Ewakuacja z Ukrainy do Polski od A do Z: przygotowanie do wyjazdu za granicę

Irina Turaieva
5 października 2022
Komentarze 0

Oferujemy przydatny informator dla Ukraińców, którzy są zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu wojny i planują ubiegać się o tymczasowy azyl w Polsce.

Niestety, wojna w Ukrainie trwa nadal. I choć przepływ ukraińskich uchodźców do krajów sąsiednich zmniejszył się w porównaniu z pierwszymi jej miesiącami, to zdaniem ekspertów przed okresem zimowym należy spodziewać się kolejnej fali przymusowych migrantów. Tymczasem Polska pozostaje najpopularniejszym kierunkiem emigracji dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy, gdyż jest jednym z najbliższych sąsiadów i najbardziej gościnnych przyjaciół. Dlatego przygotowaliśmy przydatny informator dla Ukraińców, którzy właśnie zamierzają wyjechać do Polski, aby jak najbardziej ułatwić tą trudną podróż z domu i pomóc w jak najszybszym zadomowieniu się w polskim społeczeństwie.

Od czego zacząć przygotowania do ewakuacji z Ukrainy do Polski?

Jeśli zdecydowałeś się na emigrację do Polski, powinieneś jak najlepiej przygotować się do wyjazdu w warunkach wojennych. Sensownie jest, będąc jeszcze na Ukrainie, odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie dokładnie planujecie się osiedlić w Polsce i jaką pracę możecie wykonywać. W odpowiedzi na te pytania pomoże Ci platforma Mastercard, ponieważ dzięki niej poznasz przybliżone koszty życia w różnych regionach Polski oraz sprawdzisz średnie wynagrodzenie w poszczególnych województwach w zależności od branży. Informacja, gdzie w Polsce mieszka najwięcej Ukraińców, także może pomóc ci w podjęciu tej decyzji.

Aby nieco ułatwić sobie życie po przyjeździe do obcego kraju, można spróbować znaleźć dla siebie zakwaterowanie i zatrudnienie jeszcze w Ukrainie, korzystając z odpowiednich zasobów internetowych. Pracy można szukać na alternatywnych stronach internetowych z ofertami pracy, w tym na stronie Jobs.Ukrainian in Poland. Jeśli interesuje Cię praca zdalna, możesz skorzystać z platform pracy dla freelancerów.

Należy też, w miarę możliwości, zająć się nauką języków obcych. Na przykład zapisać się na darmowe kursy online z języka polskiego, które oferuje dziś wiele szkół językowych i wolontariuszy, lub skorzystać ze specjalnych aplikacji mobilnych do nauki języka polskiego. Możesz też sprawdzić top 8 filmów i seriali, które pomogą Ci w nauce polskiego. Warto nauczyć się przynajmniej kilku przydatnych zwrotów po polsku, które pomogą w codziennym życiu i ściągnąć uniwersalne rozmówki ukraińsko-polsko-niemiecko-angielskie przygotowane przez językoznawców z Uniwersytetu Szczecińskiego dla ukraińskich uchodźców.

Wybór trasy i monitorowanie granic

Przed wyruszeniem w podróż należy zorientować się, jakie są obecnie dostępne trasy transportowe z Ukrainy do Polski. Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym środkiem transportu jest pociąg, choć z przygranicznego miasta ukraińskiego do Polski można dostać się również autobusem lub samochodem. Aby śledzić aktualny rozkład jazdy pociągów i zmiany w ruchu pociągów, w tym ewakuacyjnych i międzynarodowych, można skorzystać ze specjalnego zasobu dla pasażerów online lub oficjalnego kanału Telegram Ukrzaliznytsia. Jeśli planujesz przejść przez granicę, to ze Lwowa do Szeginie i z powrotem możesz dostać się za darmo dzięki programowi Uber Aid Shuttle. W ramach programu za pośrednictwem aplikacji Uber można zarezerwować do czterech bezpłatnych miejsc w komfortowym autobusie. Autobus odjeżdża z dworca podmiejskiego we Lwowie.

Planując trasę, warto też dowiedzieć się więcej o lokalizacji przejść granicznych i monitorować sytuację na niektórych przejściach granicznych z Polską, aby uniknąć czekania w kolejkach na granicy. Szczególnie osoby podróżujące samochodem powinny wziąć to pod uwagę. W przypadku osób potrzebujących ewakuacji medycznej za granicę można zwrócić się do Ministerstwa Zdrowia o pomoc w zorganizowaniu takiego transportu. Można to zrobić, składając wniosek na stronie Ministerstwa Zdrowia i czekając na informację zwrotną.

Przygotowanie dokumentów podróży

Kolejnym krokiem w przygotowaniach do wyjazdu powinno być przygotowanie dokumentów do przekroczenia granicy. W normalnych warunkach obywatel Ukrainy jest uprawniony do bezwizowego wjazdu do Polski na podstawie paszportu biometrycznego, wizy krajowej (D), wizy Schengen (C); wizy oznaczonej symbolem D lub C lub zezwolenia na pobyt wydanego przez inne państwo obszaru Schengen; zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub status rezydenta długoterminowego w UE oraz ważnej karty pobytu. W czasie wojny Polska pozwala obywatelom Ukrainy na wjazd bez dodatkowych wymogów i ograniczeń COVID – za pomocą dokumentu tożsamości. Może to być zarówno paszport zagraniczny, jak i paszport wewnętrzny. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, powinno ono również posiadać dowód osobisty lub paszport. Jeśli tych dokumentów nie ma, z pomocą przychodzi akt urodzenia dziecka. Jeśli matka zabiera za granicę małoletnie dziecko, zgoda ojca nie jest wymagana. Aby uniknąć kłopotów na granicy, warto dowiedzieć się więcej o poniższych kwestiach:

Przydatne będzie również zapoznanie się z zasadami przewożenia rzeczy osobistych przez granicę oraz sposobem wyprowadzania z Ukrainy gotówki w walucie obcej.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *