dostępne Twoje zeznanie podatkowe.
 3. Sprawdź, czy wszystkie dane są poprawne i czy wskazane są wszystkie przysługujące Ci świadczenia.
 4. Jeśli wszystko się zgadza, złóż deklarację.
 5. Jeśli coś trzeba poprawić, dokonujesz korekty i składasz deklarację.

Serwis jest bardzo prosty w obsłudze, więc nawet jeśli wypełniasz deklarację po raz pierwszy, bez problemu sobie poradzisz. Oprogramowanie prowadzi Cię przez każdy krok. W serwisie możesz również znaleźć swoje poprzednie deklaracje, jeśli takowe posiadasz.

Jak wypełnić deklarację PIT za pomocą E-pity

E-pity to kolejny popularny serwis internetowy, za pomocą którego można złożyć zeznanie podatkowe. Aby złożyć deklarację na tej stronie, należy:

 1. Otworzyć stronę internetową https://www.e-pity.pl/.
 2. Pojawi się propozycja pobrania oprogramowania, ale można również złożyć zeznanie podatkowe online.
 3. Wybierz, czy składasz zeznanie jako osoba samotna, czy jako para małżeńska.
 4. Następnie wystarczy skopiować dane z Twojego PIT-11.
 5. Sprawdź poprawność danych, wskaż świadczenia, które Ci przysługują i wyślij swoją deklarację.
  I to wszystko. Program podpowiada co i w którym polu należy wypełnić, więc na pewno nie będziesz miał problemów ze złożeniem deklaracji.

Zapraszamy również do dołączenia do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz naszej strony na Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi informacjami i wydarzeniami.

Jak wypełnić deklarację PIT za pomocą serwisu E-deklaracje.info

Kolejną stroną internetową, z której warto skorzystać, jest e-deklaracje.info. Jest ona również dość prosta w obsłudze. Aby złożyć deklarację, należy:

 1. Wejść na stronę internetową https://e-deklaracje.info/.
 2. Wybrać sposób składania deklaracji podatkowej: za pomocą darmowego programu lub online.
 3. Wybierz opcję Rozlicz PIT.
 4. Postępuj zgodnie z dalszymi instrukcjami.

Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie samodzielnie obliczyć swojego PIT-u, możesz wybrać opcję PIT Krok po kroku. W tym przypadku program wypełni zeznanie podatkowe za Ciebie, na podstawie danych podanych przez Ciebie podczas składania zeznania podatkowego.

Jak sprawdzić status deklaracji PIT-37

Po wypełnieniu zeznania podatkowego można już tylko czekać na zwrot podatku, który nam przysługuje. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których zwrot podatku nie przysługuje lub wręcz przeciwnie – trzeba wpłacić do urzędu skarbowego określoną kwotę. Jednak ważne jest również, aby wiedzieć, jak sprawdzić, czy Twoje zeznanie podatkowe zostało otrzymane przez Ujong i urząd skarbowy.

Zobacz też: Mapuj Pomoc od ponad roku pomaga Ukraińcom

Status 200 pomoże Ci zrozumieć, że Twoje zeznanie podatkowe zostało prawidłowo wypełnione i zaakceptowane przez odpowiednie organy. Status 200 jest znakiem, który potwierdza, że Twoje zeznanie podatkowe zostało zaakceptowane. Zdarza się jednak, że obok deklaracji pojawiają się także inne znaki. Każdy z nich oznacza:

 • Status 200 – deklaracja została wypełniona prawidłowo i zaakceptowana przez odpowiednie organy, żadne dane nie wymagają korekty. Pozostaje tylko odebrać dokument UPO.
 • Status 401 – dane są nieprawidłowe, trzeba ponownie złożyć deklarację PIT.
 • Status 411 – taka deklaracja już istnieje (np. deklaracja została wysłana mailem i w inny sposób jednocześnie). Trzeba złożyć deklarację ponownie.
 • Status 412 – dane autoryzacyjne nie są zgodne z danymi w dokumencie. Należy ponownie złożyć deklarację.
 • Status 414 – niezgodność danych identyfikacyjnych, takich jak NIP lub PESEL. Musisz ponownie złożyć deklarację.

W zależności od znaku możesz więc zrozumieć, czy Twoja deklaracja została wypełniona poprawnie, czy wymaga korekty.

Aby pobrać dokument UPO, trzeba skorzystać z programu do obliczania PIT. Wszystkie te dane dostępne są również na stronie podatki.gov.pl w zakładce Twój e-PIT. Dokument ten może być wymagany przy ubieganiu się o kartę pobytu lub w przypadku weryfikacji przez odpowiednie służby faktu złożenia

Komentarze 1
Popularne
Polecane
Najnowsze

Jedna odpowiedź do “Składanie deklaracji PIT-37 online: jak ją wypełnić?”

 1. karo pisze:

  ja tam rozliczam sie w pitaxie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *