Nowy punkt kontrolny między Ukrainą a Polską zostanie otwarty w 2023 roku

22 stycznia 2023
Flaga Ukrainy i Polski. Pl Source: Vista Create

Nowy punkt kontrolny między Ukrainą a Polską zostanie otwarty w 2023 roku. Planowano, że punkt kontrolny Malhowice-Niżankowice zostanie otwarty do końca 2024 roku, ale ostatecznie jego otwarcie zostało przesunięte. Tym samym odbędzie się ono o rok wcześniej niż planowano. Sprawdź, gdzie znajduje się nowy punkt kontrolny i i jaka będzie specyfika jego pracy.

Częściowe otwarcie punktu kontrolnego Malhowice-Niżankowice w 2022 roku

Częściowe otwarcie nowego punktu kontrolnego nastąpiło już w 2022 roku. Zrobiono to, aby nieco odciążyć istniejące przejścia graniczne, na których w 2022 roku często tworzyły się kolejki.

W tym roku chcemy szybko uruchomić dodatkowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice. Miał być oddany do użytku zgodnie ze zwyczajowym harmonogramem w 2024 r., ale pracujemy nad tym, by tymczasowo, ale jeszcze w tym roku móc dokonywać tam odpraw granicznych – powiedział wiceminister infrastruktury RP Rafał Weber podczas posiedzenia właściwej Komisji Sejmowej.

Pełne otwarcie punktu kontrolnego zaplanowano jednak na 2024 rok. Jednak w sierpniu 2022 roku zapowiedziano przyspieszone otwarcie punktu kontrolnego Malhowice-Niżankowice. Obecnie trwa również budowa drogi, która doprowadzi do nowego punktu kontrolnego. Będzie to droga Niżankowice-Sambor-Drohobycz-Stryj.

Co wiadomo o punkcie kontrolnym Malhowice-Niżankowice?

Zgodnie z harmonogramem budowy punkt kontrolny Malhowice-Niżankowo miał zacząć działać w 2024 roku. Jego budowę rozpoczęto w 2021 roku. Planowano jednak, że pod koniec 2022 roku zostanie on częściowo otwarty.

Obecnie, jak podaje polski rząd, trwają intensywne prace nad oddaniem punktu kontrolnego do użytku w 2023 roku. Tym samym jego pełna eksploatacja powinna rozpocząć się o rok wcześniej niż planowano. Wiadomo też, że powstanie osobny objazd dla samochodów.

Firma budowlana, która prowadzi tam prace w przyszłym roku będzie musiała dokończyć tę inwestycję, ale pracujemy nad tym, żeby wspólnie z posterunkami stworzyć specjalny objazd, czyli tymczasowe przejście graniczne i rozpoczniemy kontrolę graniczną – powiedział Weber.

Nowy punkt kontrolny będzie obsługiwał samochody o wadze do 3,5 tony oraz autobusy osobowe. Całkowity koszt budowy to 100 milionów złotych.

Gdzie znajduje się nowy punkt kontrolny Malhowice-Niżankowice?

Nowy punkt kontrolny powstaje po polskiej stronie. Od strony ukraińskiej graniczy z miejscowością Niżankowice. Znajduje się ona w obwodzie lwowskim. Od 2020 roku wchodzi w skład gminy miejskiej Dobromilska. Punkt kontrolny będzie znajdował się w pobliżu Przemyśla.

Prawie cała infrastruktura punktu kontrolnego będzie znajdowała się po stronie polskiej. Ale kontrola celna będzie prowadzona zarówno przez Ukrainę, jak i Polskę.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jaką infrastrukturę będzie miał punkt kontrolny Malhowice-Niżankowice?

Nowy punkt kontrolny będzie posiadał następującą infrastrukturę:

  • lokal do przeprowadzania procedury TAX FREE;
  • specjalne pomieszczenie do rejestracji autobusów ze strefami kontroli przy wjeździe i wyjeździe;
  • specjalne pomieszczenie do szczegółowej kontroli pojazdów;
  • publiczne toalety po ukraińskiej i polskiej stronie punktu kontrolnego;
  • specjalną strefę do prześwietlania pojazdów promieniami X;
  • 5 budek kontroli granicznej po stronie ukraińskiej i polskiej;
  • lokal przeznaczony do trzymania psów służbowych;
  • magazyn materiałów niebezpiecznych;
  • słupki wjazdowe po stronie ukraińskiej i polskiej;
  • parking serwisowy na 106 samochodów.

Zobacz też: Darmowe zasoby online do nauki języka polskiego

Obecnie wiadomo, że przez punkt kontrolny będą przepuszczane samochody osobowe, ciężarowe do 3,5 tony oraz autobusy. Niewykluczone jednak, że powstaną także punkty kontroli pieszych. Planuje się również, że w późniejszym czasie przez punkt kontrolny będą mogły przejeżdżać inne rodzaje transportu towarowego.

Warto zaznaczyć, że budowa nowego punktu kontrolnego trwa już od dłuższego czasu. Zaczęło się w latach 2000 i zostało zamrożone w 2007 roku. Prace wznowiono dopiero w 2022 roku, 15 lat po zamrożeniu projektu. W 2022 roku zwiększono również przepustowość przejścia granicznego w Krakowcu.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *