Polska zamknęła granicę dla ciężarówek z Rosji i Białorusi

Tetiana Sharapova
1 czerwca 2023
Komentarze 0
Zakaz wjazdu ciężarówek z Białorusi do Polski Source: Vista Create

Od 1 czerwca ciężarówki z Rosji i Białorusi nie mogą już wjeżdżać do Polski przez granicę polsko-białoruską. Wynika to z faktu, że kraj ten wprowadził zakaz wjazdu. Dowiedzmy się więcej.

Dlaczego Polska zakazała wjazdu ciężarówkom z Rosji i Białorusi

Jak wyjaśniło polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, takie działania są konieczne ze względów bezpieczeństwa. Odpowiednia uchwała została opublikowana 29 maja. Nie wiadomo jeszcze, jak długo zakaz będzie obowiązywał. Według polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych:

Ruch towarowy przez granicę z Republiką Białorusi samochodami ciężarowymi, ciągnikami samochodowymi, przyczepami, w tym naczepami, oraz pociągami drogowymi zarejestrowanymi w Republice Białorusi lub Federacji Rosyjskiej zostaje zawieszony do odwołania.

Warto zauważyć, że zamknięcie granic nie wpłynie znacząco na działalność białoruskich kierowców ciężarówek. Unia Europejska już wcześniej wprowadziła zakaz przewozu towarów dla Rosjan i Białorusinów. Dotyczy to między innymi ruchu tranzytowego. Wyjątki dotyczyły:

  1. Firm farmaceutycznych.
  2. Ładunków medycznych.
  3. Przedsiębiorstwa rolne.

Mogłyby one wjechać do UE, ale tylko ze specjalną przepustką.

Na Białorusi zakaz skomentowano następująco:

Polska innowacja zabrania unijnym podmiotom gospodarczym przekraczania białoruskich i rosyjskich naczep. Przeładunek towarów pozostanie na razie aktualny, ale będzie bardziej kosztowny pod względem czasu i pieniędzy oraz jeszcze bardziej pogorszy sytuację europejskich przedsiębiorstw. Białoruskie służby celne będą nadal podejmować wszelkie środki w celu rozwoju handlu zagranicznego, maksymalnej odprawy transportu i skutecznego przeprowadzania kontroli celnej.

Warto również zauważyć, że w drugiej połowie maja polscy przewoźnicy również otrzymali zakaz tranzytu przez terytorium Rosji. Powodem był fakt, że część ładunków kierowana była z Polski do Kazachstanu, Uzbekistanu czy Mongolii. W związku z tym polscy kierowcy ciężarówek byli zmuszeni do korzystania z rosyjskich dróg w celu realizacji dostaw.

Pisaliśmy również o tym, że na 16 międzynarodowych ukraińskich przejściach granicznych zostanie uruchomiona elektroniczna kolejka do przekraczania granicy.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *